Európa legkorruptabb országáról
Göllner András nyilatkozata Magyarországról
Az egyetemi tanár levele Szemenyei-Kiss Tamáshoz
A közelmúltban a montreali Concordia Egyetem Politológia Tanszékének emeritus professzora adott interjút a kanadai Huffington Post-nak és beszélt arról, hogy miért tartja Magyarországot az Európai Unió legkorruptabb tagjának.
Göllner András szerint az autoriter rendszer csakis az oligarcháknak, a hatalomhoz közeli tényezőknek kedvez, miközben az életszínvonal folyamatosan süllyed.. Az állami szintre emelt egyéb bűncselekmények mellett az adókkal illetve az uniós felzárkóztatási pénzek elsikkasztásával eltulajdonítják a jövedelmeket. Múlnak az évek... de mit sem javul az ország egyensúlyhiányos állapota. - A 2010 óta megtapasztalt visszásságok miatt eddig jóval több mint 500 ezren már véglegesen elhagyták az országot.
A montreali Concordia Egyetem Politológia Tanszékének oktatója, a Kanadai Magyar Demokratikus Charta alapítója, úgy ítéli meg, hogy a teljes politikai apparátust alávetették a hatalomnak, a közmédiában nem lehet sajtószabadságról beszélni, megszűnt a hatalmi ágak szétválasztása. Ebben a helyzetben, szerinte, Brüsszelnek lépnie kellene a jogállam helyreállítása végett. Csakhogy Brüsszelben éppen csak mostanában alkotják meg azt a mechanizmust, amely erre lehetőséget teremt. Az amerikai ellenintézkedések bátorítóak, fontos jelzésnek számítanak – tette hozzá a szakértő az olvasott riportban –, ám a "hogyan tovább?"-ról a magyar szavazóknak, a népnek kell dönteni, annak ellenére is, hogy az Orbán-kormányt – igaz, a sajátos szavazási rendszer jóvoltából! – legutóbb is kétharmados többséggel választották meg.
Az egyetemi tanár levele
Göllner András, a fentiekben vázolt szituációban, írt levelet Szemenyei-Kiss Tamás újságírónak..., éreztetve vele azoknak a százezreknek a gondolatait, akik éppen az elmúlt években vettek vándorbotot a kezükbe és tántorogtak ki a világ több mint ötven országába - végleg elhagyva hazájukat.
“Tamás, köszönöm a részletes és őszinte soraidat. – Nagyon sokféle érzelem kavarog bennem is, amikor a sorsod állomásairól, életutadról írsz. Ezeket az érzelmeket van mikor szavakba tudom önteni, és van amikor nem. Most az utóbbi helyzetben vagyok. Valóban, az idő múlásával, annak zúgásával, ahogy az orosz Mandelstam mondaná, az élet által adott tapasztalatokkal nagyon másként lát az ember mindent, mint egy 25-30 éves fiatal, aki nem járt lenn a mélyekben…
Én, jóhiszeműen és hazaszeretetből, a segítés szándékával mindenemet beleadtam abba a húsz évbe, amit odahaza, Magyarországon töltöttem – hogy elősegítsem a demokratikus kibontakozás, a határokon átnyúló megbékélés megvalósítását. Orbánt beleértve minden egyes rendszerváltást követő miniszterelnökünket személyesen ismertem. Orbán Viktornak 1994-ben egy nagyon sikeres kanadai utat szerveztem. Önzetlenül, mindent rátettem arra, hogy Magyarország kikerüljön abból a zsákutcából, amelybe a sors, vezetőinek alkalmatlansága, népének politikai kulturálatlansága belesodorta.
Mindenem rá ment erre a küzdelemre. – Köszönet helyett a megnyilvánuló megvetés, az irigység, a folyamatos kiszipolyozás volt a jussom. – 2010-re elegem lett ebből. Hála Istennek, az egészségemet, az önbecsülésemet és az alkotóvágyamat nem tudták elvenni tőlem a ’turulba-született’ emberek… Néha engem is sodor az ár – sajnos, most ilyen időket élünk… De bizakodom, Buddha és Pascal tanítására figyelek. Semmi sem tart örökké, minden csak egy átmenet – és ez így jó.
Folytasd Te is azt, amit csinálsz, végezd a munkát, amiben hiszel, és amelyre minden adottságot megkaptál az élet során. Nincs más tennivalónk, mint odafigyelni, és kézbe venni azt a pillanatot, azt a napot, amellyel kelünk – számomra minden egyes nap egy újjászületés, egy új élet kezdete…
Barátsággal: Göllner András” - fejezte be Szemenyei-Kiss Tamáshoz írott levelét a kanadai egyetemi oktató.
©Kollár Erzsébet, 2018.
Bibliotheca Nationalis Hungariae, Kézirattár
/Szemenyei-levelezések, 2010-2013/