h i r d e t é s

Lehet, hogy a Titanic nem is jéghegynek ütközött?

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Lehet, hogy a Titanic nem is jéghegynek ütközött?

2015. november 13. - 11:02
0 komment

Egy magyar fiatalember évtizedek óta megszállottan gyűjti a Titanic tragédiájával kapcsolatos informá­ciókat, fényképeket, dokumentummásolatokat, amelyek alapján biztos benne, hogy a legendás hajó katasztrófája egy hatalmas csalássorozat része volt.

Ez az a történet, amiben semmi sem az, aminek látszik – kezdi a beszélgetést érdi házának teraszán Papp Zoltán, majd előveszi a Titanicot – több példányban - írta a Bors. A makettek közös jellemzője: mindegyiket ő építette. Az egyik alig huszonöt centi hosszú, a másik azonban csaknem három méter. – Nem tagadom, csaknem húsz éve megszállottja vagyok a témának. Többször is próbáltam már leállítani magam, de aztán újabb hazugságba vagy épp az én igazamat igazoló bizonyítékba botlom, és akkor ismét felpörgök.


Fotó: Isza Ferenc

Papp Zoltán húsz éve megszállott kutatója a Titanic-történetnek, makettjét maga építette

Semmi sem az, aminek látszik

Két vaskos dossziét hoz elő, bennük fotókópiák, saját kezű rajzok, számítások, kordokumentumok, no és több tucat teleírt lap. Papp Zoltán pedig sorolja is a leglényegesebb és igencsak meghökkentő állításait:

  1. A legendával ellentétben soha nem mondták a tervezők, hogy a Titanic elsüllyeszthetetlen.
  2. Az egykori tanúvallomásokkal ellentétben nem egy darabban, hanem kettétörve süllyedt el a hajótest.
  3. A Californian nevű hajó mindössze 12 kilométerre tartózkodott a Titanictól, ám meg sem moccant.
  4. Összesen 1167 ember soha semmilyen formában nem került elő a baleset után. Nem találták meg őket sem a tengerben, sem pedig később, a hajóroncsban. Ők hová lettek?

És a két legmeghökkentőbb állítás: a Titanic nem jéghegynek ütközött, sőt – most tessék megkapaszkodni! – a Titanic nem is a Titanic volt, hanem annak testvérhajója, az Olympic.

Kicserélték a két hajót

Az 1800-as, 1900-as évek fordulóján a White Star Line három, minden addiginál hatalmasabb ikerhajó építésébe kezdett, amelyeket így neveztek el: Olympic, Titanic, Gigantic. Az Olympic szállt vízre először, ám az ötödik útján egy brit hadihajóval ütközve olyan súlyosan megsérült, ami más hajók esetében a megsemmisülést jelentette volna. Ám az Olympic úszva ért a kikötőbe, ezzel a sajtó megteremtette az elsüllyeszthetetlenség mítoszát.

A sérült Olympicon hatalmas lyuk tátongott, alig tűnt megjavíthatónak, és ugyanabba a gyárba vontatták, ahol a Titanic már vízre szállásra készen állt, sőt, első átkelésének időpontját már ki is tűzték. Ám minden másként alakult. Hat héttel a baleset után az Olympic újjászületve kifutott, a korábban már befejezett Titanic startját viszont hat hónappal elhalasztották.

A New York American április 16-i száma címlapon adta hírül, hogy a luxus óceánjáró jéghegynek ütközött

Vajon miért? – kérdezi Zoltán, majd a választ is megadja: mert valójában a Titanic futott ki Olympic néven, a sérült Olympic pedig Titanic néven szállt vízre féléves javítás és átalakítás után. Utóbbira – tehát az egyszer már összetört, ám újnak feltüntetett hajóra – pedig hatalmas összegű biztosítást kötöttek.

Kapitányának azt az Edward John Smith-t kérték fel, aki az Olympicot is irányította a baleset idején – hívja fel a figyelmet egy igen lényeges pontra Papp Zoltán, aki állítja: az áldozatok minimalizálása mellett direkt akarták elsüllyeszteni a Titanicot, ami valójában a már súlyosan megsérült Olympic volt.

Nem jéghegynek ütközött

A hajótársaság mindent megtett, hogy a terv sikerüljön. A Titanic néven kifutott hajót áprilisban a nyári útvonalra rendelték, és kiadták: teljes gőzzel haladjon – elvileg sűrű jéghegyek között. A Titanic balesetétől alig 12 kilométerre egy Californian nevű hajó tartózkodott, amit – Papp Zoltán meggyőződése szerint – azért küldtek oda, hogy a bajba jutott Titanic utasainak majd segítsen. Csakhogy a vészjelzésekre – Papp szerint utasításra – nem reagált, nem mozdult!

És a baleset be is következett. Mindenki úgy tudja, a hajó jéghegynek ütközött. Cameron híres filmjében, amikor a Kárpátia hajnalban a helyszínre ér, jéghegyeket látni körös-körül. Csakhogy a valóságban ez nem így volt. A Kárpátiáról és egy-két mentőcsónakból készített eredeti felvételeken sehol egyetlenegy jégsapka sem emelkedik ki a tengerből. Alig néhány óra alatt hogyan tűnhettek el? Úgy, hogy nem is voltak ott – válaszol Papp Zoltán, hozzátéve: egy, a sötétben ott veszteglő hajó okozhatta a Titanic sérüléseit.

Hová tűntek a halottak?

A Titanicon elvileg 2200 ember tartózkodott. A katasztrófát 705 élte túl, további 209 utas holttestét temették el Halifaxban, és – állítólag – 119 holttestet temettek az óceánba. Vagyis 1167 ember soha semmilyen formában nem került elő a baleset után. Ez azért is érdekes, mert a 90 évvel később felfedezett roncsban sem voltak emberi maradványok. – Nagy megkönnyebbülésünkre egyetlenegyet sem találtunk – adták hírül a roncs felfedezői. Hová lett több mint ezer ember?


Az 1912-es katasztrófát 705-en élték túl, a legtöbb áldozat a legénységből került ki
Forrás: borsonline.hu

A kutatóknak az is feltűnt, hogy az utaslistán sok olyan név is szerepelt, amit különféle írásmóddal többször is bejegyeztek. Vagyis nem kizárt, hogy nem is voltak annyian a hajón, mint azt hisszük. És mint tudjuk, minél többen utaznak egy hajón, annál többet fizet a biztosító. Papp Zoltán szerint fan­tomutasokkal volt tele a Titanic.

A megszállott Titanic-kutató az általa vélt csalással kapcsolatosan a bizonyítékokat több órán át sorolja, ám azokat csak készülő könyvében fogja nyilvánosságra hozni. Egyebek között azt is: miért tűnt el minden távcső a hajóról, és hogyan akadályozta meg valaki a piros vészrakéták fellövését.

 

borsonline.hu (Címlap: A New York American április 16-i száma címlapon adta hírül, hogy a luxus óceánjáró jéghegynek ütközött - Forrás: borsonline.hu) (Az eredeti cikk 2014. április 27-én jelent meg.