h i r d e t é s

Politikai nyomásgyakorlásra is jó a migráció

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Politikai nyomásgyakorlásra is jó a migráció

2017. május 04. - 18:32

A Migrációkutató Intézet „A migráció mint a külpolitikai nyomásgyakorlás eszköze" című elemzésében a nemzetközi migráció jelenségét mint a politikai nyomásgyakorlás eszközét vizsgálja. - írja az origo.hu.

Forrás: origo.hu

Egyes befogadó és származási országok szemszögéből elemezték, a közelmúlt Európa-politikai eseményei tükrében.

Az elemzés konklúziója, hogy a migrációt exportáló – azaz a migránsokat kibocsátó - országok arra használják fel elszármazott állampolgáraikat, hogy nyomást gyakoroljanak a befogadó ország bel- és külpolitikájára.

Ezt a folyamatot a tanulmány a Németországban, Belgiumban és Ausztriában domináns kisebbségnek tekinthető török és kurd közösségek társadalom- és politikaformáló képességeinek bemutatásán keresztül szemlélteti. 

A migránsokat kibocsátó országok a befogadó országok belpolitikáját is alapvetően átalakíthatják

Kölcsönös függések

A tanulmány világosan rámutat,miként alakulhat ki egy kölcsönös függőségi viszony a származási ország és a befogadó ország között, melynek közetkeztében minden egyes döntésnél számításba kell venni a bevándorlást is, mint tényezőt.

Minél kiterjedtebb ez a függőségi viszony, annál kevésbé képes a befogadó ország megőrizni politikai autonómiáját a származási országgal szemben.

Az elemzés kísérletet tesz annak a többségében elfogadott álláspontnak az igazolására is, miszerint a humanitárius, és globalizáció-párti érdekcsoportok által kizárólag előnyös oldaláról bemutatott nemzetközi migráció valójában káros hatásoktól sem mentes, s hogy e hatásokat sok esetben kiváltó vagy közvetítő közegként maguk a migrációs háttérrel rendelkező személyek gerjesztik.

Egyre nagyobb veszélyt jelent a párhuzamos társadalmak kialakulása Forrás: AFP/Geoffroy Van Der Hasselt / origo.hu

Erodálódás

A tanulmányban említett, s az érintett országok államközi viszonyait rendkívül károsan érintő események jól tükrözik, hogy miképpen teremthet egy bevándorló hátterű kisebbség egy származási ország (Törökország), vagy kvázi államalakulat (kurd területek) számára legitim bázist a fogadó társadalommal szembeni érdekérvényesítéshez.

Ezek a törekvések alapjaikban képesek erodálni a sikeres társadalmi integrációhoz vezető, s erősíteni a párhuzamos társadalmak kialakulását elősegítő folyamatokat.

A teljes elemzés elérhető a Migrációkutató Intézet weboldalán.

origo.hu