h i r d e t é s

Fontos változás jön a nyugdíjtörvényben

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Fontos változás jön a nyugdíjtörvényben

2020. június 22. - 17:47

Napokon belül hatályba lép két fontos változás a nyugdíjtörvényben

A kép illusztráció! - Forrás: MTI

2020. július 1-jén hatályba lép a társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló új társadalombiztosítási törvény, amely módosítja a nyugdíjtörvény egy sor rendelkezését is. A lényeges módosítások a nyugdíj melletti munkavégzéssel elérhető nyugdíjnövelésre, valamint a nők kedvezményes nyugdíja melletti munkavégzéssel kapcsolatos éves keretösszegre vonatkoznak.

A számos további módosítás csak technikai jellegű, érdemben nem változtatja a szabályozást. A nyugdíj melletti munkavégzéssel szerzett kereset 2020. július 1-jétől minden jogviszonyban járulékmentessé válik, így nem teremt alapot a nyugdíjnövelésre. A nyugdíjtörvényben emiatt hatályon kívül helyezik a kereset alapján járó nyugdíjnövelésre vonatkozó rendelkezéseket, amelyek a nyugdíj mellett munkaviszonyban dolgozó nyugdíjasokra egyébként már 2019. január 1-je óta sem vonatkoztak.

A megszűnő rendelkezések szabályozták a nyugdíj melletti munkavégzéssel szerzett, nyugdíjjárulék alapját képező keresetek után járó nyugdíjnövelést, amelyet a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság hivatalból, a NAV adatközlése alapján állapított meg a figyelembe vehető éves kereset 1/2400-ad része összegével megegyező mértékben. Miután 2020. július 1-jétől a nyugdíj mellett minden keresőtevékenységgel járó jogviszonyban szerzett kereset járulékmentessé válik, e kereset már nem teremt alapot a nyugdíjnövelésre.

A saját jogú nyugellátás mellett folytatott keresőtevékenységgel szerzett kereset, jövedelem összege az öregségi nyugdíj alapját képező havi átlagkereset kiszámítása során természetesen továbbra sem vehető figyelembe, ahogyan a nyugdíj mellett folytatott keresőtevékenység időtartama sem minősül szolgálati időnek. E hatályban maradó rendelkezések lényege, hogy a nyugdíj újraszámítása továbbra sem kérhető arra hivatkozva, hogy valaki a nyugdíja mellett tovább dolgozott.

A változással azok a nyugdíjasok nyernek, akik a nyugdíjuk mellett tovább dolgoznak, hiszen azonos feltételek mellett a keresetük, jövedelmük 18,5%-kal magasabb összegű lehet, miközben csak az éves keresetük 1/2400-ad részével egyező öszegű nyugdíjnövelési jogosultságot veszítik el. A 2020. július 1-jén hatályba lépő új társadalombiztosítási járulék mértéke ugyanis 18,5%, amely a nyugdíj mellett szerzett kereseteket kivéve minden egyéb keresetet terhel majd a korábbi nyugdíjjárulék, egészségbiztosítási járulék és munkaerőpiaci járulék helyett.

Miután megszűnik a nyugdíj mellett végzett munkával szerezhető nyugdíjnövelési lehetőség, ez a nyugdíjkorhatáruk betöltését követően tovább dolgozni kívánó személyek esetében egy fontos plusz érv lehet amellett, hogy a korhatáruk betöltésével halasszák el a nyugdíjigénylésüket, amíg csak dolgozni akarnak, mert ezzel sokkal jobban járnak. Az éves keretösszeg a nők kedvezményes nyugdíja mellett dolgozók számára okafogyottá válik, mivel a nyugdíj melletti munkavégzéssel bármely jogviszonyban szerzett kereset járulékmentes lesz.

Emiatt a nyugdíjtörvény erre vonatkozó összes rendelkezését 2020. július 1-jétől hatályon kívül helyezik. A megszűnő korlátozás szerint annak a kedvezményes nyugdíjban részesülő hölgynek a részére, akinek a nyugdíja mellett végzett munkájából származó, nyugdíjjárulék alapját képező keresete az év első napjától számolva meghaladta a minimálbér havi összegének tizennyolcszorosát (ez az éves keretösszeg), az annak elérését követő hónap első napjától az adott év december 31-éig, de legfeljebb az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig a nyugdíj folyósítását szüneteltetni kellett. Július 1-jétől a nők kedvezményes nyugdíja mellett már bármilyen jogviszonyban – nem csak munkavállalóként, hanem például megbízottként, vállalkozóként is – korlátozás nélkül lehet keresni a versenyszférában.

A közszférában főszabályként nem kellett alkalmazni az éves keretösszeg korlátozását, hiszen a nők kedvezményes nyugdíját szüneteltetik mindaddig, amíg a közszolgálati jellegű jogviszony fennáll. Egy speciális kivétel akad, mivel a kedvezményes nyugdíjuk mellett előzetes kormányzati jóváhagyással közalkalmazotti jogviszonyban tovább dolgozó orvos és ápoló hölgyek részére biztosított, a nyugdíjuk összegével megegyező nettó összegű jövedelemkiegészítés tekintetében 2020. június 30-áig alkalmazni kell az éves keretösszeg korlátozását, július 1-jétől azonban természetesen nem.

A közszolgálatban dolgozó és a nők kedvezményes nyugdíjában részesülő hölgyek nyugdíja (akárcsak a korbetöltött öregségi nyugdíjban részesülő személyek nyugdíja) a közalkalmazotti és hasonló közszolgálati jellegű jogviszonyuk fennállása tartama alatt továbbra is szünetel (de a szünetelés tartama alatt is nyugdíjasnak minősülnek), mert azokat a rendelkezéseket viszont nem helyezik hatályon kívül, amelyek megnehezítik a közszférában dolgozók nyugdíj melletti munkavégzését és tiltják az előzetes kormányzati jóváhagyással nyugdíjasként tovább dolgozó közszolgák részére az illetmény és a nyugdíj egyidejű kifizetését.

E korlátozás alól az egészségügyi dolgozók speciális kivételt képeznek, miután az ő részükre sem fizethető ugyan a nyugdíj az illetményükkel együtt (vagyis a nyugdíjuk szünetel), viszont a nyugdíjukkal azonos nettó összegű jövedelemkiegészítésben részesülhetnek. Ennek a jövedelemkiegészítésnek a tekintetében szűnik meg az éves keretösszeg korlátozása július 1- jétől az érintett egészségügyi dolgozó hölgyek esetében. Az éves keretösszeg korlátozó rendelkezése tehát a nők kedvezményes nyugdíja mellett dolgozó hölgyek tekintetében megszűnik, a nyugdíjtörvényből ez a rendelkezés kikerül.

Továbbra is fennmarad azonban a korhatár előtti ellátásuk vagy a szolgálati járandóságuk mellett dolgozó személyek járulékalapot képező kereseteire vonatkozóan az éves keretösszeg korlátozása, emiatt 2020. július 1-jétől új rendelkezésekkel egészül ki a korhatár előtti öregségi nyugdíjak megszüntetéséről, a korhatár előtti ellátásról és a szolgálati járandóságról szóló törvény. Ugyanígy fennmarad a korlátozás a táncművészeti életjáradék és az átmeneti bányászjáradék esetében is.

Dr.Farkas András
www.nyugdijguru.hu (lokal.hu)