„Erőszak és kegyelem: miért szabadulhattak Budaházyék?” – ezzel a címmel hirdette meg a CEU Demokrácia Intézet Bibó István Szabadegyetem vitasorozatának szerda esti eseményét.
Ungváry Krisztián történész a kormány kritikusaként megvédte Orbán Viktort az Adolf Hitlerről és az európai egységről tett kijelentésével kapcsolatban. A történész szerint amit a kormányfő mondott, abba történelmileg nehéz lenne belekötni.
Horthy Miklós államfővé választásának századik évfordulójára jelent meg a történész kötete, amely azt vizsgálja, hogy a kormányzónak milyen felelőssége volt az 1919-20-as politikai gyilkosságokban és az 1944-es deportálásokban. - írja az atlatszo.hu.
Varga Judit igazságügy-miniszter az Örök tél című, málenkij robotról szóló filmmel kapcsolatban azt írta a Twitteren, hogy a DK-s Dobrev Klárának is meg kéne néznie a filmet, mert ő pontosan annak „a kommunista rezsimnek az örököse”, amelyik a filmben bemutatott brutális tetteket végrehajtotta, és „egy tisztességes ember sem fogadhat el leckéztetést” Dobrevtől. - írja a 444.hu.
A magyar közigazgatás napjainkig legnagyobb szabású feladata volt a holokauszt levezénylése, a folyamatot pedig a bürokrácia túlbuzgósága és a lakosság egy részének zsákmányéhsége kísérte – többek között erről beszéltek az előadók – köztük Ungváry Krisztián – a Magyar Zsidó Történeti Intézet vitáján. - írja a mandiner.hu.
Személyesen érintett volt Matolcsy György családja a zsidó és német polgárok gazdasági megsemmisítésében, a miniszter hazug módon mégis a németekre keni a felelősséget - mondta Ungváry Krisztián történész a Stop.hu-nak adott interjújában. Matolcsy szerint Ungváry hazudik és visszautasítja "a családok kollektív bűnösségének kinyilvánítását".
Ungváry Krisztián szerint „ennyire fegyelmezett, és a főnök utasításaitól el nem térő frakciója legfeljebb Szálasi Ferencnek volt”. Megállja a helyét történelmileg ez az állítás? Gerő András, Szakály Sándor és Ujváry Gábor történészek az alábbiakban reagálnak Ungváry kijelentésére. - írja a mandiner.hu.
Homlokegyenest eltérő álláspontot képviselt két történész csütörtökön a Magyar Tudományos Akadémia dísztermében tartott konferencián Hóman Bálintról, a Horthy-kor második felének meghatározó politikusáról, az 1932-38 és 1939-42 közötti magyar kultuszminiszterről.