h i r d e t é s

Nem áll jól a briteknél dolgozó magyarok ügye

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Nem áll jól a briteknél dolgozó magyarok ügye

2017. április 25. - 08:25

Bár van olyan politikai erő, ami feltétel nélkül garantálná a Nagy-Britanniában élő külföldi EU-állampolgárok jogosultságait, messze nem ők állnak nyerésre.

Ha megnyernék az előrehozott választásokat, a brit Munkáspárt egyoldalúan garantálná a Nagy-Britanniában élő külföldi EU-állampolgárok jogosultságait. A legújabb felmérések is mindazonáltal azt jelzik, hogy a június 8-ára kiírt előrehozott választások fő esélyese a kormányzó Konzervatív Párt, amely csak akkor garantálja a külföldi uniós munkavállalók jogait, ha hasonló egyidejű garanciákat kap az EU-társállamoktól az ott élő britek számára.

Ha nyerne a Munkáspárt, annyira az EU-ban maradnának, amennyire csak lehet

Sir Keir Starmer, a 2010 óta ellenzékben politizáló Munkáspárt árnyékkormányának Brexit-ügyi miniszterjelöltje, aki kedden ismerteti pártja választási stratégiájának főbb pontjait, a sajtóhoz kedd hajnalban előzetesen eljuttatott részletek szerint beszédében kijelenti: ha a Labour megnyeri az előrehozott parlamenti választásokat, "kormányzásának első napján érvényteleníti" a Theresa May miniszterelnök vezette jelenlegi konzervatív párti kormány Brexit stratégiáját.

Starmer szerint a legsarkalatosabb horderejű különbség a konzervatívok és a Labour Brexit stratégiája között az, hogy ha a Munkáspárt kormányt alakíthat, mindenképpen megőrzi az Európai Unió egységes belső piaca kínálta előnyöket a brit gazdaság számára - ennek keretében vállalnának feltételek nélkül, akár egyoldalúan garanciát a Nagy-Britanniában élő és dolgozó 3,5 millió külföldi EU-polgár jogosultságainak megvédésére a brit EU-tagság megszűnése utáni időszakban is.

A kormánynak esze ágában sincs fél lábbal az EU-ban maradni

Theresa May már korábban bejelentette, hogy az Egyesült Királyság az EU-tagság megszűnése után nem kívánja fenntartani tagságát az Európai Unió egységes belső piacán sem, mivel e tagsághoz olyan feltételeket kellene teljesíteni, mintha a brit EU-tagság meg sem szűnne.

A brit kormány jelezte azt is, hogy a kilépési tárgyalások korai szakaszában megállapodást szeretne elérni az Egyesült Királyságban élő külföldi EU-állampolgárok jogainak garantálásáról, de úgy, hogy az EU-társállamok is ezzel egy időben, viszonossági alapon garanciát vállaljanak az ott élő britek jogosultságainak további érvényesítésére.

Sir Keir Starmer viszont szégyenletes igazságtalanságnak" minősíti, hogy a konzervatív kormány nem hajlandó a brit gazdaságban dolgozó több millió külföldi EU-munkavállaló jogosultságainak egyoldalú garantálására.

Földcsuszamlásszerű győzelemre készülhetnek a konzervatívok

Az ICM közvélemény-kutató cég a The Guardian című baloldali brit napilap megbízásából elvégzett országos vizsgálatában kimutatta, hogy a Konzervatív Pártot jelenleg a választók 48 százaléka támogatja, a Munkáspártra 27 százaléknyian szavaznának. A nem arányos brit választási rendszerben e 21 százalékpont különbség azt jelentené, hogy a konzervatívok 400 körüli taglétszámú frakciót alakíthatnának a 650 fős alsóházban, vagyis létszámfölényük az összes több párt frakciójának együttes létszámához képest elérhetné a 150 főt a mindössze 17 fős jelenlegi konzervatív többség helyett. (MTI) / privatbankar.hu