A Théra-kitörés áldozataira bukkantak
A Minószi kultúra végét jelentő Théra-kitörés mintegy 3600 évvel ezelőtt az Égei-tengeren óriási cunamival is járt.
A mai Szantorini festői szigetét egykor elpusztította a hatalmas robbanással járó kitörés, a sziget beomlásakor kialakuló cunami pedig végigsöpört az Égei-tengeren, amelynek nyomait számos helyről ismerjük.
Néhány éve egy, a mai Törökországban lévő régészeti lelőhelyen, Çesme-Bağlararasıban zajlanak olyan feltárások, amelyben a 227 kilométerre történt kitörés nyomaira is rábukkantak. Bár a kitörésből kihulló vulkáni hamu nyomait rengeteg helyen megtalálták, a kitöréssel együtt járó cunamiét csak egészen kevés lelőhely bizonyítja. Ez jórészt annak köszönhető, hogy a cunamik általában kisodornak mindent a tengerre, így kevés nyomuk marad.
Nemrégiben azonban egy olyan áldozatra bukkantak a nevezett török lelőhelyen, akit teljes bizonyossággal e természeti csapáshoz lehet kötni, számolt be az ORF tudományos hírében a PNAS cikkére hivatkozva. Korábban nem sikerült biztosan a kitöréshez köthető emberi maradványokra bukkanni sehol, annak ellenére, hogy minden valószínűség szerint sok ezer áldozata lehetett a katasztrófának.
Az egykori virágzó parti településen épületeket, utakat tártak már fel, most azonban egy olyan területre koncentráltak a régészek, ahol a próbaásatáskor kaotikus nyomokat lehetett találni. Leomlott falak, kagylóhéjakkal kevert edénytöredékek, vulkáni hamu rétegződött egymásra, az innen kiemelt mintákat (ahogy a területről származókat korábban is) a Bécsi Műszaki Egyetem radiokémiai laborjában elemezték. A vulkáni hamu összetételének elemzése után igazolódott be, hogy a Théra-kitörés nyomaira bukkantak, most pedig egészen részletes kép született az egykor itt lezajlott eseményekről.
Excavations at Çeşme-Bağlararası on Aegean coast of Turkey uncover remains of a young man and dog, killed by a #tsunami triggered by the eruption of the #Thera volcano on the island of #Santorini 1600 BCE. https://t.co/1g8xT6Lloo pic.twitter.com/fc3iDYjUA1
— European Association of Archaeologists (@archaeologyEAA) December 28, 2021
A feltárt rétegek kaotikus voltáról a régészeknek sikerült bebizonyítani, hogy a Théra-kitörést követő cunami hatására jöttek létre. Egy férfi és egy kutya maradványai is előkerültek e rétegek közül, akik egyúttal az első olyan áldozatok is, akiket e természeti katasztrófához lehet kötni!
Ugyan a Théra szigetén lévő Akrotiri vastag hamuréteg alatt volt, ám itt egyetlen áldozatra se bukkantak (ők valószínűleg még időben elmenekülhettek, mivel a kitörés több fázisból állhatott, így voltak figyelmeztető jelek). Mos előkerült áldozat és kutyája egy épületben tartózkodhatott, amely rájuk omlott.
Forrás: wikipedia/Norbert Nagel
Az események rekonstrukciója szerint az első cunamihullám végzett az áldozatokkal, ezután lerakódott egy kisebb hamuréteg, majd néhány órával később érkezett még egy cunamihullám közvetlenül a tengerpartra. Ezután újabb szakaszban tudott némi vulkáni hamu kiülepedni, és közben égett anyagok is sodródtak a tengeren, amelyek egy része a partra is kisodródott.
Nem sokkal később egy harmadik, de már kisebb cunamihullám is érkezett, majd pár nap nyugalom uralhatta a területet, mivel olyan nyomokra bukkantak a régészek, amelyek alapján a korabeli emberek kutattak például a most megtalált fiatalember után is. Sajnos az áldozat egy méterrel mélyebben feküdt, mint a korabeli mentési munkák során ásott gödrök mélysége volt. Itt azonban még nem volt vége az eseményeknek: jött a negyedik, ismét csak nagyobb cunamihullám, amely a megkezdett helyreállítási munkákat mind tönkretette. Ezek az egymást követő hullámok beleillenek abba a képbe, amelyet a kitörés szakaszos voltáról a szakemberek korábban vázoltak.
Forrás: Unsplash/Deniz Demirci
Çesme ma kis tengerparti üdülővároska, ám a múltbéli cunami bármikor megismétlődhet: a környék igencsak földrengésveszélyes, így a régészeti lelet egyúttal figyelmeztetés is egy lehetséges jövőbeli katasztrófára. (National Geographic)