h i r d e t é s

A Független Diákparlament 52 pontja

Olvasási idő
7perc
Eddig olvastam
a- a+

A Független Diákparlament 52 pontja

2016. június 14. - 14:03
0 komment

Javaslataikat átadták Balog zoltán miniszternek - érdemi válaszokat várnak.

Ők is jelen voltak június 11-én a Várkert Bazár előtti Tanítanék tüntetésen.

Az oktatási rendszer megváltoztatására irányuló 52 javaslatot június 9-én Balog Zoltánnak személyesen átadta Kálovics Enikő, a Független Diákparlament szóvivője. A 2015/16. évi javaslatok alább olvashatóak.

Politika és hit- és erkölcstan az iskolában Bizottság 

1. A tanári karnak és a diákképviseleteknek legyen szavazati joga az intézményvezető megválasztásában, amely helyi szinten történjen meg! 
2. Tegyék fakultatívvá a jelenleg kötelező hit- és erkölcstanoktatást! (részletes indoklás: https://drive.google.com/file/d/0BzAI11NG2oE3TGhVNlVhVnN6UjA/view
3. Tiltsa jogszabály, hogy a diákokat és óvodásokat politikai tartalmú rendezvényeken való részvételre kötelezzék! (részletes indoklás: https://drive.google.com/file/d/0B7LdEsPg8VOyel9KWWd5TEt6bUE/view
4. Az egyetemek autonómiáját állítsák vissza, töröljék el a kancellária- és konzisztóriumi (5 tagú bizottság) rendszert! 

Gazdasági Bizottság 

5. Az adott oktatási intézmény dönthessen a fenntartójáról, valamint a vezetőség kapja vissza gazdálkodási jogköreit. 
6. Az oktatási intézmények fenntartói negyedévente hozzák nyilvánosságra költségvetési adataikat. 
7. Magyarországon a GDP oktatásra fordított aránya érje el az Európai Uniós átlagot. 

Iskolai Demokrácia és Diákjog Bizottság 

8. Minden iskolában jól látható helyen helyezzék ki a tanulói jogokat diáknyelven, amelyen feltüntetik azon személyek nevét és elérhetőségét – tanár és diák –, akikhez a diákok ilyen problémáikkal fordulhatnak az iskolai közösség tagjaiból. Évente demokratikus módon válassza meg őket a közösség. (legalább 10 óra órakedvezményt adjanak a felelős tanárnak) 

9. A házirend rendelkezései konkrétak legyenek, minden érintett által elfogadottak, csak az iskolára vonatkozzanak. Ha valamely rendelkezés nem elég konkrét, akkor az alapján a diákra nézve hátrányos döntés ne születhessen. 
10. Legyen demokrácia-oktatás az iskolában, ahol gyakorlatban is tanulják a demokrácia működését az iskolai közösség tagjai. 
11. A gyermekek kapjanak felvilágosítást már az általános iskola első osztályában a fogyatékkal élőkkel, és más elesettekkel szembeni elfogadás fontosságáról! 
12. Garantálja a kormány a valódi integrációt a fogyatékkal élők esetében, mivel a jelenleg hatályos jogszabályok ellenére ez nem valósul meg teljeskörűen. 
13. Legyen joga a szabad iskolaválasztáshoz az SNI diákoknak is. 
14. Az SNI, különleges bánásmódot igénylő gyermekeknek biztosítsák a megfelelő és ingyenes fejlesztést, valamint lehetőséget a sport és művészeti oktatásra az iskolákban, mert ezek a hatékony terápia részei. 
15. A szubszidiaritás megvalósulásának érdekében adják meg az önrendelkezés jogát az iskoláknak. 
16. A transzparencia elvének érvényesülése érdekében minden érintett nyerjen betekintést az iskolai közösséget befolyásoló döntésekbe, a megvalósulás folyamatába és a végeredménybe. 

Összevont - Túlterheltséggel és Tantervvel foglalkozó Bizottság 

17. Az oktatási rendszerünk elavult, túl vagyunk terhelve: A modell a lexikális tudást helyezi középpontba, ami ma nem célravezető. Helyezzék előtérbe a készségek fejlesztését és kialakítását (problémamegoldás, kreativitás, kritikus gondolkodás, stb..)! 
18. A komoly túlterheltség, és az életkori sajátosságok miatt célszerű lenne eltörölni a 8 óra előtti tanítást és az órák hosszát 40 percre csökkenteni! 
19. A diákok munkaideje sokszor meghaladja a felnőttekét. Az óraszámokat csökkenteni kell heti harmincra! 
20. A tananyag logikus felépítésével kell tanítani, vizuális, élményszerű módszerek alkalmazásával, az átláthatóság és az összefüggések felfedezése érdekében! 
21. Az érettségi újításokat csak felmenő rendszerben vezessék be! 
22. Biztosítsanak nagyobb szabadságot a tanároknak, a féléves anyagkövetelmény legyen megszabva, az ne, hogy hány órát kell rászánni! 
23. A helyi tanterv összeállítása lehessen iskolaszintű, és tanárilag egyéni; az a tanulók életkori sajátosságai szerint történjen! 
24. A tanárok adminisztratív munkáját csökkenteni kell! 
25. A Nemzeti Alaptanterv ne legyen kötelező! 
26. A készségtantárgyak osztályozásának megreformálása (a saját képességeknek megfelelően értékeljék). 
27. A tankönyvpiaci versenyt vissza kell állítani! A tankönyveket független, gyakorló pedagógus szervezet ellenőrizze! 
28. A történelem atlasz kronológia részének érettségin való használatát vissza kell állítani! 
29. A heti öt testnevelés órát le kell csökkenteni háromra! 
30. A gimnáziumi osztályfőnöki órákon életre felkészítő, közhasznú ismereteket kell oktatni (például adózás, pénzügyek intézése)! 
31. Ahol lehetséges, az önkormányzat vehesse át az iskola finanszírozását a KLIK-től! 32. Az igazgatói jogkör és az iskolák autonómiájának visszaállítása. 
33. Az 50 óra közösségi szolgálat fakultatívvá tétele, a felsőoktatási felvételin plusz pontért való beszámítása. 
34. A tanárok 22 maximum órájának visszaállítása, túlóra kifizetése. 
35. 18 éves korig tartó tankötelezettség visszaállítása. 

Kollégiumi, Étkeztetési és Szakképzési Bizottság 

36. Több állami támogatás és/vagy pályázatok kiírása a kollégiumi és iskolai épületek fenntartásáért, épületek biztonságossá tételéért, renoválásáért. 
37. A kötelező csoportfoglalkozások eltörlése. 
38. A jelenlegi menzareform átdolgozása dietetikusok által, de a diákok véleménye alapján. 
39. Kötelező pályaalkalmassági vizsgálat a felvételikor és/vagy jelentkezéskor.

Érettségi, Felvételi és Idegennyelvi Bizottság 

40. Az érettségire vonatkozó törvényjavaslatoknál a változtatásokról felmenő rendszerben, legalább 4 évvel az érettségi előtt kapjunk tájékoztatást. 
41. Előrehozott érettségik visszaállítása a korábbi szabályok alapján. 
42. Javasoljuk a nyelvi órákon való részvétel létszámának maximalizálását 15 főre. 
43. Javasoljuk a gyakorlati órák behozatalát az idegennyelv oktatásba. 
44. Az első középfokú vagy felsőfokú nyelvvizsga ingyenessé tétele. 
45. Javasoljuk, hogy a külföldi utazásokhoz több pályázati lehetőség legye.n

Diákönkormányzati Bizottság

46. Javasoljuk, hogy minden DÖK, aki eddig nem tette meg, alkossa meg a saját SzMSz-ét. 
47. Javasoljuk olyan pályázat létrehozását, amely egy tanévre biztosítana egy összeget a DÖK-öknek. 
a. A pályázati modulban az első kritérium az, hogy 2 éve hivatalosan, alapító okirattal rendelkező DÖK-kel rendelkezzen a pályázó iskola. 
b. A biztosított összeg, kizárólag közösségépítésre legyen felhasználható. 
c. A pályázat benyújtásának egyéb feltétele: Az iskolának fel kell mutatniuk a 2 éve létező alapítói okiratokat,valamint működési szabályzatokat. 
d. Ebben a pályázatban csak a KLIK vagy egyéb szakképzési centrumok által fenntartott intézmények vehetnek részt. 
e. A nevezés megyékre bontott, ezzel esélyt adva minden régióban lévő kisebb intézménynek is, esélyegyenlőség jogán. 
f. Az elbírálás alapjául benyújtandó: 1 tanévre szóló közösségépítési célú,konkrét tevékenységi terv. 
g. A pályázat menete: Az(ok) a DÖK(ök) aki(k) megnyerték a pályázatot, az év végén be kell nyújtani(uk) egy éves beszámolót, és költségelszámolást. A tanév végén prezentálniuk kell a tanévben felhasznált költségek által megrendezett, közösségépítő eseményeket, kisfilmes előadással, mely prezentálná az egész kampányt, ezzel buzdítva a következő tanévben a többi iskolát,hogy minél többen nevezhessenek. 
h. Helyezések: megyénként 4 helyezett. 
i. Az elbírálás eredménye a projekt minőségétől függ. 
j. Zsűrizés: A Független Diákparlament erre külön szakosodó bizottságot hozna létre, melynek tagjai az FDP soraiból kerülnének kiválasztásra k. A pénzt felügyelő bizottságot, a forrást biztosító állami szerv jelöli ki. 

Kistérségi és Szociális Bizottság 

48. Követeljük a tanoda pályázatok újraindítását, sokkal kedvezőbb feltételekkel. 
49. Követeljük, hogy a köznevelési törvénynek szerves része legyen az iskolák akadálymentesítése a testi fogyatékkal élő diákok számára. 
50. Javasoljuk, hogy az érzékenyítő programok szerves részét képezzék a helyi tantervnek. 
51. Javasoljuk addiktológiai szakemberek képzését, mivel néhány év múlva várható a kábítószerrel élők gyermekeinek megjelenése a közoktatásban. 

Szarvas Péter (egyéni képviselő) által benyújtott, a plénum által elfogadott javaslat: 

52. A „nemzeti köznevelésről” szóló 2011. évi CXC törvény 84.§ (a 2012. évi CXXIV törvény 27.§ (1) bekezdése szerinti szöveggel hatályba lépő) (2) bekezdésének módosítása: 
Eredeti szöveg: „84. § (1) A fenntartó a köznevelési intézmény részére új feladatot az ellátáshoz szükséges feltételek biztosításával állapíthat meg. (2) A működtető, ennek hiányában a fenntartó - önálló költségvetéssel rendelkező intézmény esetében a nevelési-oktatási intézmény költségvetésében - gondoskodik az iskolaszék, az óvodaszék, a szülői szervezet, továbbá az iskolai, kollégiumi diákönkormányzat működési feltételeiről.” 
Javaslat (módosítás): „84. § (1) A fenntartó a köznevelési intézmény részére új feladatot az ellátáshoz szükséges feltételek biztosításával állapíthat meg. (2) A működtető, ennek hiányában a fenntartó - önálló költségvetéssel rendelkező intézmény esetében a nevelési-oktatási intézmény - költségvetésében gondoskodik az iskolaszék, az óvodaszék, a szülői szervezet, továbbá az iskolai, kollégiumi diákönkormányzat működési feltételeiről.” 
Indoklás: Ezzel ugyanis a fenntartó kötelezett lesz a költségvetésében forrásokat biztosítani a diákönkormányzatnak.