Túlélőcsomag a kórházba – ezt vigyük szeretteinknek
Mócsingos felvágott, avas szalonnadarab, üres kenyér – mindennapos tapasztalat a betegek és családtagjaik számára, hogy gusztustalan étel kerül a tányérra a kórházban.
Mit vigyünk be rokonaink, szeretteink számára a kórházi koszt mellé? Milyen gyakori hibákat vétenek a jó szándékú hozzátartozók? Erről beszélt Bartha Kinga dietetikus, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) Tudományos Bizottságának tagja - írja a 168ora.hu.
A dietetikus szerint az energia-, és tápanyagszükségletet egyénileg kell meghatározni, amit számos tényező befolyásol, többek között az életkor, a nem, a tápláltsági állapot, a fizikai aktivitás és a betegség. Például egy gyermekosztályon mennyiségében is más ételeket adnak, mint egy felnőttosztályon.
Felnőttosztályokon szintén az egyén tápláltsági állapotát, speciális igényeit (például ételallergia), aktuális egészségi állapotát (például hasmenés, műtét utáni csökkent összfehérje szint, stb.) figyelembe véve biztosítják az étrendet. Minden esetben a hozzátartozónak célszerű dietetikussal megbeszélni a bent fekvő aktuális állapotához illeszkedő étrendet, és az általa javasolt élelmiszerek, italok közül választani. Például egy onkológiai osztályon fekvő alultáplált betegnek, elsősorban az ő kívánságait figyelembe véve, energiában és tápanyagban gazdag étel és ital adható, ugyanakkor egy belgyógyászati osztályon akut hasnyálmirigy-gyulladásban szenvedő beteg diétáját az aktuális
állapota, laborleletei határozzák meg (hogy koplaljon vagy mesterségesen táplálják, illetve csak folyadékot vagy már szénhidrátalapú ételeket is kaphat, stb.)
Figyeljünk az igényeire
Meghatározó az étrend szempontjából a befekvés oka: például tervezett műtétre készül, heveny állapot vagy rehabilitáció, kivizsgálás miatt fekszik be; a befekvés időtartama (amennyiben tervezhető), a gyógyulási idő hossza (amennyiben előrelátható), rendszeresen szedett étrend-kiegészítők, gyógyszerek (például a kumarin típusú véralvadásgátló gyógyszereknél a magas K-vitamin tartalmú élelmiszerek befolyásolják a véralvadást).
Érdemes pontosan tudni, hogy milyen étrendet kell tartania a páciensnek. Például cukorbetegnek zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonából készült termékeket (a napi energia- és szénhidrátmennyiségbe be kell számítani), tejcukorérzékenynek laktózmentes tejet, tejterméket, antibiotikumot szedőnek probiotikus joghurtot, koleszterin-szegény étrendet követőnek zabkorpát, teljes kiőrlésű gabonából készült termékeket, halkonzervet, székrekedéses betegnek ásványvizet, aszalt szilvát, kefirt stb.
Mit kell tudni a mennyiségekről?
Elsősorban tudnunk kell, hogy mennyi ideig lesz az illető kórházban, hány alkalommal tudjuk meglátogatni, és mi az, amit elfogyaszt a kórházi ételekből. A napi 3 főétkezésnek mindenképp meg kell lennie, de ha leromlott állapotú betegről van szó, akár a 6-7-szeri, változatos étkezés is ajánlott. A mennyiség minden esetben az egyéni energia- és tápanyagszükséglethez kell igazodjon, amihez kérje a kórházi terápiás dietetikus segítségét.
Gyakran elkövetett hibák
A szakember szerint gyakori hiba a jó szándékú hozzátartozó részéről, hogy általában édességeket és sós rágcsálnivalókat, szénsavas cukros üdítőitalokat visznek be, amelyek nagy része értékes tápanyagokat nélkülöz, „üres kalória”. Ez azért lehet veszélyes, mert a betegnek, ha az előbbieket gyakran fogyasztja az értékes tápanyagok helyett, elhúzódhat a felépülése (különösen cukorbetegeknél, akik gyakran „bűnöznek”, a magas vércukorértékek miatt nehezebb a sebgyógyulás, megnő a fertőzések veszélye). Az ételek esetében is érvényes az első számú szabály: „Ne árts!” Ha valóban segíteni akarunk, kérjük szakember segítségét – tanácsolja Bartha Kinga dietetikus.
Boltban kapható vitaminok, táplálékkiegészítők
Az étrend-kiegészítőkkel az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás nem helyettesíthető. Várandósok esetében bizonyos vitaminok és ásványi-anyagok (pl. vas, folsav) megnövekedett szükséglete gyakran csak külső kiegészítéssel oldható meg. A különféle betegségekben szenvedők, a műtétre várakozók esetében, a műtét utáni lábadozás idején, illetve szigorú és egyoldalú diétát követőknél szükség van egyes tápanyagok pótlására (például csontritkulásban kalcium, D-vitamin; vastagbélgyulladásban folsav, kalcium, C-vitamin). Vese-, máj-, anyagcsere-betegségben szenvedőknek csak orvosi konzultációt követően adhatunk étrend-kiegészítőt, vagy magas vitamin-, illetve ásványi-anyag tartalmú ételeket, italokat, mivel bizonyos élelmiszerek számukra kifejezetten ellenjavallottak (például a nagy kálium-, nátrium-, foszfortartalmú termékek a veseelégtelenség különböző stádiumaiban, a nagy kalciumtartalmú étrend-kiegészítők kalcium-oxalát vesekő esetén) – mondja a szakember.