„Ez az ellátás embertelen, megalázó és sérti az emberek jogait” – olvashatjuk az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nemrég megjelent, ingyenes képzési anyagában, annak kapcsán, hogy „a világ számos mentális egészségügyi szolgáltatásában olyan ellátást kapnak az emberek, amely számukra nem elfogadható és nem segíti a gyógyulásukat”.
Maga az Egészségügyi Világszervezet emelt szót a napokban az emberi jogokat sárba tipró kényszerkezelések ellen, amelyek teljes egészében átszövik a mentális egészségügy rendszerét a világ országaiban, és ez alól Magyarország sem kivétel. A WHO által kiadott júniusi jelentés a megoldásokra is rámutat – úgy tűnik, végre helyre kerülhetnek az emberi jogok a pszichiátria útvesztőiben.
A teljes körű kivizsgálás érdekében a NEAK (korábban OEP) helyszíni ellenőrzést rendelt el azon a pszichiátriai szakambulancián, ahol korábban meg nem történt kezelések elszámlázását fedezte fel egy jogvédő szervezet.
Egy új tanulmány, melyet a Psychiatry research nevű pszichiátriai szaklapban publikáltak, arra a következtetésre jutott, hogy a pszichiátria diagnózisai tudományosan használhatatlanok az egyes mentális rendellenességek azonosítására.
Az április 7-én tartott egészségügyi világnap okául az szolgált, hogy 1948-ban ezen a napon indult útjára az Egészségügyi Világszervezet (WHO), azzal a céllal, hogy a világ egészségügyét nemzetközileg összehangolja.