Közösségi központokká válhatnak az üzemanyagtöltő állomások
A válság olyan új munkaformákat is felszínre hozott, amelyek teljesen új fejezetet nyitnak a munkavállalók életében.
Sokan kényszerülnek home office-ban dolgozni, ez pedig a jövőben is valószínűleg így marad. Mivel sokan út közben látják el feladataikat, az autóknak és velük együtt a töltőállomásoknak is eddig sosem látott új szerepeik jelennek meg. A Gensler és a BMW Designworks ezért új dimenziókba helyezte az üzemanyagtöltő állomásokat.
A Gensler építőipari cég és a BMW Designworks az elektromos trend térnyerésének, és a koronavírus okozta változásoknak a hatására újragondolta az üzemanyagtöltő állomásokat. Neil Brooker, a BMW Designworks üzemeltetési igazgatója elmondta, hogy az autók valószínűleg sokkal nagyobb szerepet fognak játszani a felhasználók életében – egyfajta élettérként szolgálnak majd. Emiatt pedig a töltőállomásokat is át kell alakítani, hogy ne csak egy ideiglenes állomásként funkcionáljanak, hanem integrált élményt is nyújtsanak.
Közösségi központok a töltőállomások helyett
Az elektromos járműveknek – amelyek magukban foglalják már azokat a technológiákat, amik lehetővé teszik az üzleti és személyes feladatok elvégzését is –, valamint a jövő üzemanyagtöltő állomásának ötvözete olyan többfunkciós létesítmények megszületését eredményezheti, melyek már nemcsak az áthaladásra, hanem a tartósabb időtöltésre is alkalmasak lehetnek.
Jordan Goldstein, a Gensler globális formatervezési igazgatója elmondta, hogy az újragondolt üzemanyagtöltő állomások közösségi központokká válhatnak, amely összehozza az embereket és lehetőséget ad a kikapcsolódásra, a találkozásra, a szórakozásra, de akár a munkavégzésre is.
Brooker szerint az új trendek által olyan, az életünkbe jobban integrált terek jelennek meg, amelyek a mobilitás és az építészet közti hídként magyarázhatók – és ez nemcsak az üzemanyagtöltő állomásokra vonatkozik, hanem olyan helyekre is, mint például az irodaházak vagy parkolóházak. A szakértő hozzátette, hogy ezek a jövőbeni szolgáltató létesítmények három különböző funkcióra oszthatók. A zónában egy rövid kikapcsolódásra van lehetőség, az úgynevezett „booster” funkció a munkavégzésre szolgál, míg a klubház a társadalmi érintkezésre ad lehetőséget.
Szükségünk lesz ezekre a közösségi terekre
A téma kapcsán joggal merülhet fel az a kérdés, hogy miért is kellene a töltőállomásokon több időt tölteni, mint amennyi szükséges. Erre pedig a koronavírus okozta átalakulások adnak magyarázatot – hiszen gondoljunk csak bele, több ezer munkavállaló kényszerült home office munkavégzésre, elzárva a közösségtől. És ha ezek a trendek megmaradnak – márpedig valószínűleg sokan nem térnek vissza már az irodáikba –, akkor szükség lesz egy olyan térre, ahol a munkavállalók találkozhatnak egymással.
A Gensler és a BMW Designworks abban bíznak, hogy koncepciójukkal felkeltik a partnerszervezetek érdeklődését, és rövidesen valóban elkezdődhet a központoknak a kivitelezése – olvasható a Forbes oldalán. (autopro.hu)