h i r d e t é s

Tökéletes állapotban mumifikálódott barlangi oroszlánkölyök került elő Szibériában

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Tökéletes állapotban mumifikálódott barlangi oroszlánkölyök került elő Szibériában

2017. november 19. - 07:22

Egy rendkívül jó állapotban megőrződött barlangi oroszlánkölyök maradványát találták meg helyi lakosok Szibériában, a Tirekhtykh-folyó partján. - írja az Érdekes világ

Forrás: The Siberian Times

A 45 centi hosszú, 4 kilós állat 20000–50000 éve pusztulhatott el, de a pontos kormeghatározást a kutatók egyelőre még nem végezték el.


Forrás: The Siberian Times

A oroszlánkölyök teste tökéletes állapotban mumifikálódott a szibériai jég fogságában. A kis barlangi oroszlánnak mind a négy végtagja megmaradt, és külső sérülései sincsenek, így egy kivételes leletről van szó – mondta Albert Protopopov, az Orosz Tudományos Akadémia kutatója. A kölyök körülbelül 6-8 hetes lehetett, amikor elpusztult.


Forrás: The Siberian Times

Forrás: The Siberian Times

A felfedezés két évvel azután történt, hogy Jakutföldön rábukkantak két oroszlánkölyök mumifikálódott tetemére: Uyan és Dina megtalálást szenzációsnak nevezték a kutatók, hisz korábban még sohasem találtak ilyen kitűnő állapotban fennmaradt barlangi oroszlánokat. A most előkerült maradvány azonban még jobb állapotban került elő a permafroszt jéghideg “börtönéből”, és valószínűleg jóval idősebb is lehet mint a 2015-ben megtalált példányok.


Uyan és Dina maradványai 2015-ben kerültek elő
Forrás: Siberian Times

Forrás: Siberian Times/Vera Salnitskaya

Forrás: Siberian Times/Vera Salnitskaya

A barlangi oroszlán (Panthera spelaea) a pleisztocén alatt élt Eurázsiában és a Würm-glaciális végével tűnt el, mintegy 10 000 éve. Az ősi ragadozó, mely elterjedtnek számított, több szempontból is különbözött a ma élő oroszlánoktól, így például nagyobb termetű volt, nem rendelkezett sörénnyel, testét pedig vastagabb és hosszabb szőrzet fedte. Kihalásának oka is vitatott, egyes feltételezések szerint a túlzott emberi vadászat miatt veszett oda, de újabb kutatások alapján a felmelegedés is szerepet játszhatott eltűnésében. Brit kutatók magyarázata szerint 14 700 évvel ezelőtt a felmelegedés következtében az erdőségek és a cserjések egyre nagyobb területeket hódítottak el a füves sztyeppéktől, s így egyre szűkült a barlangi oroszlán élettere, amelynek a vadászathoz nyílt térségekre volt szüksége.

 

Forrás: The Siberian Times / erdekesvilag.hu