h i r d e t é s

Feltételei lesznek az orvosbérek emelésének

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Feltételei lesznek az orvosbérek emelésének

2020. október 04. - 08:15

Aligha járhat magában a béremelés, amelyről most állapodott meg az orvoskamra a miniszterelnökkel – derült ki a köztestület vezetői által tartott sajtótájékoztatón. A jelentős jövedelememelkedés vélhetően együtt fog járni bizonyos struktúraátalakítással és az orvosok jogállásának egységesítésével.

A kép illusztráció! - Fotó: Varga György/MTI

Egy rezidens életkortól függően 7-800 ezer forint körüli alapbért fog kapni, az idősebb orvosok 2,4 millió forintot is kereshetnek – számolt be Kincses Gyula, a Magyar Orvosi Kamara elnöke Orbán Viktorral zajló a szombat délelőtti egyeztetéséről. A kamara vezetőit szombat délelőtt tíz órakor fogadta a kormányfő, miután Pintér Sándor belügyminiszterrel a nyár eleje óta egyeztettek az orvosok béremeléséről.

A teljes emelés összege három részletben érkezik az orvosokhoz: január elsejétől 65-70 százalék, 2022 és 2023 év elején pedig a további hátramaradó két részlet. A kamara szerint az emelést foglalkoztatási formától függetlenül valamennyi olyan orvosnak meg kell kapnia, aki a közfeladatot lát el. Így valószínűleg a háziorvosok és a vállalkozási formában dolgozók is hozzájutnak. Kincses Gyula szerint – bár a részletekbe nem bonyolódtak bele – azzal a miniszterelnök is egyetértett, hogy a sokféle jogállást az egészségügyben egységesíteni kell. Arra a kérdése, hogy volt-e szó a szakdolgozókról, Kincses azt felelte: ez a tárgyalás nem erről szólt, ők az orvosok képviseletében jártak Orbán Viktornál.

Az elnök arra a kérdésre, hogy akkor most mekkora arányú bértöbbletre számíthatnak az orvosok, azt válaszolta: a miniszterelnök a kamara által készített bértáblát fogadta el. Ha ez megvalósul, megduplázódik az érintettek jövedelme. "A miniszterelnök tett egy gesztust, nem vagyunk mohók" -utalt a sajtóban elterjedt 120 százalékos emelésre.

 

A Magyar Orvosi Kamara közleménye

A Magyar Orvosi Kamara vezetői a mai napon egyeztettek Magyarország Kormányának tagjaival. Orbán Viktor miniszterelnök bejelentette, hogy a Kamara szakmai alapokon kidolgozott bértábláját elfogadják, és az erről szóló törvényjavaslatot már hétfőn benyújtják a Parlament elé.

A pontos ütemezéssel kapcsolatban még folynak az egyeztetések, de a háromlépcsős béremelés első, legnagyobb lépése 2021. január elsejével megtörténik, a további két lépcsővel pedig az eléri a Magyar Orvosi Kamara bértábla-javaslatát.
A Kamara vezetősége mai sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy a betegek és orvosok érdeke közös: a biztonságos betegellátás elérése, ami azonban strukturális és financiális változtatások nélkül nem lehetséges. A most elfogadott bértábla lehetővé teszi, hogy a mostani, önkizsákmányolásra épülő rendszert egy betegbiztonságot garantáló, fenntartható, átlátható egészségügy váltsa fel, és ez eredményezheti a hálapénz felszámolását is.
A közel 48 000 magyar orvos érdekképviseletét ellátó Magyar Orvosi Kamara üdvözli a Kormány orvosi bérrendezéssel kapcsolatos döntését, és biztosítja együttműködéséről Orbán Viktor miniszterelnököt.
A MOK bértábla-javaslatával kapcsolatos, hivatalos információkat a Kamara folyamatosan megosztja a honlapján.  
Kiadó: Magyar Orvosi Kamara (OS)

Beszélt arról is, hogy a hálapénz megszüntetésének előfeltétele, de nem a megoldása az orvosi bérek rendezése. Hozzátette: "Nagyon elkötelezettek vagyunk a felszámolásában, de a béremelésen kívül még számos eszközre szükség van. Így a büntető törvénykönyv módosítására is, a tervek szerint a jövőben a hálapénzt adó és az azt elfogadó is büntethető lesz." Lénárd Rita alelnök mindezt kiegészítette azzal, hogy a lépés bevezetéséhez lakossági kampányt is szükségesnek tartanak, mert most sokan a félelem béreként adnak borítékot. Az emberek ugyanis azt hiszik, hogy enélkül nem kapnak tisztességes ellátást.

Noha nem volt témája a miniszterelnöki találkozónak a struktúraátalakítás, a magán és a köz szétválasztása, de Orbán Viktor egyértelművé tette, hogy rendezni kell azt visszásságot, hogy a közintézmények orvosai a magánszektorban is dolgoznak. Kincses szerint a jövőben az orvosnak egy munkahelyből is meg kell tudni élnie.

Álmos Péter alelnök bejelentette: amint a közönyben megjelenik az orvosi kamara bértáblája, az eddig összegyűjtött többletmunka-felmondások értelmüket, hatályukat vesztik. Hozzátette: a jelenlegi intézményrendszer a mostani létszámmal nyilvánvalóan fenntarthatatlan. Ezért elkerülhetetlen, hogy a bértábla bevezetésével megkezdődjön a struktúra átalakítása "hiszen egy hiányos, pazarló egészségügyet nem lehet fenntartani". (nepszava.hu)