h i r d e t é s

A lakhatásról: "Évente több mint 3 ezer család kerül az utcára"

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

A lakhatásról: "Évente több mint 3 ezer család kerül az utcára"

2020. június 25. - 10:45

"Folyamatosan érkeznek Tőletek a levelek, nagy a baj a lakhatással kapcsolatban — már a járvány előtt is nehéz volt a helyzet, de most egy új fenyegető dátum közeledik, hívja fel a figyelmet Szél Bernadett Facebook bejegyzésében.- írja a mandiner.hu.

Illusztráció: MTI Fotó: Máthé Zoltán

"A járványügyi veszélyhelyzet megszűnése után 15 nappal ugyanis lejár a kilakoltatási moratórium — korábban így döntött a kormány.

Ez azt jelenti, hogy július 2-ától újraindulhatnak a végrehajtások, árverések, kilakoltatások a bajba jutott devizahitelesek vagy más hitelt, közüzemi tartozást fizetni nem tudók ellen.

Muszáj felhívnunk erre a figyelmet és én úgy döntöttem, törvényjavaslatot nyújtok be a lakhatási veszélyhelyzet ellen — azonnali cselekvést várok a kormánytól, mert nem kérdés, hogy a szociális és gazdasági válságkezelés részeként el kell rendelni a kilakoltatási moratórium fenntartását is.

A törvényjavaslatom kiterjed az árverések és kilakoltatások felfüggesztésére, valamint a fizetésből, nyugdíjból történő letiltások leállítására — hasonlóan az év végig tartó hiteltörlesztési moratóriumhoz.

A lakhatás számomra alapvető jog, és az államnak kiterjedt bérlakás-rendszerrel kellene biztosítania az olcsó, mindenki számára hozzáférhető, és elegendő számban rendelkezésre álló bérlakásokat. Tarthatatlan, hogy miközben évente több mint 3 ezer család kerül az utcára, az állami és önkormányzati bérlakások hiánya miatt nincs megoldva a rászoruló családok lakhatása. Korábban javaslatot nyújtottunk be A Város Mindenkiével közösen a minimum minimumáért, hogy a gyermekes családokat ne lehessen utcára tenni alternatív elhelyezés nélkül – de a Fidesz a családok évében ezt is leszavazta.

Bűn, hogy 10 éve vannak kormányon, de nem voltak képesek fellépni a lakhatási válság ellen. Számtalan javaslatot tettünk már le az asztalra civilekkel közösen: javasoltuk Állami Bérlakás Alap felállítását a költségvetésben, lakásügynökségek létrehozását, az önkormányzati bérlakás-felújítások áfacsökkentését, albérleti reformot, lakossági energiahatékonysági programot, energiaszegénység elleni fellépést, lakásfenntartási támogatást, és még sok minden mást, de ők nem arra használják a hatalmukat, hogy az embereken segítsenek. Én viszont nem adom fel: tennünk kell az embertelen kilakoltatások gyakorlata ellen és a méltó lakhatásért!”

Az eredeti írást itt olvashatja el.

mandiner.hu