Magyarországon a világ szeme
Feszülten várnak a NATO-tagok, hogy dönt a kormány.
Sanna Marin finn miniszterelnök kedden sürgette meg Magyarországot és Törökországot, hogy mielőbb hagyják jóvá Svédország és Finnország NATO-hoz való csatlakozási kérelmét.
Magyarország és Törökország az a két egyedüli NATO-tag, amely még nem ratifikálta a csatlakozási kérelmeket – írja a Reuters.
Most minden szem Magyarországra és Törökországra szegeződik. Arra várunk, hogy ezek az országok ratifikálják a kérelmeinket. Fontosnak tartom, hogy ez minél előbb megtörténjen
– közölte a finn miniszterelnök a többi skandináv ország vezetőjével közösen tartott sajtótájékoztatón. Finnország és Svédország egy héttel ezelőtt nyomatékosította, hogy együtt terveznek csatlakozni a NATO-hoz.
Megvan a dátum
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint az elsődleges feladat az volt, hogy az Országgyűlés azokat a jogszabályokat fogadja el, amelyek az Európai Bizottsággal való megállapodásnak megfelelően tett vállalásokat tartalmazták, ez megtörtént.
Erről a Magyar Közlönyben is megjelent egy kormányhatározat, mely szerint a kormány
- egyetért a két ország csatlakozásáról szóló jegyzőkönyvben leírtakkal;
- felhatalmazza a külgazdasági és külügyminisztert vagy az általa kijelölt személyt a jegyzőkönyv – a megerősítés fenntartásával történő – végleges megállapítására;
- felhívja a külgazdasági és külügyminisztert, hogy a végleges megállapításához szükséges meghatalmazási okiratot adja ki;
- valamint elfogadja a csatlakozási jegyzőkönyv kihirdetéséről szóló törvénytervezetet, és elrendeli annak az Országgyűléshez történő benyújtását.
A NATO-csatlakozási kérelmekről még az őszi ülésszakban tárgyalhatnak.
Törökország nem enged
Recep Tayyip Erdogan török elnök pedig kijelentette, hogy addig nem járulnak hozzá Svédország és Finnország NATO-csatlakozásához, ameddig a két ország nem teljesíti a nekik tett ígéreteket a „terrorizmus elleni küzdelem” és a fegyverexport területén.
Svédország és Finnország az orosz–ukrán háború kezdete után nyújtották be csatlakozási kérelmüket a NATO-hoz. Jens Stoltenberg NATO-főtitkár történelmi lépésnek nevezte a csatlakozási szándék kinyilvánítását, és úgy vélte, hogy a két ország kérelmének elfogadása gyorsan megvalósulhat, ami – szavai szerint – növeli a katonai szövetség biztonságát. (Index)