Nagy-Magyarország volt az a területi egység, amelyet a Magyar Királyság vezetői a 19. század végén és a 20. század elején képzeltek el. Ez a terület tartalmazta volna a magyar nemzet lakta területek teljes egészét, beleértve azokat a területeket is, amelyek az Osztrák-Magyar Monarchia más nemzetiségei által lakott területei voltak.
A Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány (KKETTK) nettó 700 millió forintos keretösszeget fordíthat a 2020-as Nemzeti Összetartozás emlékév és az alapítvány kommunikációjára. - írja az Átlátszó
A miniszterelnök péntek reggel a Kossuth rádióban adott hosszabb interjút. Elárulta, bizonytalanság van benne a gyermekek oltásával kapcsolatban, június 15-re alkalmassá válik a magyar védettségi igazolvány uniós használatra, az önkormányzatok pedig rövidesen visszakapják a korábbi jogaikat.
A hírhedt törvény már azért sem volt “nulladik zsidótörvény, mert “kizárólag a zsidóság egy töredékére irányult” – állította a Kossuth rádió műsorában Ujváry Gábor, a Veritas Intézet vezető történésze. Ha az állítás a magyar nyelv szabályai szerint önmagában helytálló is lenne, a történeti kontextus miatt mégis vállalhatatlan és a Hóman életút kapcsán felmerült vitát idézi.
Melyek voltak Trianon okai? Veszélyben voltak-e a szlovákok a Trianon előtti Magyarországon? Szemben állnak-e a trianoni határok a nemzeti önrendelkezés elvével? Tanult-e Csehszlovákia a magyar nemzetiségpolitika hibáiból? Szlovák történészek mondják el az Azonnalinak. Videó.
Az Országgyűlés elnöke szerint olyan gazdasági, társadalmi és szellemi változásokat kell elérni Magyarországon, hogy "soha ne lehessen többé mást, mint nemzeti politikát folytatni". Kövér László ezt pénteken mondta a Magyar Művészeti Akadémia budapesti emlékülésén.
Nincs abban semmi, hogy a holnapi trianoni megemlékezésen az ellenzéki képviselők nem kaphatnak szót, hiszen előbb a ház elnöke, aztán Gulyás miniszter is kinyilvánította, hogy az ellenzék nem része a magyar nemzetnek.
„A Szövetséges és Társult Kormányok kijelentik és Magyarország elismeri, hogy Magyarország és szövetségesei, mint e veszteségek és károk okozói, felelősek mindazokért a veszteségekért és károkért, amelyeket a Szövetséges és Társult Kormányok, valamint polgáraik az Ausztria-Magyarország és szövetségesei támadása folytán rájuk kényszerített háború következményeképpen elszenvedtek.” – Versailles, Nagy Trianon-palota, 1920. június 4.