Trump egy kis résen keresztül látja a világot
A következő gondolatok nem Amerika ellenesek. Egy személyről és a mögötte levő érdekekről szólnak, Ez a személy Trump.
Ha eddig létezett amerikai alkotmány akkor azt ki lehet dobni. Az alapító atyák félreérthetetlenül megfogalmazták az emberi jogokat és azok tiszteletben tartását. Nem keverem össze az alkotmányt az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatával, még mielőtt bárki betámadna. De a kettő nem választható el egymástól.
- Trump hadüzenet nélkül ölte meg egy ország hivatalosan szolgálatot teljesítő katonai vezetőjét. Ja, hogy ez a vezető gyilkos? Egy katona nem pelenkázni tanul a kiképzési időszakban. Persze, hogy gyilkos. Ez a szakmája. Viszont ez a gyilkos az országa érdekeit szolgáló akciókat hajtott végre Amerika határain kívül. Egy ilyen rangú ember likvidálása hadüzenet, vagy a szenátus beleegyezése nélkül, sérti Trump országának törvényét. Qassem Suleimani tettei pedig nem sértették Irán törvényei. Ja, hogy eltérés van a törvények között? Hát ilyen a világ! Sok törvény van.
- Az ellenségem ellensége a barátom. Még ha nem teljesen igaz a tétel, akkor is USA Irakban állomásozásának egyik oka a térség megszabadítása az ISIS-től. Suleimani is ezért volt ott. Tehát megölni egy katonai vezetőt, aki egy oldalon harcol, kérdéseket vet fel. Tudom, jönnek az érvek, hogy Suleimani működése több száz amerikai katona halálába került. Így igaz. De az amerikaiak működése is több ezer iráni és több százezer helyi lakós életébe került. Talán emlékeztetni szeretnék, hogy az amerikai katonák sem pelenkázni tanultak. Stratégiai célokat vannak hivatva megvalósítani Amerikán kívül.
- Suleimani kivégzésének módja hadüzenet nélkül, a terroristák által használt módszer.
- A térség rendkívül megosztott volt. Ez a megosztottság jelen volt Iránon belül, lásd tüntetések, zavargások, valamint Irán és szomszédai között. A likvidálást követően Trumpnak sikerült egységbe olvasztani a frakciókat. A „fehér” kultúrában lehet, hogy egy kivégzés félelmet szül. De keleten ez egy kicsit más. Egy halott erősebb, mint egy élő. Főleg, ha mártírként esik el. És főleg egy olyan országban, térségben, ahol a mártírkultuszra épül rá hit, hagyomány. Irán a nukleáris egyezményt teljes egészében felmondta. Szabadon cselekszik, korlátok nélkül. Ez volt a cél?
- A bajt tetézi, hogy az iraki parlament távozásra szólította fel az idegen haderőket. Erre Trump benyújtja a számlát. Fizessenek. Amerikának 2 trilliárd dollárba került eddig Irak. Arról az Amerikáról beszélek, melynek adósságállománya 67 trilliárd dollár különböző bankoknak. Ugyanarról az Amerikáról beszélek, amely a Kína elleni gazdasági háborúban sokkal többet veszít, mégsem kér kártérítést. És ki beszél az Irakban amerikaiak által okozott anyagi károkról, ha már emberéletek ennyire nem számítanak?
- 5000 amerikai katonáról beszélünk, akiknek kivonását Trump korábban hivatalosan bejelentette. Akkor miről beszélünk?
- Trump 52 iráni célpont megsemmisítésével fenyeget abban az esetben, ha Irán megtorló akciót hajt végre. Ezen célpontok egy része katonai, de van polgári, sőt kulturális és a világörökség része. Erre milyen törvény ad felhatalmazást?
- Trump viselkedése egy sarki fűszeres kapacitásával egyenértékű, aki az eladott nyalóka árának ellenértékéig látja a világot. A közelgő elnökválasztásnak is ezzel a szemlélettel fut neki. Lehet, hogy pár amerikai polgár számára szimpatikus, amit tesz, de a világ kezdi nem látni Trumpot és kezdi elfeledni, hogy Amerika nagyhatalom. Nem azért, mert ez a valóság, hanem azért, mert Trump így viselkedik. Amerika többet érdemel.
Magam sem voltam megbékélve Irán, sem Szaúd Arábia és a többi turbános balfaszságaival. Rühellem a szélsőséget és az egysíkú látásmódot minden oldalon. Most a transzatlanti Homo sapiens varietas „white” korlátolt, felsőrendű lépésével szembesültünk, ami nem csökkenteni, hanem növelni képes a turbános baromságokat minden oldalon és szinten. Vagy tán ez a cél? Józanság! Szalam!