Otthon is előállítható kozmetikumok
Bőrünk (sz)épségéért saját kezűleg? Miért is ne! Az otthon elkészíthető natúrkozmetikumok tárháza nem merül ki az egyszerű uborkapakolásban.
A repertoár épp oly széles lehet, mint a drogériákban kapható szépészeti termékeké, azonban van egy nagyon fontos, lényegi különbség. Méghozzá az, hogy mivel magunk készítjük, pontosan tudjuk, hogy mi kerül bele! Az általunk összeállított kencékben nem lesznek mű alkotóelemek, melyeknek igazából semmi keresnivalója egy krémben, dezodorban vagy bármi másban, és a bőrön (mint pl. kőolajszármazék, állományjavító, vegyszer, szintetikus illat és színezék), míg a gyárilag előállított termékek igen nagy százalékban tartalmazzák ezeket a káros anyagokat. Aki pedig szeret a pepecseléssel bíbelődni, a változatos, természetes alapanyagokban, illatokban elmerülni, annak a natúrkozmetikum előállítása kiváló, s egyben hasznos, örömszerző hobbivá válhat.
Összetevők
A leglényegesebb, hogy az otthon készített termék teljes egészében személyre szabható, minden összetevő megválogatható, így igazán minőségi és hatékony kozmetikum lehet a végeredmény. Bőrünk igényeinek és típusának megfelelően variálható a hatóanyagok, összetevők listája, teljesen természetes alapanyagokból.
Ilyenek a növényi, hidegen sajtolt olajok (pl. mandulaolaj, argánolaj) és zsírok (pl. sheavaj, kakaóvaj), a tisztított víz, a gyógynövénykivonatok (vizes-alkoholos vagy glicerines formában), párlatok (pl. kamillapárlat) és növényi nedvek (pl. aloe vera), valamint az illóolajok (illatuk vagy éppen hatásuk miatt). Ezen felül használhatók még állati eredetű, természetes összetevők, pl. lanolin, tej, méhviasz, méz. Sőt, vitaminokat és ásványi anyagokat (pl. agyag) is adhatunk bőrtáplálóként az alapanyagokhoz.
Váltás hagyományosról házira
A boltokban kapható kozmetikumok - bármily hangzatos a reklámjuk - a szintetikus összetevőknek köszönhetően eltömítik a bőrt, nem hagyják lélegezni, s idővel a bőr önszabályozó funkcióját is tönkreteszik, ezzel egy időben pedig függővé a szintetikus szerek iránt. A természetes kozmetikumokra átállás elején érdemes először kevés hatóanyagot tartalmazó, egyszerűbb termékeket létrehozni, hogy a megpróbált bőrnek legyen ideje, lehetősége könnyedébben visszatalálni régi, természetes önmagára. A már túlterhelt bőr először nyugtalanul reagálhat, azonban előbb-utóbb megújul és megnyugszik.
Bátran vágjunk bele tehát, hiszen a természetben mindenre található megoldás, „fűben-fában orvosság van”, és a legegyszerűbb emulziótól a legösszetettebb luxuskrémekig minden megvalósítható saját kezűleg is! Készíthetünk szappant, különböző funkciójú krémeket, géleket, szérumot, testvajat, testápolót, balzsamot, arclemosót, fogkrémet, sampont, tusfürdőt, fürdősót, bőrradírt, maszkot, pakolást, golyós dezodort, ajakápolót, körömápolót, sminklemosót, arcvizet, parfümöt, sminkeket. Ha pedig úgy érzed, hogy ez túl nagy falat próbáld ki az Oriflame regisztrációs lehetőséget, ahol van időd eldönteni mi kell és mi nem, és nem a boltokban az impulzusaid alapján vásárolsz.
Elhanyagolhatatlan tényezők
Mindenképp szükséges némi alapozó ismeretet begyűjteni az összetevők tulajdonságairól, valamint szert tenni alap eszközökre (pl. csőrös főzőpohár, precíziós mérleg, üres, steril flakonok, tégelyek) és alapanyagokra (pl. növényi olajok, desztillált víz, alkohol stb.), emellett áttanulmányozni néhány, bőrünknek megfelelő receptúrát. A kozmetikumok mikrobiológiai szempontjából nagyon fontos, hogy a higiéniai szabályok be legyenek tartva mind elkészítésnél, mind tárolásnál, hiszen ezek a termékek nem néhány napra szólnak, hanem ideális körélmények között hónapokig megőrzik minőségüket, használhatóságukat. Az alapanyagokat pedig kizárólag megbízható forrásból szerezzük be!