Mit tudnak a népszerű tejsavóprotein-porok?
A fehérjeporokat korábban kizárólag csak a testépítők használták az izmok látványos növelése céljából, azonban ma már a hobbisportolók és fogyókúrázók kedvenc itala is ebből készül.
A különféle eredetű és aminosav-profilú proteinporok nemcsak hasznos tápanyagokat tartalmaznak és fedezni tudják a megnövekedett fehérjeszükségletet, hanem rendkívül ízletesek is a különböző ízesítéseknek köszönhetően. De miért is van szükségünk fehérjékre? Kiknek lehetnek megfelelőek a BodySelect Premium Supplement whey protein készítményei?
A fehérjék szerepe a táplálkozásban
A szénhidrátokból, zsírokból és a fehérjékből nyerjük az energia nagy részét, így táplálékainknak megfelelő arányban kell tartalmaznia ezeket. A húszféle aminosavból álló proteinek létfontosságú építőelemei a szervezetünknek, hiszen részt vesznek a sejtek, szövetek, szervek, enzimek, hormonok felépítésében és számos biokémiai folyamatban, továbbá támogatják az immunrendszert.
Az aminosavak egy részét a szervezet képes előállítani más aminosavakból, kisebb részét nem, így azokat a táplálékokkal kell bejuttatni. Azok a fehérjéket, amelyek valamennyi esszenciális és nem esszenciális aminosavat tartalmazzák, teljes értékű proteinek.
Az állati eredetű, így a tejsavófehérjék is ezek közé tartoznak. A növényi vagy vegán fehérjék aminosav-profilja hiányos, így ezek fogyasztásakor oda kell figyelni a megfelelő fehérjebevitelre, annak megfelelően összeállítani az étkezéseket.
Milyen típusú tejsavófehérjék léteznek?
A fehérjeszükségletet elsődlegesen a táplálékokból fedezhetjük, de megnövekedett igény esetén lehetőség van mesterséges forrásokból, táplálékkiegészítőkkel magunkhoz venni a szükséges mennyiséget. Ezek lehetnek állati vagy növényi eredetű fehérjeporok.
A sajtgyártás melléktermékeként keletkező tejsavóból állítják elő a legismertebb és legszélesebb körben használt proteinporokat. A tejsavófehérje-porok 3 formában állnak rendelkezésre:
- koncentrátum (WPC),
- izolátum (WPI),
- hidrolizátum (WPH).
Az egyes típusok a zsír-, szénhidrát- és fehérjetartalomban és az emészthetőségben térnek el egymástól. A 100%-ban tiszta tejsavó izolátumok legalább 90%-os fehérjetartalommal rendelkeznek, minimálisan tartalmaznak zsírt és szénhidrátokat.
Ezek ára a legmagasabb az összes állati fehérjepor közül. A koncentrátumok fehérjetartalma 30-90% közötti. A hidrolizátumok a legkönnyebben emészthetők, kevésbé allergizálnak, ezeket gyakran orvosi fehérjekészítményekben, tápszerekben használják.
Van-e kockázata a whey proteinek fogyasztásának?
A tejsavófehérjék fogyasztásának csak abban az esetben van minimális kockázata, ha valaki tejfehérje allergiában, laktózérzékenységben szenved, bár a kis mennyiség ekkor sem okoz problémát, csak a tartós, rendszeres, nagy mennyiségben történő fogyasztás. Az arra érzékenyeknél emésztési problémákat, gyomorfájást, étvágycsökkenést okozhat.
Diétához is jól jöhetnek a fehérjeporok, tegyél egy próbát, de ha nem jön be, válts vegán fehérjére!