Magyarország 1,67 milliárd euró pénzbírságot kapott az EU-alapok hibás kezelése miatt
A magyar kormánynak legkevesebb 560 milliárd forint (kb. 1,67 milliárd euró) pénzbírságot kell fizetnie az Európai Uniónak a többéves pénzügyi keretből (MFF), az EU 2014–2020-as költségvetéséből származó, a tagállamok támogatására szánt költségvetésnek rossz kezelése miatt.
Az Európai Bizottság becslése szerint pénzügyi korrekciókat kell végrehajtani a 30 operatív program 15 EU-tagállamban való végrehajtása során 2018-ban.
Az EU szabályai lehetővé tették volna a magyar kormánynak, hogy elutasítsa a bírságot, és megkérdőjelezze az Európai Bizottság megállapításait projektenként, ám ehelyett úgy döntött, hogy elfogadja az úgynevezett 10% -os átalányösszegű pénzügyi korrekciót, vagyis az összes 10% -át az EU által az EU-tól kapott források a jelenlegi költségvetési ciklusban.
A magyar sajtó azonban beszámolt arról, hogy további szankciókra számítanak, amelyek a bírságot 2,1 milliárd euróra növelhetik.
Jávor Benedek, korábbi zöld képviselő, aki megvizsgálta a kormány uniós forrásainak felhasználását és nyilvánosságra hozta a hírt, a bírság az Orbán Viktor magyar köztársasági miniszterelnökhöz közeli oligarchák „Magyarország költségei korrupciójának költségei”.
A magyar kormányt hosszú ideje azzal vádolják, hogy visszaél az EU pénzeszközeivel, a magyar közbeszerzési rendszer állítólag az ország miniszterelnökének, Orbán Viktornak szövetségesei és rokonai által működtetett vállalatoknak kedvez.
Az EU döntését kommentálva a magyar innovációs és technológiai minisztérium hangsúlyozta, hogy a bírság nem jelenti az ország számára a jelenlegi többéves pénzügyi keretben elkülönített források fennmaradó 25% -ának csökkentését.
"Magyarország nem fog semmiféle károkat szenvedni, hazánk nem veszíti el az EU forrásait" - mondta a minisztérium nyilatkozatában, amelyben a híreket "politikai hisztérianak" nevezte.
Dominik Istrate / emerging-europe.com