Csendben tárgyal a hat alapító az EU jövőjéről
A nyilvánosságot mellőzve tart megbeszélést kedden Rómában az Európa Unió elődjét, az Európai Gazdasági Közösséget alapító hat állam: Franciaország, Németország, Olaszország és a Benelux államok – írja a Politico.
A találkozó helye és időpontja is szimbolikus: jövőre lesz hatvan éve, hogy aláírták a római szerződéseket - írja a 168ora.hu.
Az alapító hatok külügyminiszterei az EU jelenlegi állapotát és „Európa jövőjét” fogják megvitatni – közölte a lappal egy névtelenül nyilatkozó diplomáciai forrás. Az A változat szerint az EU-t ugyanazon az úton viszik tovább a jövőben, mint eddig – közölte a diplomata. Az utóbbi időben azonban egyre gyakrabban merül fel a kétsebességes Európa gondolata.
„Az olaszok már egy kicsit előre készülnek azzal a felvetéssel, hogy gondolkodjunk el azon, milyen állapotban van az unió, mielőtt ünneplünk – mondta a diplomata. – Biztos, hogy ugyanazokat az értékeket ünnepeljük?”
Matteo Renzi olasz miniszterelnök többször is bírálta az Orbán-kormányt. Szerinte földrajzi megosztottság mutatkozik azok között, akik „Európáról mint nagy ideálról gondolkodnak” és akik „mindenekelőtt a gazdasági hasznot látják benne” – idézte Renzit a találkozóval kapcsolatban az Eurológus.
Az Eurológus arra is emlékeztet: a sajtóban egy ideje röpködnek a találgatások, hogy a nyugat-európai „magországok” az uniós miniszterek tanácsát jelenleg vezető holland elnökséggel fogják magukat, és a többiek nélkül hoznak létre egy szűkebb Schengen-övezetet. A jól felfogott gazdasági érdekek viszont épp az ellenkezőjét diktálják, és hivatalosan is Schengen megvédése a cél.