Mennyire hatásosak a szájmaszkok a koronavírussal szemben?
Mennyire véd a szájmaszk a koronavírusos fertőzéssel szemben? Milyen típusai léteznek a maszkoknak, és melyiket tanácsos beszerezni? Mik a szájmaszk rendeltetésszerű viselésének az íratlan szabályai?
Többek között ezeknek a kérdéseknek járunk utána a cikkben, remélhetőleg segítséget nyújtva így az általunk viselt szájmaszk hatékonyságának növeléséhez.
Miért pont a szájmaszkok jelenthetik a megoldást a hatékony védekezéshez?
A koronavírus-járvánnyal kapcsolatos egyik legfontosabb tudnivaló, hogy cseppfertőzés útján terjed a betegség. Vagyis a fertőzést el lehet kapni egy, a betegségben már érintett személy közvetlen közelében, belégzés útján is.
Ennek megfelelően szinte kézenfekvőnek tűnik, hogy az eredményes védekezés jegyében mindenképpen szájmaszkot kell viselni. Amennyiben ugyanis sikerül megfelelően eltakarnunk a száj- és orrnyílásunkat, akkor a fertőzés belégzésének az esélye is minimálisra csökken.
Az elméletnek van igazságtartalma, ugyanakkor a megvalósulásnak mindenképp előfeltétele a megfelelő minőségű szájmaszk viselése.
Milyen típusai vannak a jelenleg forgalomban lévő szájmaszkoknak?
A hagyományos, sebészeti maszkok fő funkciója, hogy egy beteg ember ne tudja másnak átadni a fertőzést. Vagyis ezek a változatok abban nem nyújtanak hathatós segítséget, ha mi magunk szeretnénk elkerülni a fertőzést.
Erre a célra ugyanis a megfelelő minősítéssel ellátott maszkok beszerzésére és rendeltetésszerű viselésére van szükség. Hogy mit értünk megfelelő minősítés alatt? Leginkább az úgynevezett FFP2-es, de leginkább az FFP3-as besorolású darabokat.
Ezek ugyanis már kellőképpen képesek kiszűrni a levegőben terjedő legapróbb részecskéket. Vagyis a viselésük valódi védelmet nyújthat, így el tudjuk kerülni, hogy mi magunk is belélegezzük a nemkívánatos kórokozókat.
Mire kell mindenképpen odafigyelni, ha szájmaszkot viselünk?
Kiemelten fontos tudatosítani magunkban, hogy a megfelelő minősítéssel ellátott maszkok beszerzése önmagában még nem jelent garanciát a koronavírus-fertőzés elkerülésére. Ehhez ugyanis szükség lesz a rendeltetésszerű használatra is, odafigyelve a higiéniai követelményekre.
A maszkot úgy helyezzük fel, hogy az kellőképpen takarja mind a száj, mind pedig az orr környékét. Csakis tiszta, fertőtlenített kézzel helyezzük fel a maszkot, mert máskülönben a rajta megtalálható szennyeződések rontják a hatékonyságát.
Miközben a maszk rajtunk van, semmiképp ne fogdossuk az arcunkat. Különösen kerüljük a szemek, a száj, valamint az orr területének a matatását. Egyúttal azt is vegyük figyelembe, hogy a szájmaszk önmagában még nem csodaszer. Vagyis tartsunk megfelelő távolságot a többi embertől, és csak indokolt esetekben hagyjuk el az otthonunkat.