Záporoztak a kérdések a parlamentben
A képviselők többek közt a paksi bővítésről, a földforgalmi törvényről, a sztrájkjogról, az M4 folytatásáról és az elvándorlásról is tettek fel kérdéseket a kormány képviselőinek a mai parlamenti ülésen.
LMP: a paksi reaktortípus még az orosz előírásokat sem teljesíti
Szél Bernadett (LMP) arról beszélt, hogy a még csak épülő Leningrádi Atomerőmű-2 lesz a paksi projekt referenciamodellje. Erről a reaktortípusról még nincsenek üzemeltetési tapasztalatok és az egyik ott dolgozó szakember egy nyílt levelet írt, amelyik szerint az építés során folyamatosan fordulnak elő konstrukciós, tervezési és kivitelezési hibák - hívta fel a figyelmet.
Az Orbán-kabinet komolyan gondolja, hogy elfogadnak referenciaként egy olyan reaktortípust, amelyik még az orosz műszaki előírásokat sem képes teljesíteni? - tette fel a kérdést.
Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter azt felelte, a képviselő folyamatosan ellenkampányt folytat, miközben Magyarországon harminc éve működik orosz technológiával egy atomerőmű. A következő ugyanolyan jól fog teljesíteni, mint a mostani - szögezte le. Megkérdezte, mi a baja a képviselőnek a Paks 1-en dolgozó emberek munkájával, miért folytat kampányt hat-hétezer ember napi munkája ellen. A szerződés alapján az új erőműnek minden EU-s és hazai biztonsági előírásnak meg kell felelnie.
Jobbik: miért engedik, hogy nem helyben lakóké legyen a termőföld?
Magyar Zoltán (Jobbik) azt a kérdést tette fel az agrárkormányzat képviselőjének, "miért engedik, hogy Budapest és a nagyvárosok urizáló gazdagjai elvigyék a helyiek elől az ő évszázados örökségüket", a termőföldet.
Bitay Márton Örs állami földekért felelős államtitkár válaszában idézte a földforgalmi törvényt, amely szerint az adott földterület 20 kilométeres körzetén belül lakók számítanak helyben élőknek.
LMP: vissza kell adni a pedagógusok sztrájkjogát
Ikotity István (LMP) a pedagógusok sztrájkjogáról szólt, amelyet szerinte a kormányoldal elvett, az LMP viszont visszaállítana. Hangsúlyozta: a pedagógusok az alapvető munkavállalói, alkotmányos jogaikért állnak ki.
Szerinte a kabinet továbbra sem érdekelt a változtatásban. Bírálta a miniszterelnököt, aki szerint csak tréfa volt a sztrájkfelhívás.
Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára kijelentette: számos szervezet tartja felelőtlen lépésnek azt, ha a pedagógusok nem törvényes eszközzel lépnek fel. Az államtitkár tárgyalást sürgetett, és úgy fogalmazott: sokan nem értik, miért a pedagógusok készülnek sztrájkra, hiszen az elmúlt időszakban ők kapták a legnagyobb béremelést az országban.
Rámutatott arra is: a sztrájkot hirdetők nem egyeztetettek azokkal, akinek nevében közzé tették azt. Az egyeztetésekről szólva azt mondta: a kért 25 pontból 18 esetében már eredményre jutottak.
Jobbik: a kormánynak tennie kell az elvándorlás ellen
Farkas Gergely (Jobbik) valótlannak nevezte a miniszterelnök azon állítását, amely szerint a magyar fiatalok nem akadályozhatók meg abban, hogy külföldre menjenek. Úgy ítélte meg: a fiatal pályakezdők többsége itthon szeretne boldogulni, sokan inkább kényszerből mennek külföldre.
Szerinte a kormány nem tudott olyan országot építeni, ahová visszatérnének a fiatalok. Katasztrofálisnak ítélte azt, ha a kabinet nem kezeli a problémát súlyának megfelelően.
Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára a stabil gazdaságot, a jó munkahelyet és a saját otthont nevezte a szükségesnek annak érdekében, hogy a fiatalok itthon boldogulhassanak. Hozzátette: 2010-hez képest több mint félmillió embernek van munkája, a gazdasági mutatók javulnak, és a kormány az otthonteremtés érdekében is programot indított. Az egyik jobbikos politikusnak egy olyan társaságban volt érdekeltsége, amely orvosokat közvetített külföldre - tette hozz Dömötör.
Jobbik: miért szervezték ki a takarítást a MÁV-tól?
Ander Balázs (Jobbik) arról beszélt, hogy három évre 15 milliárd forintjába kerül majd az adófizetőknek, hogy a MÁV Létesítményüzemeltető és Vasútőr Kft.-ből kiszervezték a takarítási feladatokat. Készült-e hatástanulmány arról, hogy mi történik, ha kiszervezik ezt a tevékenységet? - vetette fel.
Tasó László államtitkár azt válaszolta, hogy a kormányzat stabilizálta a cégcsoport működését, a dolgozók pedig előbb két, majd három százalékos béremelést kaptak az elmúlt években. A MÁV-nak az a felelőssége, hogy figyelemmel kövesse a kiszervezett tevékenységet - jelentette ki az államtitkár.
LMP: nem szabad ritkítani a kéményellenőrzések számát
Szél Bernadett (LMP) a kéményseprő-ipari változtatásokat kifogásolta. Az LMP szerint a "rezsicsökkentésnek hazudott" kéményseprő-ipari intézkedések az emberek biztonságát veszélyeztetik - mondta, hangsúlyozva: nem szabad ritkítani a kéményellenőrzések számát.
Pogácsás Tibor önkormányzati államtitkár azt felelte: a kéményseprést jelenleg még nem az állam, hanem magánszolgáltatók végzik, amelyek, ha az önkormányzatok elégedettek velük, folytathatják a munkát.
Fidesz: mikor kezdődik az M4-es autóút építése?
Bene Ildikó (Fidesz) Budapest és Szolnok gyorsforgalmi összeköttetéséről, az M4-es autóútról érdeklődött, jelezve, hogy a környéken nagyon várják a beruházás megkezdését.
Tasó László, a fejlesztési tárca közlekedéspolitikai államtitkára válaszban tudatta: legkésőbb 2018-ra kiépül a gyorsfogalmi kapcsolat a főváros és Szolnok között. Az M0-s és Cegléd között várhatóan augusztusban, a Cegléd-Abony-Szolnok-szakaszon pedig legkésőbb 2017 tavaszán kezdődnek meg a munkálatok.
MSZP: választási csalások sorozatát követte el a kormányoldal
Bárándy Gergely (MSZP) szerint a Fidesz "választási csalások sorozatával" szerezték meg kétharmados győzelmét 2014-be. Ezt azzal egészítette ki: jelenleg is több mint 30 ügyben van nyomozás választási csalás miatt.
Hozzátette: az új választási törvénnyel "kamupártok" indulását tették lehetővé, ezzel torzították az eredményeket. Mindezt "maffiaállami módszerekkel" tették - fogalmazott -, ezek között említette például azt, hogy az MTI-vel, a közmédiával híreket hamisíttatnak. Kijelentette: ma már a bíróság mondja ki, hogy a médiahatóság köteles ezen eseteket kivizsgálni.
Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára hiteltelennek és megalapozatlannak találta a választási csalással, a választási rendszerrel kapcsolatos felvetéseket. Olyan párt veszi ezt a szájára, aki tele van korrupciós ügyekkel - jelentette ki, és hozzátette: választási győzelmeikkor nem emlegetnek csalás. Úgy folytatta: az MSZP nem tisztázta a józsefvárosi feketekassza ügyét, és büntetőeljárás folyik az egyik országgyűlési képviselőjük ellen.
LMP: mi a kormány álláspontja a glifozát engedélyezéséről?
Sallai R. Benedek (LMP) arról érdeklődött, hogy mi a kabinet álláspontja a glifozátról, "egy potenciálisan rákkeltő növényvédő szerről", amelynek újraengedélyezése felülvizsgálat alatt van az Európai Unióban.
Zsigó Róbert, a Földművelésügyi Minisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkára azt válaszolta: a kormány továbbra is mindent megtesz azért, hogy a növényvédő szerek engedélyezése és betiltása csak megalapozott tudományos vizsgálatok alapján történhessen.