h i r d e t é s

Összefogtak a kesztölciek a nyaralóövezetbe tervezett Telenor mobil adótorony ellen

Olvasási idő
14perc
Eddig olvastam
a- a+

Összefogtak a kesztölciek a nyaralóövezetbe tervezett Telenor mobil adótorony ellen

2016. november 21. - 13:44
0 komment

Mottó: „Kiülök a dombtetőre onnan nézek szerteszét Ott rontja egy adótorony az emberek Lét - terét” (Balogh Csaba, Kesztölc)

Térerő vagy Lét-erő?Nyilvános csoportnak, mely a megmozdulást szervezi

November 14-én reggel egy kisgyerekes anyuka arra lett figyelmes, hogy Kesztölc üdülőövezetében, a szomszéd telken óriási munkagépek kezdtek dolgozni. Megtudta, hogy „itt jövő héten már egy Telenor adótorony fog állni” A család egy éve költözött Kesztölcre a gyönyörű, érintetlen, egészséges  környezet és a csodálatos panoráma miatt. Most a lakóházuktól néhány méterre egy adótorony épül. Élve a mai világ lehetőségeivel azonnal megosztotta a falubeliekkel az információt egy közösségi oldalon.Kesztölc község lakossága sajnálattal vette tudomásul, hogy 2016. november 14-én a 2517 Kesztölc, 5024/5 hrsz.-ú magántulajdonban lévő területen a Telenor telefontársaság egy 30 m magas bázistorony felépítését kezdte meg. Ezt egy 2016. szeptember 29-én jogerőre emelkedett NMHH által kibocsátott építési engedéllyel alá is támasztotta.A Határozatban szerepel, hogy a község jegyzője hozzájárulását kikötés nélkül megadta. A lakosság tájékoztatása elmaradt.

Hangsúlyozzuk, hogy a terveket teljes titoktartás övezte, az érintett lakosok, szomszédok, akik arra lettek volna ítélve, hogy életüket egyadótorony árnyékában éljék, semmit nem tudtak a beruházásról. A hírre a falu lakossága hihetetlen erővel megmozdult, és azonnal egy erős, aktív munkacsoport jött létre, így együttes erővel elkezdődött az adatgyűjtés, precedens ügyek feltérképezése, és petíciót fogalmaztak meg a torony lakott területen való felépítése ellen. Ezzel azt szeretnék elérni, hogy az objektumot egy távolabbi helyen, lakott területtől legalább 1,5 km-es távolságon kívül helyezzék el. A petíciót a falu vezetése teljes mellszélességgel támogatja, beleértve a képviselő testületet is. A lakókban mély ellenérzést keltett az adótorony jövőbeni jelenléte. Aláírásgyűjtés részeredménye: 897 aláírás !Vasárnap volt a Kesztölci Búcsú. Gyűjtöttünk a búcsúban, az emberek süteményeket és forró teát hoztak. A falu lakosságának összefogása következtében, és lelkes önkéntesek fáradhatatlan munkájának eredményeképpen jelen állás szerint ezidáig, azaz két és fél nap alatt 765 szavazati joggal rendelkező felnőtt korú kesztölci lakos támogatta aláírásával petíciónkat, melynek célja, hogy a tervezett Telenor torony ne épülhessen lakott területre, ahol családok élnek, hanem az EU-s előírásokat figyelembe véve lakott területen kívül, (minimum másfél km védőtávolságot megtartva ) lehessen elhelyezni. Köszönettel tartozunk azoknak a nem kesztölci szimpatizánsoknak, akik 132-en jöttek el aláírni, hogy kifejezzék támogatásukat ebben az ügyben.

Tudomásunk szerint a torony kijelölt helyéről nem készült geodéziai vizsgálat, pedig a helyi idősebb lakosok arról mesélnek, hogy ezen a dombon olyan felszíni földmozgások vannak, hogy régebbi időkben birkákat nyeltek el a hasadékok. Az említett szomszéd, aki a torony tervezett helyszínéhez legközelebb lakik a ház megvásárlásakor az alapot szintén meg kellett erősíttesse, mivel a lakóház alapjainál elmozdulást tapasztaltak.
Ezen felül a torony tervezett helye egy szélcsatornában van, mely előre vetíti, hogy ahol semmilyen magas építmény, sem 30 m magas növényzet nincs, ami a szél erejét fékezné, így a tornyon átsüvítő állandó szél miatt az itt élők, idősek és kisgyerekesek folyamatos zajnak lennének kitéve. Környezettanulmány szintén nem készült, mely ezt feltárta volna!

A HÉSZ (Helyi Építési Szabályzat) szerint: (IV. Fejezet, Közlekedési- és közműlétesítményekre vonatkozó előírások 52.§ (2) Táv- és hírközlési antennák telepítésekor az önkormányzattal az egyeztetett helykijelölési eljárás keretében, előzetesen vizsgálni kell a városképi és tájképi szempontokat. Tudomásunk szerint ez nem történt meg.

A falu vonzereje éppen abban rejlik, hogy csodálatos a fekvése, és közel Budapesthez haza lehet jönni egy egészséges és szép környezetbe. Az itt lakó betelepültek mind ezért költöztek ide, pont a hasonló építmények közelsége elől menekülve.

Kesztölc kitörési lehetősége a turizmus fejlesztése, ami óriási csorbát fog szenvedni, ha egy 30 méteres adótornyot kell néznie az ide látogatónak. A zöld turisták többsége pontosan tisztában van azzal a Magyarországon még nem eléggé ismert, de az Unió egyéb országaiban már teljesen publikus ténnyel, hogy a torony igenis sugárzásával egészségügyi kockázatot jelent. Az alatta elterülő biofarm, mely kifejezetten ezt a réteget célozná meg turisztikai szolgáltatásaival, gyakorlatilag ellehetetlenülne, a borospincékből egy a fák fölé 20 méterre magasodó acéltornyot nézhetnének a látogatók.Az is tény, hogy a környező telkek, épületek értéke jelentősen csökken a torony felépülésével, akár eladhatatlanná válhatnak.

Az érintett lakosok kérésére a Kesztölcért, Faluért Egyesület nyílt levélben fordult Vöröskői István polgármesterhez. Polgármesterünk,írásos válaszában támogatásáról biztosította kezdeményezést.

Vöröskői István polgármester felajánlotta, hogy továbbítja a petíciót az eljáró hatóságnak és Dr. Völner Pál országgyűlési képviselőnek.

Jánoshegyi-Fazekas Éva szomszéd és Kesztölcért, a Faluért Egyesület levélben fordult Dr. Ónodi-Szűcs Zoltán Államtitkár Úrhoz, melyben kérjük Államtitkár Úr segítségét az ügy teljes kivizsgálására, valamint az építkezés azonnali leállítására a kivizsgálás befejezéséig.

Továbbá a közösség hivatalos úton felkérte Prof. Dr. Vincze János egyetemi tanár Urat, hogy méréseivel és tanulmányaival támassza alá az adótorony káros hatásait a környezetére való tekintettel.

Felvettük a kapcsolatot az EMLA Környezeti Management és Jog Egyesülettel, egy a környezetvédelmi jog és a környezeti management kérdéseivel foglalkozó non-profit társadalmi szervezet, amely munkáját országos, európai és nemzetközi szinten végzi.

A NIMFEA egyesület szintén tanácsokkal segíti a kesztölci tiltakozó civileket.

Kapcsolatban vagyunk minden olyan településsel és csoporttal, akik már sikeresen állak ki jogaikért hasonló ügyekben, és sikerült kompromisszumos megoldásra jutniuk az építtetőkkel, a torony nem épült meg, vagy áthelyezésre került a lakosság jogainak figyelembe vételével.

Javasoljuk a bázisállomás másik helyszínre való telepítését, valamint a község lakóövezetét 1,5 km-es távolságban körülvevő védelmi sáv kialakítását, ahogy azt a salzburgi szabályozás is magában foglalja.

A bázistorony megvalósítása elleni érvek a következők:

  • a lakosság tájékoztatásának teljes körű elmulasztása

1997. évi LXXVIII. törvény 3.§ (2):
Az épített környezet alakítása és védelme során a közérdekű intézkedéseket és döntéseket megelőzően, illetőleg azok végrehajtása során biztosítani kell a nyilvánosságot és a közösségi ellenőrzés lehetőségét az e törvényben és más jogszabályokban meghatározott módon. Gondoskodni kell az érdekelt természetes személyek, jogi személyek és jogi személyiség nélküli szervezetek megfelelő tájékoztatásáról, és lehetőséget kell adni részükre véleménynyilvánításra és javaslattételre.

  • a lakosság nem élhetett fellebbezési jogával sem
  • a lakosság nincs birtokában sem hatástanulmánynak, sem környezettanulmánynak az épülő adótoronnyal kapcsolatban
  • az leendő adótorony környezetében élők egészséghez való jogát, mint alkotmányos jogot sérti

Alaptörvény XX. cikk (1):
Mindenkinek joga van a testi és lelki egészséghez.
Alaptörvény XXI. cikk (1):
Magyarország elismeri és érvényesíti mindenki jogát az egészséges környezethez.

  • az leendő adótorony környezetében élők tulajdonhoz való jogát, mint alkotmányos jogot sérti

Alaptörvény XIII. cikk (1):
Mindenkinek joga van a tulajdonhoz és az örökléshez. A tulajdon társadalmi felelősséggel jár.

  • a környezet, ahová az adótorony épül a község turisztikai szempontból egyik legértékesebb területe
  • a bázistorony üdülőházas övezetben épül, ahol az épületeket tekintve magassági korlátozások is érvényben vannak
  • az üdülőövezet rekreációs célokat szolgál, az itt élők az egészséges környezetért települtek ide
  • az épülő bázistorony a környező épületekhez rendkívül közel helyezkedik el, a legközelebbi lakóház csupán 20-30 méterre van
  • a tervezett bázistorony közvetlen környezetében több kisgyermekes család is él
  • az épülő torony környezetében található a futballpálya és a lovarda, melyek szintén rekreációs célokat szolgálnak
  • az objektum olyan tájképrombolást eredményez, amely súlyosan veszélyezteti a kesztölci településfejlesztési koncepcióban megfogalmazott célt, melyben a turizmus fejlesztése az egyik legpreferáltabb lehetőség
  • 1997. évi LXXVIII. törvény 6./A § (2) a):

A települési önkormányzat polgármestere jogszabályban meghatározott esetekben és módon véleményt adhat a jogszabályban meghatározott építésügyi hatósági engedélykérelemhez.

  • 1997. évi LXXVIII. törvény 31§ (5):

Mind az építmény elhelyezése, mind pedig a külső megjelenését befolyásoló kialakítása, átalakítása, bővítése, felújítása, helyreállítása során különös figyelmet kell fordítani a településkép, a tájkép a beépítési vagy az építészeti jellegzetesség és látvány, a helyi jelleg védelmére, az épített örökség védett értékeinek érvényesülésére.

  • a terület része az Országos Ökológiai Hálózat puffer terület övezetének, és határos a Natura 2000 hálózat területeivel
  • az egészségre gyakorolt hatást mérések, kutatások bizonyították, melyeket az EU több országában már figyelembe vettek
  • a WHO a 2B (potenciálisan rákkeltő) kategóriába sorolta az elektromágneses sugárzást
  • Az Európai Tanács 1999.07.12-én ajánlást tett közzé a WHO és az ENSZ Sugárvédelmi Bizottsága által megadott határértékekre, melyet néhány tagállam, köztük Magyarország is elfogadott.
  • az adótorony működési zaja állandó zajforrás, ide értve az időjárási körülmények gerjesztette zajt, valamint az adótorony áramellátását és működését biztosító berendezéseket
  • A tartósan fennálló zajártalom terheli az agyat, és kimutatták, hogy a tartósan zajszennyezett környezetben élőknél nő az infarktus és az idegrendszer károsodásának veszélye.
  • Feltételezzük, hogy a tervezésnél nem vették figyelembe, hogy a torony egy szélcsatornába kerülne, ahol semmilyen magas építmény, sem 30 m magas növényzet nincs, ami a szél erejét fékezné, így a tornyon átsüvítő állandó szél miatt az itt élők, idősek és kisgyerekesek folyamatos zajnak lennének kitéve. Ennek mértéke feltételezhetően meghaladná a 8/2002. (III. 22.) KöM-EüM -a zaj- és rezgésterhelési határértékek megállapításáról szóló- együttes rendeletében megállapított terhelési határértékeit, mely szerint lakószobák lakásokban, szociális otthonokban, üdülőkben a megengedett legmagasabb zajterhelés nappal 6-22 óráig: 40dB, éjjel 22-6 óra: 30dB.
  • Az Alkotmánybíróság a 18/2015. (VI.15.) AB határozatával megsemmisítette az elektronikus hírközlésről szóló törvény 2003. évi C. törvény 96. § (4) bekezdését, melynek eredményeképpen megállapítható, hogy az Alkotmánybíróság a mobil rádiótelefon szolgáltatás nyújtásához szükséges antennák, tartószerkezetek elhelyezését, működtetését, a határérték biztosítása esetén is, a Ptk.-ban meghatározott szükségtelen zavarásnak minősítette.
  • A felelősség elve. A környezethasználó felelősséggel tartozik tevékenységének a környezetre gyakorolt hatásáért (Környezetvédelmi törvény 9.§).
  • Az elővigyázatosság és a megelőzés elve. Az elővigyázatosság és a megelőzés elve, a környezeti ártalmak tudatos elhárítása kell, hogy jelentse mindenfajta környezettel kapcsolatos tevékenység kiindulási alapját. Az elővigyázatosság elve a megelőzéshez képest egy lépéssel előbbre gondolkodik. Az elővigyázatosság a tervezés időszakában azt jelenti, hogy vizsgáljuk meg döntéseink környezetre, és ezen belül emberre gyakorolt hatását.

A petícióval aktivisták kopognak be a házakhoz, valamint a következő helyeken lehet aláírni: Erika Cukrászda, Káosz Vegyesbolt, Kínai Üzlet, a Faház melletti trafik, Mónika cukrászda. 
Pénteken aktivisták élőláncot szerveztek a tervezett torony helyszínére.
Dobák István, a Kesztölci Sportegyesület lemondott, de még hivatalban lévő elnöke felhívta az egyesület tagjait, hogy írják alá a nyilatkozatot. Az aláírásgyűjtést a Kesztölcért, a Faluért egyesület is támogatja.

Korábban Piliscséven is megakadályozták egy távközlési torony felállítását. Az akkori csévi szervezők ellátogattak Kesztölcre, és támogatásukról biztosították a tiltakozókat.

A tiltakozásra a környékbeli sajtó is felfigyelt.

Borítókép: a Térerő vagy Lét-erő?Nyilvános csoporté, mely a megmozdulást szervezi

PETÍCIÓ ÉS LAKOSSÁGI ALÁÍRÁSGYŰJTÉS A SZAVAZATI JOGGAL RENDELKEZŐ 18 ÉV FELETTI KESZTÖLCI LAKOSSÁG KÖRÉBEN A KESZTÖLC 5024/5 SZÁMÚ INGATLANON LÉTESÍTENDŐ MOBILTELEFON ÁTJÁTSZÓ TORONY ÉPÍTÉSÉNEK LEÁLLÍTÁSÁRA

Kesztölc, 2016. november

Alulírottak, Magyarország 2011. április 25-én elfogadott Alaptörvényének figyelembe vételével, mely kimondja, hogy az egyéni szabadság csak másokkal együttműködve valósítható meg, valamint elismeri az ember alapvető egyéni és közösségi jogait, az egészséges környezethez való jogot, a véleménynyilvánítás szabadságát, az alábbi Petíciót fogalmazzuk meg, valamint célunk elérése érdekében aláírásgyűjtést indítunk:

AZ ALÁÍRÁSGYŰJTÉS OKA ÉS CÉLJAI:

  1. A kesztölci 5024/5. hrsz.-ú ingatlanon Kesztölc (KO-0174) 30 méter magas Telenor bázistorony építési engedélyének visszavonása,
  2. Az adótorony építési munkálatainak haladéktalan leállítása
  3. Az emberi egészséget maximálisan szemmel tartó, a mobiltelefon rendszereket az elővigyázatosság elve alapján szabályozó salzburgi önkormányzati szabályozáskesztölci bevezetése!
  4. Az Alaptörvényben megfogalmazott egészséges környezethez való jogunk biztosítása, ezen belül az adótorony hatáskörében levő érintettek véleménynyilvánítási jogának biztosítása.
  5. A tulajdonunk védelme, tekintettel az adótorony létesítésével járó jelentős ingatlan árcsökkenésre a környéken.6. Kesztölc csodálatos panorámájának megőrzése.

A Telenor egy 30 méter magas mobil bázisállomás létrehozására adott be építési engedélyt a Nemzeti Média és Hírközlési Hatósághoz Kesztölc üdülő területén, egy lakóingatlan területét bérbe véve.
A hatóság az engedélyt 2016. szeptemberben jogerőre emelte. Erről az engedélyről november közepén értesült a környék, az építési munkálatok megkezdésével. A torony közvetlen közelében több család él kis gyermekekkel, szemben lakott terület, valamint Kesztölc látványossága, a pincesor húzódik.
Az engedélyről az önkormányzati képviselőket sem értesítették, teljes volt a csend.
Az adótorony építése véleményünk szerint nem magánügy, nem a mobil szolgáltató és a területet bérbe adó magánügye!
Ez az építmény 30 méterre magasodik egy domb tetején, olyan helyen, amely Kesztölc turisztikailag egyik legértékesebb területe, szigorú építési szabályokkal, pl. szigorúan korlátozva van a lakóházak magassága (mely 10 méter!).
Az építési engedélyben leírt, a Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztály 12632-462016. számú szakhatósági állásfoglalásában megfogalmazott feltételek, melyek szerint az építményt lehetőség szerint épületek és/vagy fás vegetáció takarásába kell elhelyezni, a terület adottságai és besorolása miatt teljességgel kizárt, hiszen nincsenek 10 méternél magasabb fák és épületek. Minimum 20 méter nem takarható el.
A felépítése olyan tájképrombolást eredményez, amely súlyosan veszélyezteti a kesztölci településfejlesztési koncepcióban megfogalmazott célt, melyben a turizmus fejlesztése (ezen belül a borturizmusé is) az egyik legpreferáltabb lehetőség.
A toronnyal szembeni pincesorról a látképet teljes mértékben tönkre teszi a tájidegen vastorony.
Az üdülő terület nevéből is következően rekreációs célokat szolgál, az ide jövő emberek az egészséges környezetért és a Kesztölci gyönyörű látképért érkeznek, sokan ezért költöztek ide a városból.
Kesztölc távolabbi részeken élő lakói körében is a legnépszerűbb sétáló és pihenő övezet a torony alatti focipálya.
Az egészségre gyakorolt kedvezőtlen hatást az adótornyokkal kapcsolatos számtalan vizsgálat kimutatta, melyeket sajnos eddig csak az Unió többi országában vettek komolyan, Ezért a tornyokat olyan helyre telepítik, ahol a lakosságot ez a veszély nem érinti. A hírközlési létesítmények környezeti terhelést – nem ionizáló sugárzást – okoznak, amelynek mértékét a hatásviselőnek igenis joga megismerni és ennek alapján a létesítés kérdését illetően véleményt nyilvánítani.
Ugyancsak aggályos az építés szempontjából a terület agyagszerkezete. Több lakóház is elmozdult az agyagos altalaj miatt, utólagos alaperősítést kellett végezni. Kérdés, hogy egy ekkora építmény esetében hogyan viselkedne a kérdéses réteg. Az antenna egy szélcsatornában helyezkedne el, ami egy 30 méteres létesítménynél szintén nem elhanyagolandó, a süvítő szél zaja, és a szerkezetre kifejtett szélerő további problémákat vet föl.

2. Az ausztriai Salzburg tartományban és Salzburg városában az emberi egészséget és az elővigyázatosság elvét figyelembe véve nagyon szigorú, de a mobil szolgáltatók által betartható térerő (energiasűrűségi) határértékeket vezettek be 2002-ben.

Határ- és irányadó értékek [µW / m²]
Salzburg 2002 (Összeg GSM kültér) 10
Salzburg 2002 (Összeg GSM beltér) 1
Lakotterülettől csak 1,5 km-en kívül lehet elhelyezni mobil bázisállomást!
Ez a szabályozás európaszerte sok-sok helyi önkormányzatnál bevezetésre került, a lakosság egészségének és életének megóvása érdekében! Tehát elfogadott és alkalmazott európai minta!

Fentiekre tekintettel:

1. Úgy gondoljuk, hogy az adótorony építésével kapcsolatban teljes körű előzetes tájékoztatás illette volna meg a lakosságot, a helyi önkormányzatot,
2. Úgy gondoljuk, hogy a 30 méterre magasodó felépítmény (bármi legyen is az) nem magánügy, csak a lakosság véleményének a figyelembe vételével valósulhat meg..
3. Úgy gondoljuk, hogy az adótorony a környezetében élők több alkotmányos jogát, ezen belül az egészséges környezethez, valamint a tulajdonhoz való jogot is, jelentősen sérti. Az egészségünk nem játékszer!
4. Úgy gondoljuk, hogy gyermekeinkért is felelősen kell gondolkodnunk, akik jövője a kezünkben van!
5. Úgy gondoljuk, hogy Kesztölc közös értékeit, melyek jövőnk zálogai is egyben, a páratlan panorámát és tiszta, egészséges levegőt, az adótorony megépítése súlyosan veszélyezteti.
6. Kezdeményezzük, hogy Kesztölc község önkormányzata nyilvánítsa helyi védettségűvé a pincesor mellett a szemben levő Plesina domb panorámáját, fontolja meg a Salzburgban bevezetett szabályok átvételét!

Kesztölc község lakossága nem mobil ellenes, és a technikai fejlődés kerékkötője, hanem úgy akarja, hogy érdekeinek maximális figyelembe vétele mellett építsék ki,és üzemeltessék a mobil átjátszó rendszereket, kompromisszumos megoldással a faluból nem látható helyen, a lakott területektől 1,5 km távolságra,.

Ezért lépünk fel a megkezdett antennaépítés leállításáért, és ezért kérjük Kesztölc községre vonatkozóan a Salzburgi önkormányzati szabályozást! Mi csupán az elektroszmogterhelés lehetőség szerinti szinten tartása, és hatalmas értékünk, a kesztölci panoráma megvédése mellett állunk ki!