Tessék menni oltakozni
A felpörgő oltási kampány és a csökkenő új esetszámok (de még mindig magas szinten lévő járvány) fényében sokan várják az Orbán Viktor által beharangozott négymilliós enyhítéseket. Ilyen helyzetben érkezik az operatív törzs a keddi tudnivalókkal.
Keddig 3 679 730 ember kapott valamilyen védőoltást Magyarországon, és a héten várhatóan elérkezünk a négymilliós határhoz, amelyhez a kormányfő elmondása és a kormany.hu-n később megjelentek szerint a védettségi igazolványosok megkapják a "nagy engedményeket", és megnyílnak előttük az éttermek belső terei, a szálláshelyek, a mozik, a színházak, az uszodák és még sok más hely. (A védettségi igazolványok érvényességével, határátlépéskor való használatával, sőt már magával a megérkezésével - meg nem érkezésével - kapcsolatban is még számos tisztázatlan kérdés van.)
Közben részben vélhetően a hétvégehatás miatt, az új fertőzöttek keddi száma a februári adatokat idézi: 1253 újabb embert regisztráltak covidosként. Sok ezren vannak még kórházban és továbbra is magas az elhunytak száma (kedden újabb 183 fő) – részletek itt.
Közben már zajlik a tömeges oltás, a Sinopharm vakcinájára még lehet jelentkezni online.
Keddi rendőrségi adatok Kiss Róberttől, az ügyeleti központ vezetőhelyettesétől:
- Az elmúlt napon a vendéglátóüzletekben való tartózkodás miatt nem kellett intézkedni. Egy vendéglátóhelyet lehet, hogy bezáratnak, a vizsgálat még zajlik. Más, nem vendéglátó jellegű üzletet nem kellett bezáratni.
- Tavaly tavasz óta 567 büntetőeljárást folytattak le a járvánnyal kapcsolatban, ezekben 115 gyanúsítotti kihallgatás történt.
A világ járványhelyzetével kapcsolatban Müller Cecília országos tisztifőorvos kiemelte: az indiai mutánson kívül egyéb variánsok is problémát okoznak Indiában, az egészségügyi rendszer heroikus küzdelmet folytat. Időközben Európában a harmadik hullám leszálló ágában vagyunk. Eredményes küzdelem folyik, köszönhetően a védőoltásoknak és a higiénés szabályok betartásának.
Itthon már rendelkezésre áll az a védőoltás-mennyiség, amellyel mindenki védetté tehető a fertőzés súlyos, szövődményes lefolyásával szemben.
A héten minden védőoltás-típus rendelkezésre áll, aki oltakozni szeretne, megteheti - mondta a szakember, megemlítve, hogy a Sinopharm vakcinájára bárki maga is bejelentkezhet. A többi oltást az eddig megszokott módokon a háziorvosok segítségével osztják el.
Megemlítette: az oltás után nem alakul ki rögtön a védettség, ehhez heteknek kell eltelniük.
- Kedden hajnalban 480 ezer Szputnyik V érkezett.
- Szintén ma futott be 355 680 adag Pfizer/BioNTech oltás, továbbá
- 19 200 adag AstraZeneca, és a héten még jön ebből mintegy 324 000 adag.
Ezután már csak az van hátra, hogy mindenki jelentkezzen az oltásra.
A védettségi igazolványok oltópontok általi lejelentése, és ennélfogva a kiküldése késhet a sok beadott védőoltás miatt.
- Ha valakinek problémája támad, az ügyfélkapun keresztül keresse a koronavírus elleni védőoltással kapcsolatos ügybejelentés menüpontot, és ott jelezheti a problémáját
- Ugyanez megtehető - időpontfoglalás után - a kormányhivatalokban az ügyfélszolgálati munkatársaknál.
Ezután Müller Cecília köszönetet mondott mindenkinek, aki most a koronavírus-járvánnyal való megküzdést segítik, az informatikusoktól az összes segítő szakemberig.
A KSH friss adatai alapján az oltások elutasítása tavaly még 36 százalék volt, ez mostanra 19 százalékos arányra apadt, miközben a megkérdezett magyarok 62 százaléka oltáspárti, szeretne oltást - mutatott rá az országos tisztifőorvos.
Jelentősen csökken a fertőzöttek száma, de "a területi érintettség nem nagyon változik, a települések 99 százalékán továbbra is van koronavírusos beteg" - figyelmeztetett Müller Cecília.
Az összes esetszám megoszlása (néhány példa):
- 13 százalék Budapesten
- 12 százalék Pest megyében
- 7 százalék Borsod-Abaúj-Zemplén megyében
- 6 százalék Veszprém, Bács-Kiskun és Baranya megyében
- 2 százalék Tolna megyében (legalacsonyabb adat).
Aki a második oltására kap behívót, feltétlenül menjen el az időpontjára - kérte nyomatékosan Müller Cecília, hangsúlyozva, hogy az összes vakcia kétadagos, és a teljes védelem a második dózis felvétele után alakul csak ki (néhány hét múlva).
"Nem megengedhető a második oltás elhagyása, a szervezett védettségének teljességéhez feltétlenül szükséges és a védettség időtartama szempontjából is fontos lesz." (Infostart)