Szlovákia szigorít, Olaszországban emelkedik a kórházban kezelt betegek száma
Szigorítanak Szlovákiában a járványügyi intézkedéseken a jövő héttől, illetve október elsejétől - jelentette be Marek Krajcí szlovák egészségügyi miniszter a koronavírus fertőzések számának emelkedésére hivatkozva Pozsonyban pénteken.
Szeptember 16-tól Szlovákiában az esküvők és a kegyeleti megemlékezések kivételével betiltják a tömegrendezvényeket a szórakozóhelyeken, éttermekben és a szállásadó intézményekben. Október elsejétől az előírások tovább szigorodnak, az esküvők résztvevőinek számát 30 főben korlátozzák, nem ajánlják a családi rendezvények megtartását, és csökkentik tömegrendezvényeken résztvevők számának felső határát is. Ez utóbbi az ország egyes régióiban 50 és 200 fő között aszerint változik majd, hogy az adott régió a fertőzések aktuális száma szerint az úgynevezett zöld, narancssárga vagy vörös régióba tartozik-e. Az egészségügyi miniszter bejelentette: szeptember végéig meghosszabbítják a szájmaszkok kötelező viselését előíró intézkedés hatályát az oktatási intézményekben, az általános iskolák felső tagozatain, illetve a közép és felsőfokú oktatási intézményekben.
Az intézkedések szigorítását a tárcavezető a fertőzések számának emelkedésével indokolta. "Rosszabb a helyzet, mint a múlt héten volt, nőtt a vörös jelzésű régiók száma is" - jelentette ki Marek Krajcí. Rámutatott: meredeken nőtt a fertőzöttek száma, a számok magasabbak, mint az első hullám idején. Megjegyezte: az új esetek számának növekedésének hátterében jelenleg leginkább a fiatal korosztályok szociális érintkezése áll, az új esetek harmada pedig úgynevezett "importbeteg" tehát külföldről hazatérő személy.
A miniszter a szomszédos országokban tapasztalható fertőzésszám növekedéssel kapcsolatban azt mondta a helyzet főként Csehországban romlik, de Magyarország és Ausztriában sem jó. Bejelentette: utazás tekintetében Csehországot a vörös, vagyis rizikós besorolású országok listájára tették, Magyarország és Ausztria pedig azon országok csoportjába tartozik, ahol nem jók a kilátások. Ugyanakkor a kevésbé rizikós országok közé került Bulgária, Svédország és Kanada.
Szlovákiában augusztus közepe óta az előző hónaphoz képest érezhetően megemelkedett a naponta újonnan regisztrált koronavírus-fertőzések száma, ez a mutató később némileg alacsonyabb szinten stabilizálódott, majd az elmúlt napokban ismét megemelkedett. Az újonnan regisztrált fertőzések száma az utóbbi napokban, napi másfélszáz és kétszáz között mozog, ami meghaladja a tavaszi hónapokban kimutatott legmagasabb értékeket. Az országban eddig összesen 5252 személynél mutatták ki a kórokozó jelenlétét a Nemzeti Egészségügyi Információs Központ pénteki adatai szerint. A gyógyultnak nyilvánítottak száma 3081, vagyis jelenleg 2134 aktív fertőzöttet tartanak nyilván. Szlovákiában eddig a kórnak hivatalosan 37 halálos áldozata van. Az országban eddig már több, mint 375 ezer vírustesztet végeztek el.
Olaszországban emelkedik a kórházban kezelt betegek száma
Giuseppe Conte miniszterelnök bejelentése szerint kedden döntenek az eddigi tizennégy napos karanténidőszak tíz napra csökkentéséről. Korábban többek között Franciaország és Norvégia rövidítette le a kéthetes karantént. Az olasz kormányfő gazdasági megtakarítással indokolta a tervezett csökkentést.
Egy nap alatt több mint 98 ezer vírustesztet végeztek, és 1616 új beteget szűrtek a megelőző 1597-hez képest. Ez a második legmagasabb adat július eleje óta: azóta ennél több beteget egy nap alatt csak szeptember 5-én regisztráltak, akkor több mint ezerhétszázat. A legtöbb új fertőzöttek ismét az északi gócpontokon szűrték, 257 esetet Lombardiában, 173-at Venetóban és 152-őt Emilia Romagnában. Száznál több új beteget szűrtek Lazióban, Toszkánában és Szicíliában, a többi tartományban száznál kevesebb fertőzöttet diagnosztizáltak.
Az aktív fertőzöttek száma 34 ezer felett van, 1849 beteget kezelnek kórházban, az utóbbi egy napban tízzel emelkedett az intenzív osztályon levő fertőzöttek száma, amely így százhetvenötre nőtt. Tíz beteg halt meg, a halottak száma elérte a 35 597-et. Gyógyultakat és halottakat is számolva a diagnosztizált betegek száma megközelíti a 285 ezret.
Fordulópontot a hétfői iskolakezdés jelenthet majd: mintegy tízmillió diákot és pedagógust várnak vissza a március 10-én bezárt oktatási intézményekbe.
Az Istat statisztikai hivatal adatai szerint a járvány okozta gazdasági visszaesésben a 15 és 34 év közöttiek foglalkoztatottsága 40 százalék alá süllyedt. A 15 és 64 év közöttiek foglalkoztatottsága nem éri el a 60 százalékot. A második negyedévben több mint nyolcszázezerre emelkedett a járvány miatt munka nélkül maradtak száma elsősorban a vendéglátásban, a kereskedelemben és a szolgáltói szektorban dolgozók között.
Az Alitalia olasz légitársaság bejelentette, hogy szeptember 16-tól a Róma és Milánó közötti napi hét járatból kettő úgynevezett Covid-mentes lesz: az utasokon felszállás előtt gyorstesztet végeznek. Érvényes lesz az utazás előtti hetvenkét órában elvégzett PCR-teszt is.
A Vatikán bejelentése szerint fertőzöttnek bizonyult és házi karanténba vonult Luis Antonio Tagle Fülöp-szigeteki bíboros. Az egyházi államban dolgozó, de jelenleg hazájában tartózkodó Tagle bíboros augusztus 29-én a Vatikánban Ferenc pápával találkozott, az ezt követően végzett első tesztje még negatív volt. (MTI)