h i r d e t é s

Női nemi szervek megcsonkítása és az Iszlám

Olvasási idő
6perc
Eddig olvastam
a- a+

Női nemi szervek megcsonkítása és az Iszlám

2020. november 22. - 17:44

A címben azt írtam …és az Iszlám, nem azt, hogy …az Iszlámban. Mert a női szervek megcsonkításának (FGM = Female Genital Mutiliation) nincs helye az Iszlámban.

Az alábbiakban összegyűjtöttem a különféle tudósok által az FGM-ről képviselt gondolatokat, hogy képet adjunk e szörnyű gyakorlat elítéléséről. Ezért kezdjük a Sátán szavaival a Koránban:

„Én bizony eltévelyítem őket, (hamis) vágyakat ébresztek bennük, megparancsolom nekik, hogy metsszék le a jószágok füleit és megparancsolom nekik, hogy változtassák meg Allah teremtését.” Aki a Sátánt veszi oltalmazóul Allahon kívül, az nyilvánvaló veszteséggel veszít. (Korán 4:119)

Az utalt mondat: (Sátán) … és megparancsolom nekik, hogy változtassák meg Allah teremtését.

A „ne árts” elvre hivatkozó fatwák.
2006 novemberében az Iszlám világ minden részéből összesereglett muszlim tudósok a prominens egyiptomi Al-Azhar Egyetemen találkoztak, hogy megvitassák a női nemi szervek megcsonkításának kérdését. Határozatot hoztak a gyakorlat tilalmára. Néhány megállapítást ezennel dokumentálunk. Ali Goma professzor, egyiptomi nagy mufti kijelentette: „A manapság alkalmazott női nemi körülmetélés lelkileg és fizikailag károsítja a nőket. Ezért ezt a gyakorlatot abba kell hagyni az Iszlám egyik legmagasabb értékének támogatása érdekében, ami nevezetesen az, hogy ne ártsunk másoknak, Mohamed (béke reá) próféta parancsolatának megfelelően. „Ne érjen ártalom, és te se árts másoknak”. Sőt, ezt az emberiség ellen elkövetett agressziónak kell tekinteni, ami büntetendő.”

A népszerű televíziós prédikátor, Yussuf Al Qaradawi a következőt állította. „Kétségtelen, hogy az Iszlám négy forrásának (Korán, Szunna, Konszenzus és Analógia) nincs olyan bizonyítéka, amely megköveteli vagy ajánlja ezt a gyakorlatot. Igaz, nem találtunk olyan bizonyítékot sem, amely tiltja ezt a szokást, vagy elítélendőnek tekinti. Vallási szempontból azoknak a cselekedeteknek kell elejét venni, melyekből káresemény keletkezik. E megelőzés értelmezésén lehet elgondolkodni vagy tiltást bevezetni. A semleges szakemberek és specialisták objektív tanulmányai, akik nem követik sem saját, sem mások elvárásait azt mutatják, hogy a körülmetélés jelenlegi formájában károsítja a nők fizikai és pszichológiai állapotát, befolyásolja családi életüket. Ezért ezt a gyakorlatot és az összes eddig engedélyezett cselekedetet, amely kárt okoz, meg kell állítani. Úgy gondoljuk, hogy a körülmetélés, vagy a nő teste egy részének orvosi ellátás nélküli kivágása a jelenlegi gyakorlat szerint és indoklás nélkül nem megengedett, valamint jogellenes. Itt felmerül Isten alkotásának megváltoztatása, amely a Sátán munkája és ezt Isten nem engedi.”

A síita ajatollahok közül Ali Al Sistani a közelmúltban határozottan állást foglalt az FGM-el szemben: „Ha a női nemi körülmetélés célja a csikló metszése, akkor ez a művelet nem helyes és nem vallási hagyomány. Ha ez sérülést okoz a lányon, akkor tilos.”

Fatwák, melyek kritizálják az FGM-et támogató hadíszok hitelességét.
1996-ban Muhammad Lufti Al-Sabbagh, muszlim tudós kiadott egy „Iszlám szabályozás a férfiak és nők körülmetéléséről” című könyvet, amelyet az Egészségügyi Világszervezet alexandriai regionális irodája finanszírozott Egyiptomban. Al-Sabbagh azt állítja, hogy a női körülmetélésre utaló hadíszok nem nyernek megerősítést, autentikusságuk gyenge. Valamennyi fizikai és pszichológiai kockázatra hivatkozva azt a következtetést vonja le, hogy az FGM az Iszlám törvények szerint nem lehet legitim, „különösen, mert semmi nincs, ami azt ajánlaná és nincs megalapozott forrás arról, hogy a próféta (béke reá) mondott volna erről valamit. De azt azonban mondta: „Ne érjen ártalom, és te se árts másoknak”. Ez a hadísz az igaz vallás egyik alapelve.

Ugyanebben a könyvben Al Amin Al-Dawood így érvel. A próféta (béke reá) így szól: „A tetoválókat elátkozta Isten.” És folytatja, hozzáadva mindazokat, akik beavatkoznak Isten teremtésébe. Az Al Bukhari és Muszlim beszámolóban szereplő hadísz szerint Abdullah Ibn Masoudot, a próféta társát, egy asszony azzal vádolta, hogy olyan nőket átkozott, akik körülmetélést végeztek nőkön. Ezt felelte: "Miért tartsam vissza magam attól, hogy átkozom azokat, akiket a próféta átkozott." Muhammed Salim Al-Awwa, az Iszlám Tudósok Nemzetközi Szövetségének főtitkára ugyanabban a könyvben azt állítja, hogy az összes hadísz, amelyre a női körülmetélés védői és igénylői hivatkoztak, gyenge hitelű. Csak egy hadísz hiteles, amely azt állítja, hogy „amikor két körül metélt szerv találkozik, a fürdés kötelezővé válik”. Al-Awwa azt állítja, hogy a kettes számot arabul gyakran használják azt a szokást követve, hogy két különböző tárgyat vagy személyt szólítanak meg vele, hogy érzékletesebbé tegye a mondanivalót, így a napot és a holdat „két holdnak” hívja.

A népszerű Al Arefe sejk a YouTube-csatornáján ezt magyarázta: „Van egy hadísz, amely szerint a körülmetélés jó cselekedet a nők számára, de wadzsib (szükséges) a férfiak számára. Ez egy gyenge hadísz, mert bebizonyosodott, hogy nem jó cselekedet és csupán az Iszlám előtti korban volt szokásban az arabok között."

Fatwák, melyek hangsúlyozzák a családi kapcsolat tiszteletét.
Muhammed Salim Al-Awwa az Iszlámmal összefüggésben kiadott egy FGM füzetet, amelyet az Egyiptomi Nemzeti Gyermek- és Anyasági Tanács támogatott. Ebben azt állítja, hogy világi ügyekben az Iszlám joggyakorlatnak a tudósok és orvosok véleményét kell követnie. „Az FGM-mel kapcsolatos tudományos vélemény egyértelmű. A női reproduktív szervek külső részén ejtett teljes vagy részleges metszés megfosztja a testet természetes funkcióitól és az engedélyezett fizikai élvezettől. Röviden: ez egy társadalmi gyakorlat, ami a nők ellenőrzésére és jogainak megsértésére irányul." Al-Awwa hozzáteszi. „Az Iszlám előírásai biztosítják a nők sikeres és kielégítő házassági kapcsolathoz való jogát. Az Iszlám előírásai férfi és felesége között a nemi viszony tiszteletben tartására szólítanak és hangsúlyozzák, hogy mindkét fél jogosult a sikeres és boldog kapcsolatra. Ezért önzőnek és egoistának tekinthető az Iszlám által is elítélt eset, ha az egyik fél eléri, a másik pedig nem éri el az elégedettséget.
Al Awwa egyértelművé teszi, hogy a Szunna szerint a nők körülmetélése semmilyen formában nem létezhet. „A Szunna nem ír elő semmiféle női körülmetélést. A próféta életrajza, amely rögzítette életének részleteit, nem említi, hogy ő körül metélte volna lányait, feleségeit vagy háza népének bármely női tagját.”

Fatwák, melyek rámutatnak, hogy a próféta (béke reá) nem kedvelte ezt a gyakorlatot.
Muhammed Munir, a Pakisztáni Nemzetközi Iszlám Egyetem jogi tanszékének professzora egy cikket közöl, amely Iszlamizált szokásokról és szokássá lett Iszlámról szól. A női nemi szervek megcsonkításának vagy női körülmetélésnek 2013-ban kiadott vitaanyagában több fatwa elítélte az FGM-et, köztük az egyiptomi Muhammad Syed Al-Tantawi, az Al-Azhar későbbi sejkje, aki kijelentette, hogy a női körülmetélés az Iszlámban nem igazolható. Tantawi érvelése szerint: „A Korán és a Szunna nem említi ezt." Tantawi az orvosokra hagyja, hogy meghatározzák, egyedi esetekben végre kell-e hajtani, vagy nem.

Ezzel kapcsolatban hasonló érvet terjeszt elő az Ahmadiya közösség is. "Egyáltalán nem az Iszlám törvények alá esik", de "egy régi szokás volt, amelyet a Szent Alapító (Mirza Ghulam Ahmed) önmagában nem tekintett törvénytelennek. A Szent Próféta nem ösztönözte; sőt, kifejezte ellenszenvét ezzel szemben."

Ezt a véleményt támasztja alá a néhai libanoni nagysejk, Sayyad Mohammed Hussein Fadlallah (síita), utalva egyúttal az Iszlám álláspontjára a rabszolgasággal kapcsolatban is: „Az Iszlám a kezdetben nem tiltotta (FGM), mert nem lehetett hirtelen tiltani egy rituálét, ami erősen gyökerezett az arab kultúrában. Inkább egyre erősödő negatív véleményének adott fokozatosan hangot. Így kezelte az Iszlám a rabszolgaságot is (a társadalmat fokozatosan készítette fel a rabszolgaság végleges tiltására).”

Fatwa, ami az FGM-et elavultnak tartja.
Egy más megközelítés Ayatollah Khamenei részéről, aki egyszerűen elavultnak nevezi: "A társadalmi normák mára megváltoztak. Ezért ez a téma nem elfogadható, mint sok más téma sem, ahol a mondatok értelmét a körülmények és tények megváltoztatták."

Címkék: