Orbán titkos kasszája
Senki sem tudja, hogy mennyi pénz van azokban a magántőke alapokban, melyeket Orbán Viktor rokonai, barátai és üzletfelei birtokolnak – legalábbis névleg. Azt még kevésbé lehet tudni, hogy végső soron kié a pénz? Minden valószínűség szerint egy olyan titkos pénzalapról van szó, melyet a kormányfő felügyel annak érdekében, hogy a nemzeti együttműködés rendszere mindörökké fennmaradjon.
A vírusválság megmutatta, hogy még Orbán Viktor támogatottsága sem örök. Ráadásul Trump bukása azt mutatta, hogy bele is lehet bukni ebbe a krízisbe. Külső támogatás nélkül Orbán Viktornak sem könnyű. Megnehezíti a dolgát, hogy Németországban jönnek a Zöldek, és ez semmi jót nem ígér a magyar kormányfőnek.
A COVID-válság idején meg is szaporodtak a magántőke társaságok, melyek élén kormányhű személyek állnak – írja a valasz.hu portál.
Magántőke alapok a hatalom szolgálatában
Az első helyen itt is Mészáros Lőrinc áll, a miniszterelnök alteregója. A zászlóshajó az Opus Global Befektetési Alapkezelő Zrt. Ez öt magántőke alapot irányít, melyek azután Mészáros Lőrinc számtalan vállalkozásában tulajdonosok. Például a Metis 2 tőke alap az ernyő szervezete Orbán Viktor bank álmának, az OTP-vel egyenrangú óriás banknak, mely az MKB-ból, a Takarékbankból és a Budapest Bankból áll.
A Konzum PE Magántőke alap tulajdonába kerültek például a legendás Andrássy úti paloták és házak (57,59,105 és 112).
A Tigáz, Magyarország legnagyobb földgáz elosztója a Status Energy magántőke alap érdekkörébe tartozik.
A második helyen Tiborcz Istvánt találjuk, a miniszterelnök törekvő vejét.
Közép-Európai Kockázati és Magán Tőkealap-kezelő Zrt., ez a zászlóshajó, mely részben Tiborcz István részben Szécsényi Bálint tulajdona. A közép európai I. Magántőke alap menedzseli a Dürer kert helyén épülő komplexum építkezését. Partnere a miniszterelnök jeles alpinista társa, Garancsi István.
A harmadik helyen szerénykedik Matolcsy István. A magyar nemzeti bank elnöke mintha kissé hátrább szorult volna a kormányfő hűséges barátainak körében, de azért neki is van mit a tejbe aprítania. A Quartz Befektetési és Alapkezelő Zrt. Matolcsy Ádám, a jegybank elnök fia által menedzselt cég, melyet névlegesen barátja és üzletfele, Száraz István neve fémjelez. A nemzeti bank elnöke nemigen lehet magán tőke alap tulajdonosa még a nemzeti együttműködés rendszerében sem, ahol pedig az a jelszó dominál, hogy vágtató lónak nem kötik be a száját.
E három sztáron kívül a valasz.hu felsorolja még Habony Árpád baráti köréhez köthető magántőke alapokat – lásd Rogán Antal, illetve a Jászai Gellérthez és Hernádi Zsolthoz köthető hasonló pénzügyi alapokat.
Mi lehet ezzel Orbán célja?
Annyira megerősítheti a Fideszt, hogy választási vereség esetén is megőrizze hatalmi pozícióit a gazdasági életben. Ezeket azután könnyedén konvertálni lehet politikai célokra.
Csakhogy ezeknek a magántőke alapoknak sok nemzetközi elágazása is lehet, és minden bizonnyal van is. Ezeket viszont már vizsgálhatja az európai ügyészség, amelybe Orbán Viktor nem léptette be Magyarországot – mindenki számára érthető okból. Laura Codruta Kövesi, az európai ügyészség főnökasszonya viszont több ízben utalt arra, hogy a nemzetközi vonatkozások miatt vizsgálódhatnak Budapesten is.
Még kínosabb lehet Orbán Viktor számára, ha akcióba lép az USA budapesti nagykövetsége is, amely minden bizonnyal számtalan információval rendelkezik. Jake Sullivan, Biden elnök nemzetbiztonsági tanácsadója gyakran emlegeti, hogy az autokrata rendszerek elleni harc legalkalmasabb eszköze a korrupció elleni küzdelem. Ez ugyanis megfosztja létfontosságú pénz forrásaitól az autokrata hatalmat, egyúttal pedig leleplezi saját népe és az egész világ előtt, hogy a magát népboldogítónak beállító rendszer valójában kizárólag saját vezetőinek gyarapodását szolgálta. (fuhu.hu)