Orbán Viktor és az emelt színtű készültség
Szigorúbb utazási szabályok kidolgozását kérte az operatív törzstől a miniszterelnök - fogalmazott a Kossuth rádiónak adott pénteki interjújában. A hazai szabályok lehetséges szigorításáról is beszélt.
Kedden, szerdán és csütörtökön a járványügyi védekezés szempontjából legfontosabb három szakembercsoporttal konzultált Orbán Viktor miniszterelnök, aki mindhárom találkozó után röviden összefoglalta az elhangzottakat, az összkép pedig abba az irányba mutatott, amit Gulyás Gergely kancelláriaminiszter jelentett be a Kormányinfón csütörtökön: nem lesz nyitás március 1jénn, csak leghamarabb két héttel később - addig is "kemény két hét lesz" -, de amint meglesz a mintegy 2,5 millió veszélyeztetett magyar legalább egy oltása, nagyobb nyitásra lehetőség lesz - ezt pedig már Müller Cecília közölte az operatív törzs csütörtöki tájékoztatóján.
Mindezek után Orbán Viktor pénteken hosszabb interjút adott a Kossuth rádióban.
Orbán Viktor a friss adatokkal kezdett:
- 4668 új fertőzött
- 123 halott
- 451 gépi lélegeztetett
- 5027 ember van kórházban.
"A helyzet drámaian romlik, azt a számot kell nézni, hogy hány üres ágy van a kórházban, és mennyi lélegeztetőgép van" - jegyezte meg.
Szabad ágy 15 831 van most, és van több mint 2000, lélegeztetőgéppel felszerelt kórházi ágy.
"Mindig volt valamennyi, 1-2 százalékos tévedés, de a szakemberek kivétel nélkül mindig rendelkezésre álltak Budapesten 3 órán belül. Megfontolt, nyugodt emberek, nem vesztették el a hidegvérüket. Harmadrészt pedig az előrejelzések csekély eltéréssel, de folyamatosan beváltak" - méltatta a szakemberek tudását.
A pénteki operatívtörzs-ülésről érkezve azt mondta, elrendelt egy emelt szintű készültséget a kórházakban, megköszönve az egészségügyi személyzet alkalmazkodását ehhez.
Ezzel együtt lesz elég orvos az oltópontokon is - ígérte -, mert az oltás jelentős részben a háziorvosok feladata lesz.
Orbán Viktor azt is elmondta, napokon belül őt is beoltják a járványügyi irányítás szereplői között.
Megjegyezte azt is, nyugatról mindig kevesebb vakcina jön, mint amit ígérnek, de húsvétra az összes regisztrált megkapja legalább az első oltást, ezzel az EU-ban Magyarországon lesz a legjobban átoltott tagállam.
A kormányfő elmondta, nevethet az egyik szemünk, mert van oltás, a másik meg sír, mert egy felívelő szakaszba léptünk a járványban, a határokon mindenképpen lesz szigorítás emiatt.
"Ha most kiengedjük az embereket Afrikába, és hazahozzák a vírusmutánsfajtákat, akkor kész vagyunk, ezért azt kértem az operatív törzset, hogy dolgozzon ki nagyon szigorú utazási szabályokat" - közölte.
Azt kérte, az üzleti utazásokat is radikálisan korlátozzák az emberek.
EU-csúcs
Beszélt az EU-csúcs eseményeiről is, illetve arról, hogy az áruszállítás nehezítése miatt kötelezettségszegési eljárások elé néznek egyes tagállamok.
"Olyan nagy a baj az Európai Unióban, hogy nincs itt az ideje egymás felelősségre vonásának. Minden országnak saját magának kell megvédenie saját magát" - húzta alá.
A vakcinabeszerzéssel kapcsolatban elmondta, akik cselekedni akarnak, azok cselekedni is fognak, Magyarországnak márpedig joga van keleti irányból is oltást venni.
"Kellemetlen érzés lenne, ha itt lenne a vakcina, de nem olthatnánk vele" - mondta.
Zavaró és kínosnak dolognak nevezte, hogy épp az EU-ból kilépett britek vannak lépéselőnyben a védekezést tekintve.
A gazdaság újraindítása: lesznek bejelentések
Minden nap 10-15 milliárd forint kára születik az országnak a jelen válságból, ezért indította el a kormány a gazdasági újraindítás akciótervét, ám így is több tízezren vannak most nehéz helyzetben a harmadik hullám miatt.
Bejelentette, lesznek még bejelentések, de csak később - a következő napokban -, azt azonban már jelezte, a nyitás után is érvényesek lesznek az átmeneti támogatások, mégpedig egy hónapig.
Orbán Viktor a következő hónapokban 55 ezer munkahely létrehozását tűzte ki személyes célul.
Állatvédelem
A kormányfő is kitöltötte az állatvédelmi konzultációt, "mégiscsak ilyen falusi fickó volnék" - fogalmazott.
"Ha az állatokat védjük, szerinte magunkat is védjük, hisz miféle ember az, aki saját akaratából fájdalmat okoz egy másik lénynek?" - tette fel a költői kérdést. A kérdéssel részletesebben a pandémia elvonultában fognak foglalkozni. (Infostart)