Váratlan bejelentés sokkolta a piacot - Ezért lőtt ki az olaj ára
Szaúd-Arábia és Oroszország megegyezett abban, hogy 2018 márciusáig meghosszabbítják az eredetileg 2017 első félévére szóló olajkitermelés-csökkentési megállapodásukat. - írja a portfolio.hu.
Bár a korábbi megállapodás kiterjesztésére számítani lehetett, az időzítés, a kiterjesztés hossza és a közlemény határozott megfogalmazása mégis pozitív meglepetést okozott és érdemi áremelkedést indított el az olajpiacon.
A hazai cégek vezetőinek egyik legnagyobb éves konferenciájára kerül sor június 8-án a budavári Hiltonban.
A világ két legjelentősebb kőolaj-kitermelő állama, melyek együttesen a teljes globális kitermelés mintegy ötödét szolgáltatja, közösen jelentette be Pekingben, hogy az olajpiaci túlkínálat és az árak emelkedésének elősegítése érdekében kilenc hónappal kitolják az olajkitermelés visszafogásáról szóló megállapodásuk hatályát.
A bejelentés időzítése - a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) május 25-én tartja következő hivatalos találkozáját - , valamint erős megfogalmazása is meglepetésként érte a piacokat.
A korábbi közlések alapján arra lehetett számítani, hogy 2017 végéig tolják ki az elhatározott kitermelés-csökkentést.
Piaci vélemények szerint a most bejelentett lépés alapján a kitermelők felismerték, hogy egyfajta sokkra van szükség annak érdekében, hogy a piacot a visszatérítsék az általuk helyesnek tartott útra.
A most bejelentett intézkedés annak, az OPEC és más olajkitermelő országok között létrejött megállapodásnak a kiterjesztését jelenti, amely 2016 végén született meg eredetileg 2017 első félévére szólóan.
Az alku értelmében az abban részt vevő országok összességében mintegy napi 1,8 millió hordóval fogják vissza kitermelésüket.
A nagy kitermelőket az olajárak 50 dollár körüli pangása késztette a most bejelentett lépésre, miután a tavaly novemberi alku nem idézte elő a kívánt változást.
Khalid-al-Falih szaúdi és Alexander Novak orosz energiaügyi miniszter a két ország által közösen kiadott közleményben úgy fogalmazott, a globális olajtartalékok szintjét vissza fogják szorítani az elmúlt öt év átlagára, "kerüljön bármibe is".
A közlemény a többi, a megállapodásban részt vevő termelő együttműködésével kapcsolatban is optimista.
Noha az elmúlt időszakban valamelyest mérséklődtek a tartalékok, egyelőre nem tartunk ott, hogy elérjük az ötéves átlagot, ezért arra a következtetésre jutottunk, hogy a termeléscsökkentés időtartamát ki kell terjesztenünk - fogalmaz a közlemény.
A Reuters OPEC-től származó értesülései szerint a globális olajtartalék az év eleje óta körülbelül harmadával zsugorodhatott.
Oroszország és Szaúd-Arábia együttes termelése együttesen eléri a mintegy napi 20 millió hordós mennyiséget.
A hírekre az olaj lendületes drágulásba kezdett, hétfő reggel 2 százalék körüli emelkedéssel 49 dollár fölé került mind a Brent, mind a WTI árfolyama.