Hajnalban szép csendben csődöt jelentett egy szétlopott ország
Puerto Rico kormányzata csődeljárást kért maga ellen, miután képtelen volt kezelni az államadósságot. - írja a portfolio.hu.
A malájok egy 1,7 milliárd dolláros ingatlanüzlettel enyhítették volna a szuverén vagyonalapjuk, az 1MDB tartozásainak terhét, azonban nem sikerült megállapodniuk a vevővel, aki most jogi lépéseket fontolgat. Az alap masszív tartozása többek közt azért halmozódott fel, mert politikailag befolyásos üzletemberek szétlopták a vagyonát.
A tervek szerint a Bandar Malaysia 60%-át értékesítették volna, amely egy hatalmas ingatlanprojekt, amit a volt Sungai Besi katonai repülőtér helyén kiviteleznek, a jelentkező vevők viszont
nem tudtak megfelelni a fizetési kötelezettségüknek
a projekt tulajdonosa, a TRX City Sdn Berhad szerint. A TRX City az 1MDB egyik üzletága volt egészen, míg a maláj pénzügyminisztérium át nem vette az irányítását a 2015-ös korrupciós botrány után.
Az Iskandar Waterfront Holdings és a China Railway Engineering Corp vette volna meg a 60%-os részesedést 7,41 milliárd ringgitért (kb. 491 milliárd forint), az előbbi egy befolyásos maláj üzletember, Lim Kang Hoo cége.
A két vállalkozás közleménye szerint a TRX City állítása
nem teljesen és pontosan reflektál
az üzlet körülményeire, jogi lépéseket fontolgatnak, hogy sérelmeiket orvosolni tudják.
A maláj miniszterelnök korábban azt nyilatkozta, hogy a kitettség értékesítésével az 1MDB "fő kihívásait" megoldották volna.
Az ország vagyonalapja 11 milliárd dolláros adósságot halmozott fel, mielőtt 2015-ben újrastrukturálni kezdték.
Az adósság egyébként részben azért keletkezett, mert az alapot befolyásos politikai és üzleti szereplők szabályosan szétlopták, körülbelül 3,5-7 milliárd dollárnyi vagyon tűnt el. A botrányba a miniszterelnök is belekeveredett, akihez 700 millió dollár került, az ügyészség viszont felmentette, a pénzt pedig visszafizette.
Az ügyben hat ország hatóságai vizsgálódnak és több letartóztatás is született, a főkolomposokat viszont még mindig nem sikerült kézre keríteni.
Az 1MDB persze tagadja, hogy visszaélés történt volna.
Bár az üzlet kudarcba fulladt, a múlthéten 1,2 milliárd dollárt fizetett ki az 1MDB Abu Dhabi egyik petróleumvállalatának, amellyel egy rossz hitelekkel kapcsolatos vitát rendeztek.