h i r d e t é s

Elnököt keres az úszószövetség: rendszerváltás elhalasztva?

Olvasási idő
6perc
Eddig olvastam
a- a+

Elnököt keres az úszószövetség: rendszerváltás elhalasztva?

2016. december 04. - 07:43
0 komment

Mind többen követelnek rendszerszintű átalakítást az úszósportban, azt mondják, Gyárfás Tamás távozásával valóban hatalmas esély van erre - írja a HVG.hu.

Forrás: 24.hu

Meglehet azonban, hogy tévednek. Vannak itt még szakmán belüli és politikai érdekkörök is, amelyek ott kavarnak a medenceparton.

Új elnököt választanak az úszók, máris hallani azonban olyan véleményeket,hogy a személycsere önmagában még nem old meg semmit. Hosszú Katinkától Kovács Ágnesen át Bernek Péter menedzsmentjéig mindenki arról beszél, a személy helyett a szemléletváltás a lényeg.

Pedig az új elnök személye különösen fontos, mert

ez határozza meg a vezetési stílust

- véli Sárdi Ákos, a székesfehérvári Hullám 91 Úszó- és Vízilabda Egyesület elnöke.

Ráadásul ott van az a lehetőség is, hogy az új vezető "a politika felől" érkezik, ahogy ez az utóbbi évek sportszövetségi elnökválasztásainál többször megtörtént, elég csak a kézilabdára vagy a birkózásra gondolni. Volt ennek sokak által botrányosnak nevezett megoldása is, például éppen az említett birkózóknál, ahol többen azt panaszolták fel, hogy sok küldött átadta a szavazati jogát a sportágban lényegében ismeretlen embereknek, így szerintük jogszerűen, ám vitatható módon lett szövetségi elnök Németh Szilárd rezsibiztos, Fidesz-alelnök. Ez pedig elvileg megtörténhet az úszószövetségben is, mert az alapszabály úgy fogalmaz: a tagok törvényes képviselői vagy az általuk meghatalmazott személyek szavazhatnak a közgyűlésen.

A lehetséges elnökjelölteket Czenétől Sesztákon át Rogánig itt tekintettük át - de persze bárki feltűnhet még akár az úszók, akár a politika köreiből. Szabó Tünde államtitkárt és Sós Csabát szívesen választanák szakmai berkekben, Czene Attilát állítólag a politika nem akarja, Seszták Miklós (és még ki tudja ki) viszont egyértelműen a hatalom képviselője lenne  - önök amúgy letették a voksukat a napokban egyre gyarapodó Mészáros Lőrincre. Szabó Tündétől amúgy még Gyárfás Tamás lemondása előtt kérdeztük meg, hogy egy felkérés esetén vállalná-e az elnöki jelölést, annyit mondott, jelenleg ő az államtitkár - ezt inkább lehet nemnek, mint igennek venni, de leginkább talányosnak.

A már idézett Sárdi Ákos egyébként annyit mondott, amikor erről faggattuk: Seszták Miklós fejlesztési miniszter nem lenne jó választás, nincs köze az úszósporthoz. És szerinte általában is nagy a felelőssége az úszótársadalomnak abban, hogy náluk ne történhessen meg olyasmi, mint a birkózóknál. Mint mondta, ki tudja, milyen, illetve milyen alapon választana szakmai csapatot egy kívülről, politikából érkező vezetés.

A rendszerben benne van az umbulda lehetősége

Az eljárás a következő: az Ellenőrző Testület, összehívja a rendkívüli közgyűlést, amit a bejelentés után 15-30 napon belül össze kell hívni. Mindenek előtt azonban jelölőbizottságot kell felállítani, amelynek számba kell venni a jelölteket. Mint a MÚSZ szombati közleményéből kiderült, a most éppen Kanadában zajló rövidpályás világbajnokság után, december 14-én ül össze az elnökség, és csak utána alakul meg a jelölőbizottság.

Sárdi szerint vélhetően - és remélhetően - több jelölt is lesz. Az azonban már kiderült, hogy Gyárfás egyetlen hangos, vele többször nyílt konfrontációba keveredő ellenzéke, Hornyák Viktor, a Széles Sándor Úszó-nevelő Műhely vezetője nem akar indulni az elnökválasztáson. Korábban ezt azért tette Gyárfás ellenében, mert példát akart mutatni az úszótársadalomnak, hogy lehet lépni, tenni az akkor fennálló helyzet ellen. Több jelölt esetén ugyanis titkos szavazást kell elrendelni, míg egy jelöltnél ez csak opcionális.

A  közgyűlésen 120 klub, szervezet szavazhat, de ezek nem egyenlőek, eredményesség és egyéb szempontok alapján vannak olyan szervezetek, amelyek akár öt szavazatot-szavazót is delegálhatnak, és van, amely csak egyet. Így a sikeresebb klubok felül vannak reprezentálva - erről rendelkezik a 2016-ban módosított alapszabály. Ilyen alapon tehát összesen 340 körüli szavazat adható le. Hornyák szerint nem az új elnök lenne most a legfontosabb, hanem az, hogy visszaálljon a régi alapszabály, és minden klub voksa ugyanannyit érjen, ne legyen súlyozott szavazás. Szerinte ugyanis ez a rendszer igazságtalan volt, és ez biztosította Gyárfásnak a szavazati többséget. Fontosnak tartja ugyanakkor azt is, hogy mindig és általánosan titkos legyen a szavazás, akárhány jelölt van, ne legyen nyílt szavazás. Ez ugyanis - tette hozzá - megítélése szerint a megfélemlítés eszköze lehet.

Az úszósportnak egy szakmai tömböt kellene alkotni az elnökválasztás kérdésében, mondja Sárdi, hogy a megfelelő ember kerüljön az elnöki székbe. Azt azonban ő is úgy gondolja, hogy megosztási kísérletek lehetnek, lesznek. Az úszósportnak ugyanis kétfelől érkezik a támogatás: helyben és a központi, MÚSZ-forrásból. A helyi források, önkormányzatiak pedig sugallhatják, hogy kinek a megválasztása lenne jó választás.

Mi lesz az elnökséggel, tisztségviselőkkel?

Az is borítékolható, hogy heves indulatok törnek majd ki - az is előfordulhat, hogy a Gyárfás választotta tisztségviselők, illetve a népes elnökség (Becsky András, Cseh László, Fodor Szabolcs, Güttler Károly, Dr. Hargitay András, Kiss László, Sass Katalin, Dr. Tóth Ákos, Dr. Török Enikő,Tőrös Károly, Vizi Csaba, Dr. Wladár Sándor) lecserélése is felvetődik. Igazából úgy illenék, hogy ők is felálljanak, mondja Sárdi, mert közel azonosnak tekinthetőek a Gyárfás-féle szemlélettel. Példaként említette, hogy a MÚSZ főtitkára, Szántó Éva a vizes vb-t szervező-rendező cég, a Bp2017 Kft. ügyvezetője. És a Gyárfás által kinevezett és preferált embereknek (Nagy Orsolya – ügyvezető igazgató,  Halász Sarolta – pénzügyi igazgató,  Füleky András - sportigazgató, valamint a két szövetségi kapitány, Hargitay András, Petrov Iván) is távozniuk kéne Sárdi véleménye szerint. Hornyák ugyancsak azt hangoztatja: létfontosságú, hogy az elnökség, a főtitkár, a kapitányok, tisztségviselők is lemondjanak.

Bonyolítja a képet, hogy Szabó Tünde sportért felelős Emmi-államtitkár szerdán azt mondta a hvg.hu kérdésére, hogy a rendkívüli közgyűlésen csak az elnökválasztás lesz napirenden, az elnökségé nem, és az tudomása szerint nem is mond le. Cseh László elnökségi tag pedig azt mondta a hvg.hu-nak: az elnökség egyelőre a közgyűlés összehívását intézi, a lemondás kérdése még nem vetődött fel, de szerinte beszélnek majd erről is.

Nem állhat le a vb gépezete

Hornyák szerint nem az elnökválasztással kellene most foglalkozni, egy ad-hoc bizottságnak kellene levezényelnie a rendszerváltást az úszásban: ki kell alakítani a kereteket, és el kell számoltatni a régi vezetést, Gyárfással az élen. "Ez májusig megtörténne, és akkor, a rendes éves közgyűlésen lehetne megválasztani az új adminisztrációt" - javasolja. Hosszú követeléseivel pedig egyetért: legyenek átlátható, leírt szabályok, viszonyok a szövetségen belül. 

Ez az, amit a kormány nagyon nem szeretne: Szabó Tünde arról beszélt épp, hogy csak új elnököt válasszanak az úszók, a vb-rendezés zavartalanságát nem szavad bolygatni. Márpedig ha a vb-t szervező cég ügyvezetője többé nem úszószövetségi főtitkár, akkor az bezavarhat a vb-szervezésbe is. Annak ügyeit pedig rohamtempóban kell intézni (a közbeszerzések a leggyorsabb verzióban dőlnek el, a kormány pedig szerdán újabb 7,2 milliárd forintot szavazott meg a rendezésre), például biztosítani kell, hogy a pénzáramlás ne akadjon meg. Ezért jöhet az üzenet: kulcsfontosságú, hogy az új elnök mindenképpen hagyja dolgozni a régi elnökséget és tisztségviselőket. Ez azonban azt jelenti, hogy az állam által erőteljesen irányítható elnökre lenne szükség, akkor viszont a rendszerváltás is várhat egy kicsit.

Pásztory Dóra paralimpikonunk úgy fogalmazott a Facebookon: az új elnöknek nehéz dolga lesz "ismerni kell a közeg lelkivilágát, a víz alatt működő gondolatok sajátos ívét, a régi rendszerben kinevelkedett edzők erősségeit és gyengeségeit. Integrálni kell az újfajta látásmódot a régi, megrögzött szokásokba." Jó kérdés, hogy lesz-e újfajta látásmód, vagy marad a régi - képesek-e az úszók egységben maradva józan és bátor döntést hozni vagy a szocializmus örökségét folytatják, és egy "megbízható", politikai jelölt mellé állnak.

hvg.hu