Halláskárosodást okozhat a zaj, amiben sok esztergomi gyerek él
Egy nemrég készült kutatás szerint ugyanis túl sok zajterhelés éri a gyerekeket, ez pedig halláskárosodáshoz vezethet.
A Szent Imre Egyetemi Oktató Kórház fül-orr-gégészetének profilvezető főorvosa szerint a folyamatos zajterhelésnek súlyos következményei lehetnek. Noszek László hozzátette: ha rövid ideig tart a terhelés, akkor átmenetileg romlik ugyan a gyermek hallása, de ez utána rendeződik - derül ki az inforadio.hu cikkéből.
A tartós zajhatás tönkreteszi a belső fülben a szőrsejteket, amelyek nem regenerálódnak, ha mindez sokszor előfordul – közölte Vicsi Klára, aki arra figyelmeztetett, hogy 40 éves korukra halláskárosodottakká válhatnak a mostani gyerekek, ha ez a folyamat folytatódik.
Alvászavart is okozhat
A Szent Imre Egyetemi Oktató Kórház fül-orr-gégészetének profilvezető főorvosa is arról beszélt, hogy számos vizsgálati eredmény igazolta, a mostani zajterhelés nagyobb a korábbinál. Noszek László szerint hasznos lenne, ha megmérnék, hogy mekkora zaj lehet a gyerekrendezvényeken.
„Egy pontosabb ajánlásrendszert tudunk kidolgozni arra, hogy mennyi ideig és mekkora intenzitású zaj érhet bennünket és a gyerekeket maradandó károsodás nélkül. Sok vizsgálat és hosszú távú követés szükséges azért, hogy minden következményt fel tudjunk mérni” - fejtette ki.
Noszek László kifejtette: bizonyos hangerő fölött egyértelműen romlik a gyermekek hallása, igaz, ha ez nem hosszú ideig tart, akkor a romlás átmeneti, egy idő után rendeződik.
A zajterhelés a halláson túl a központi idegrendszer egyéb területeit is megterheli, stresszt, általános feszültséget okozhat, és minderre a gyerekek érzékenyebbek. A következmények között említette a halláscsökkenést, a tartósan megmaradó fülzúgást, a maradandó halláskárosodást, valamint az alvászavarokat és egyéb fejlődési zavarokat is.
Lapunk már korábban is foglalkozott Esztergomban a zajszinttel. Több zajmérés is igazolja, hogy a nappali- és az éjszakai zajszint is határérték felett van a város egyes területein. Az épülő intermodális csomópont környékén az éjszakai zajszint a nappali megengedett legmagasabb zajszint mértékét közelíti.