Újabb központosítás az egészségügyben
A kiszivárgott tervezet szerint több mint kétszáz labor szűnhet meg, az intézmények mellett a közbeszerzéseket is központosítanák.
2023 márciusától központosítják a kórházi laborvizsgálatokat, amivel létrejön a nemzeti laborhálózat – számol be róla a Szabad Európa. A rendelettel több mint kétszáz labor szűnhet meg, a több tízmilliárdos közbeszerzéseket is központosítják.
Miután a minap megszavazta az országgyűlés az egészségügyi rendszer teljes átalakítását, a kormány tovább folytatná a központosításokat. Ezúttal a teljes kórházi laboratóriumi rendszer kerülne sorra.
A Belügyminisztériumból származó előterjesztés szerint ugyanis jelenleg a laborok egymástól függetlenül, szigetszerűen működnek. Ebből kifolyólag gazdálkodásuk pazarló, és ez jelentősen hozzájárul a kórházak eladósodásához is.
A mostani rendszerben ráadásul – mivel különböző eszközöket használnak – az egyes laborok bizonyos vizsgálati eredményei nem hasonlíthatók össze, és visszakövetésük sem lehetséges. Ez pedig tovább növeli az indokolatlan vizsgálatokat és felesleges költségeket – érvel az előterjesztés.
A Szabad Európa információi szerint a tervek szerint az országot öt régióra osztják fel, és a mostani 395 közfinanszírozott laborból csak 81 működne tovább. A vérvételi lehetőség mindenhol megmaradna, azaz nem a betegeknek kellene többet utazniuk, hanem a levett mintáknak. A lap szerint a régiós laborhálózat működtetésért felelős öt központ Győr, Kaposvár, Kecskemét, a Dél-pesti Centrumkórház, valamint Miskolc vagy Eger lehet.
Az egyházi és az egyetemi fenntartású intézmények egyelőre kimaradhatnak a központosításból. De mivel a szakrendelőket is államosítani tervezi a kormány, a Szabad Európa forrásai arra számítanak, az ottani laborokat is be fogják vonni a központosításba.
Az elképzelés jó, de sok múlik a megvalósításon
Az egységes laborhálózat előnyeit hosszan taglalja a minisztériumi előterjesztés:
- Egységesítenék a közbeszerzéseket, amitől önmagában költségcsökkenést várnak.
- A műszereket öt évre bérelnék ki, és mivel ez is egységes lesz, a vizsgálati eredmények is összehasonlíthatók lesznek.
- A közbeszerzésen nyertes céggel szembeni elvárás, hogy legyen az országban olyan raktárbázisa, amely öt hónapon keresztül akkor is tud szállítani, ha amúgy ellátási problémák merülnek fel a gyártó részéről.
- Az előterjesztés azt is leszögezi, hogy az orvosok nem rendelhetnének meg „indokolatlan” vizsgálatokat, de ezt nem részletezték. A szakemberek szerint a felesleges vizsgálatok csökkentésének érdekében egységes protokollokat kellene bevezetni, és csak az azokban leírt vizsgálatokat térítené meg a biztosító. Erre eddig is szükség lett volna, és bármiféle további központosítás nélkül is megoldható lenne – mondták a lap forrásai.
Azt is hozzátették, hogy a központosítás valóban járhat költségcsökkenéssel, de a kórházi labordiagnosztika elsősorban az alulfinanszírozottság miatt veszteséges, nem a központosítás hiánya miatt.
A Szabad Európa által megkérdezett szakértők jó iránynak tartják a központosítást. A világban megfigyelhető tendencia szerint a kisebb laborok bezárnak, mivel olcsóbban lehet nagyobb és jobban felszerelt laborokban összegyűjteni, és amennyire csak lehet, automatizáltan elvégezni a vizsgálatokat. A központosítás sikere azonban nagyban függ a megvalósítástól, ezzel szemben azonban már szkeptikusak.
A sürgős vizsgálatokra nem nyújt megoldást
Több kérdést hagy megválaszolatlanul az előterjesztés.
- Mi lesz a sürgősségi vizsgálatokkal? Kórházak nem maradhatnak saját labor nélkül, mivel vannak olyan sürgős laborvizsgálatok, amiknek az eredményére legfeljebb egy órán belül szükség van.
- Ha viszont a többi, nem olyan sürgős vizsgálatot a központosított laborokban végzik el, akkor a csak sürgősségi vizsgálatokra megtartott laborokat nem lehet hatékonyan működtetni, mert túl kevés lesz az elvégzendő vizsgálat. De a gépekre, szakembergárdára viszont szükség van.
- Vannak olyan laborvizsgálatok is, amiknek az eredményére pár órát lehet várni, a mintákat már el lehet szállítani másik helyszínre. Ehhez viszont jól szervezett logisztika kell: minden mintavételi hely előtt folyamatosan kellene állnia egy autónak sofőrrel, amikben hűteni is lehet a mintákat, hogy szükség esetén azonnal el tudjon indulni a laborba.
(Forbes)