Vezetési és pénzügyi csőd a Jahn Ferenc kórházban?
Veszélyben 386 000 ember sebészeti ellátása!
Az orvoigazgató lapunkkal szemben is kellő agresszivitást mutatott, amikor az első cikkünk megjelent, vélhetően az ő kézírását tartalmazó utasítással. A cikk itt olvasható: http://civilhetes.net/kevesen-dolgoztak-a-del-pesti-korhazban-nem-igazoltak-le-a-munkanapjukat
A dolgozókat utasítják, fenyegetik, nem veszik figyelembe a kialakult pénzügyi és humán erőforrás helyzetet. A dolgozókra parancs végrehajtó automataként tekintenek, nem számolnak azzal, hogy lehetetlen anyagi helyzetben és végletekig kiszolgáltatva végzik a munkájukat.
Az orvoigazgató kézzel írt utasításból is kitűnik, a kooperáció és a helyzetismeret hiánya. Cikkünk megjelenése után többen felhívtak bennünket és felhívták a figyelmünket, hogy lapunk csak a jéghegy csúcsán elhelyezett zászlóról tudósít, majd eljuttattak hozzánk olyan dokumentumokat, amelyek egyértelműen bizonyítják, hogy a vezetés képben van a kórház helyzetével kapcsolatban, de nem képes, vagy nem akar szembenézni azzal. Az ezzel kapcsolatos írás itt olvasható: http://civilhetes.net/tulterhelt-dolgozok-a-del-pesti-korhazban-is
A kórház dolgozói felé, a minisztérium államtitkárságának győzelmi jelentéseit közvetítik. A sebészeti osztályon kialakult helyzetről a vezetésnek teljes körű ismerete volt és van, amit alátámaszt a kamara kérésére megküldött kérdőív tartalma is, a válaszokat a vezetés is megkapta. A kíméletlen valóságot itt olvashatják:
„Jáhn Ferenc Dél-pesti Kórházban, 40 ágyas sebészeti osztályra, 386 000 potenciálisan, sürgősségi, sebészeti ellátásra szoruló személy jut! Olyan helyzetben, és feltételekkel, amikor a korábbi rend szerint is, az osztály, teljesítő képességeinek, tárgyi és személyi teljesítő képességének határát rendszeresen meghaladó munkát végeztünk. Az állandó, sebészeti ügyeleti rendszer bevezetésével, a feltételek változatlansága mellett, a következő közösségek, települések állandó, sürgősségi ellátásáért kényszerülnénk a sebészeti, sürgősségi ellátás biztosítására:
Alsónémedi, Budapest XVIII. kerület, Budapest XX. kerület, Budapest XXI. kerület, Budapest XXIII. kerület, Bugyi, Dabas, Felsőpakony, Gyál, Hernád, Inárcs, Kakucs, Pusztavacs, Tatárszentgyörgy, Táborfalva, Vecsés, Ócsa, Örkény, Újhartyán, Újlengyel, Üllő.
A budapesti kórházak között mi rendelkezünk szignifikánsan a legnagyobb területi, ellátási mértékkel. Az osztály orvosai és szakdolgozói, adott körülmények között nem vállalhatnak felelősséget a nagy valószínűséggel előrelátható emberi veszteségekért, károkért.
Főigazgató úr felkérése, hogy a Sebészeti Osztály orvosai és szakdolgozói „vonják vissza, vagy függesszék fel az önként vállalt többletmunka megállapodás tárgyában a munkáltató részére előterjesztett nyilatkozatukat” egészen felháborító, hiszen egy jogállamban, békeidőben nem várható el, hogy emberek rendszeresen a törvényes munkaidőn túl végezzenek munkát, pláne, térítés nélkül. Érthető az általa közölt magyarázat, viszont nem oldja meg a sürgősségi ellátás feltételeinek egy részét sem:„azonban bármely intézkedés jelentős többletkiadást eredményez az intézmény számára, mely körülmény - a jelenlegi finanszírozási keretek között - összességében veszélyezteti a kórház összes szervezeti egységének hatékony működtetését és az önerőből elindított fejlesztések folytatását”. Csakhogy a pénzhiánnyal nem menthető a törvénytelen foglalkoztatás, a területhez tartozó állampolgárok testi épségének, legrosszabb esetben életének tudatos veszélyeztetése! Sőt maga az indoklás meglehetősen despotikus érzetet kelt. A legnagyobb probléma, hogy az említett, lehetetlen körülmények, és a munka terhelés további növekedése miatt keletkező emberi veszteségekkel, esetleges tragédiákkal, elsődlegesen az orvosoknak és a szakdolgozóknak kell szembesülniük. Ezt a szakmai és erkölcsi felelősséget, az említett közösségek, magyar állampolgárok előtt mi nem tudjuk képviselni a sürgősségi, folyamatos ellátási feltételek változatlanul hagyásával. „
A vezetés felelőtlen és embertelen viselkedését, a probléma kezelés teljes hiányát mutatja a következő idézet:
„A vázolt feladatokat nem lehet ellátni a szakmai személyzet, orvosok, szakdolgozók szellemi és fizikai terhelésének további súlyosbításával.
Március és április összehasonlításában kiszámoltuk, hogy áprilisban az osztály által teljesítendő munkaóraszám és az önkéntes túlmunka mértéke +118%-al több, tehát több mint a duplája, mint márciusban, kizárólag az ügyeletek miatt. Ebben nincs benne a napi túlóra és a telefonos behívások révén keletkezett túlmunka! Az eddigi adatok alapján napi átlaggal számolva 86%-kal több az akut betegfelvétel és 21%-kal több az akut műtét, mint korábban!
Az altatóorvosok száma összesen két aneszteziológust jelent! Sok esetben ez egy szakorvost és egy rezidenst, tehát a szakmát tanuló orvost jelent. A sebészeti osztályon 2 + 1 készenlétes van jelen, ami eddig is, a korábbi rendszerben is ennyi volt! A megnövekedett területi, egészségügyi, sürgősségi ellátás ebben az esetben, komolyan veszélyeztetheti az érintett települések felelős, sürgősségi ellátását!”
Az orvosigazgató viselkedése a leírtak alapján is méltánytalan!
Szerkesztőség
1 komment
Találós kérdés: „melyik