h i r d e t é s

Orbán kereszténydemokráciája a jogállamiság legnagyobb ellensége

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Orbán kereszténydemokráciája a jogállamiság legnagyobb ellensége

2018. július 23. - 08:08

Így is lehet értelmezni – igazából nehéz is lenne másképpen – Judith Sargentini gondolatait, amelyeket a Mércével készített interjúban fejtett ki. 

Forrás: kolozsvaros.com

A holland zöldpárti képviselő véleményére azért is érdemes különös figyelmet fordítani, mert az ő vizsgálatának eredményét hagyta jóvá az Európai Parlament szakbizottsága.

Június 25-én elfogadta az Európai Parlament Állampolgári, Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottsága, a LIBE. Ezzel lényegében a Magyarországon történtek, mint amilyen a bírák életkorának csökkentése is, az EP színe előtt kerül részletes tárgyalásra.

Sargentini rámutatott arra is, hogy a Magyarországon kialakult helyzetért nem egyedül Orbán Viktor – és az őt hatalmon megtűrő magyar nép –tehető felelőssé. Ahhoz, hogy civil társadalom elleni hadjárat sikeres legyen kellett az Európai Néppárt tétlensége is.

„Évek óta abban reménykedünk, hogy a helyzet kevésbé problémássá válik, ám ennek pont az ellenkezője történik.”

Sargetini arról is beszélt, hogy szeptemberben, amikor jelentéséről az EP plenáris ülése dönt, nagy kérdés, mi lesz az Európai Néppárt aktuális érdeke, hiszen egyelőre úgy áll, hogy Orbán Viktor Európa-ellenes ámokfutását, valamint a magyar polgárok jogainak fokozatos csorbítását egyre kevesebben nézik el saját pártcsaládjából is. /168 óra/

Ahogy az világosan látszik, Orbán Viktor személye egyre kényelmetlenebbé válik az unión belül is. Eddig sem volt túl népszerű, hiszen a kezdetektől csak egy célja volt és a szabotázs. Ezt aligha lehet tagadni, ismerve azt a körülményt, hogy soha egyetlen alkalommal sem mutatta jelét együttműködésnek.

Ezt a magatartást nehéz kimagyarázni.

Hogyan fog zajlani a szeptemberre tervezett szavazás?

A képviselők több mint fele aggódik. De vajon azok, akik aggódnak, szabadon szembe mehetnek az EPP-vel? A szavazás az EPP nagyobb csoportjaitól (a németektől, spanyoloktól, franciáktól) függ, ők hozzák meg a döntést a probléma valódi mibenlétéről, miszerint egy EU-s tagállamban súlyosan sérülnek az erkölcsi értékek, a jogállamiság. Ezek azok a kérdések, amiket meg kell vitatnunk, a 750 parlamenti képviselő kétharmadának erről kell döntenie.

Igyekszünk nem arra gondolni, hogy az Orbánt és csürhéjét elmarasztaló döntés, ha megszületik, nem késve történik meg. Ismételten Václav Havel szavai csengnek fülünkben: „Ha ez az ember még egyszer hatalomhoz jut, Isten óvja Magyarországot, de még Európát is!”