h i r d e t é s

Megbukott a 112-es segélyhívószám

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Megbukott a 112-es segélyhívószám

2017. december 20. - 06:54

Emberéleteket veszélyeztethetnek azok a hiányosságok, amelyeket a 112-es segélyhívószám általánossá tétele okozott a mentők és a tűzoltók munkájában

112 - Forrás: nepszava.hu

A szakemberek szerint az új rendszer két központjába – Szombathelyre és Miskolcra – befutó segélykérések jelentősen lelassítják a beavatkozásokat, mert a diszpécserek csak összegyűjtik a hívásokat, amelyeket aztán egyre alsóbb szintekre osztanak le. A régi megoldás a mentők és a tűzoltók szerint azért volt jobb, mert a segélykérések azonnal a területileg illetékes központokhoz érkeztek, amelyek azonnal és érdemben tudtak intézkedni – erősítették meg korábbi véleményüket a rendszerről az érintett szolgálatok képviselői budapesti sajtótájékoztatójukon – írja a szakszervezetek.hu.

A szombathelyi és a miskolci központ jelentős időveszteséget idéz elő, amikor az ország egy másik, távoli területéről szóló segélyhívás helyét, a bejelentő személyét igyekszik beazonosítani, miközben régebben a regionális diszpécserközpontok már sokkal kevesebb információ alapján, és sokkal hamarabb útnak tudták indítani a mentőkocsikat. Az új központokból alsóbb szintre kerülő adatok ahány fokozaton átmennek, mindig torzulnak, így fordulhatott elő immár többször, hogy a mentőket rossz helyszínre, több száz kilométerrel távolabbra küldték el, és olyan is előfordult, hogy a beteg a hibás intézkedés miatt elhunyt.

A 112-es hívószámot ugyan egy uniós norma szerint vezették be Magyarországon, de az nem zárta ki, hogy a régi rendszer is párhuzamosan működjön, ahogyan az általános maradt több tagállamban is. Több uniós országban a helyiek még mindig a régi segélyvonalakat riasztják, a 112-est inkább a tájékozatlanabb turistáknak tartják fent.

A 112-es operátorok csak alapképzésben részesültek, így nem tudnak ellátni olyan, a mentődiszpécsereknek rutinnak számító feladatokat, mint például telefonon keresztül, szakszerűen instruálnak egy laikust egy újraélesztésénél, vagy egy szülésnél.

Álságos a 112-es rendszer korszerűbb voltára hivatkozni akkor, amikor az nagyobb katasztrófák – kiterjedt nagy tüzek, viharok, árvíz – esetén telítődik, és az ilyen, úgynevezett túlcsordulás esetén a szombathelyi és a miskolci operátorok nem tudnak minden hívást fogadni, ezek így a helyi diszpécserekhez futnak be, akárcsak korábban. Ha ez így működik, akkor miért ne működne más esetekben. A 112-es operátorok döntő részének semmilyen képzettsége nincs ahhoz, hogy meghatározza, egy-egy tűzesethez milyen készültséggel vonuljanak ki a tűzoltók, így sokszor a parancsnokoknak a helyszíneken kell további erősítést kérniük, holott pontos információk alapján nagyobb erővel indulhattak volna útnak. Ez akár emberéletekbe is kerülhet.

Az ATV Híradója kereste a Belügyminisztériumot is, ahol közölték: a tárca nem a szakszervezetek véleménye, hanem az új rendszerrel dolgozó kollégák tapasztalatai alapján tájékozódik. Azt is hozzátették, hogy eddig nem tapasztaltak rendszerszintű hibát.

 

Szerző: Veress Jenő / nepszava.hu

UPDATE (2017. december 21. 9:17)

„Olvasónktól érkezett egy levél, melyben azt állítja, hogy 2017.12.12-én délelőtt 10 óra 7 perckor hiába hívta a 112-őt,illetve a 104-et, nem vették fel a telefont, csupán 10 perccel később. Olvasónk édesanyja stroke-ot kapott, így minél sürgősebb segítségre volt szüksége, mint írta: a mentősökkel semmi probléma nem volt, kedvesek és segítőkészek voltak, csupán nem értette, hogy 10 percig miért nem vették fel a telefont. Ennek okát szeretném megtudni. A cím, amelyre a mentőt kérték: 2337, Délegyháza, József Attila utca 10. Illetve fontos információ, hogy a hölgy azt állítja: végül a 112 vette fel a telefont, ahol annyit mondtak neki, hogy majd akkor megy autó, ha lesz. Két órával később meg is érkezett a mentő.”

A 104-es segélyhívások Pest megyéből és Budapestről egyelőre nem a 112-es hívásfogadó központokba, hanem közvetlenül a mentőszolgálathoz futnak be.

A megkeresésben szereplő, 2017. december 12-én 10 óra 8 perc 52 másodperckor kezdeményezett segélyhívásban egy férfi kérte a mentőszolgálat kapcsolását, mivel a 104-es segélyhívó számot nem vették fel. Elmondta, hogy a helyszínen van a körzeti orvos, aki az édesanyját éppen ellátja. A bejelentőtől átvette a telefont a háziorvos, akivel a 112-es hívásfogadó operátor tisztázta a bejelentő nevét, az esemény helyszínét, majd 10 óra 9 perc 36 másodperckor adatlapot küldött a Közép-magyarországi Regionális Mentőszervezet Központi Irányító Csoport számára, és a hívás 50. másodpercében átadta a hívást a mentésirányítónak.

A rendőrség a beszélgetésről a segélyhívó rendszer által rögzített hanganyag vizsgálata alapján cáfolja, hogy a bejelentés alkalmával elhangzott volna a 112-es hívásfogadó operátor részéről, hogy „majd akkor megy autó, ha lesz”. A hívásfogadó központok személyi állománya a beérkező hívásokat minden esetben fogadja és a bejelentés tartalma alapján továbbítja az intézkedésre köteles készenléti szerv részére. A 112-es hívásfogadó operátorok nem irányítják a mentőszolgálat járműveit, az a területileg illetékes készenléti szervek feladata. 

ORFK Kommunikációs Szolgálat