Heller Ágnes: Magyarországon zsarnokság van
Heller Ágnes Széchenyi-díjas filozófus, esztéta, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja. - írja a varosikurir.hu.
A professzor asszony Németh Péternek adott interjújában arról beszélt, hogy itt vagyunk az európai választások előtt, és többnyire azt hallja, látja a pártoktól, hogy külön akarnak indulni.
Rövidtáv, hosszútáv?
Megint arról van szó, hogy rövidtávú pártérdekek meghatározzák az ország politikáját:
Most is vissza fognak állni a harminc éve megszokott ösztönre, vagyis, hogy a mi pártunk érdekei a legfontosabbak. Emiatt, ettől tartok, megint kétharmada lesz a Fidesznek. Hihetetlenül rossz politika ez. Nem távlatokban gondolkodnak az emberek, hanem kiszolgálják a közvetlen pártérdekeket.
Megfogalmazta, nem érdekeli, hogy kinek mi a véleménye róla. Ő mondja a magáét, a meggyőződése szerint, ahogy tette 2010-ben, vagy éppen a legutóbbi parlamenti választások előtt:
Hála Istennek nem vagyok demens, lehetek még a jövőben, ki tudja, de most még csak kilencven éves vagyok és tiszta az elmém. Viszont vannak tapasztalataim, például ’56-os tapasztalataim.
Ne felejtsék el: az egy győztes forradalom volt. Hogy a szovjetek bevonultak, az más lapra tartozik. Maga a forradalom győzött. És azért győzött a forradalom, mert mindenki együttműködött benne. Akkor is az volt a tét: a zsarnokság megdöntése.
A filozófus feltette a kérdést, mit nevezünk demokráciának?
Kitért arra, régen azt mondtuk: a többség választja meg a kormányt, és ez a demokrácia. De most már új fogalmakat kell alkotni, mert már régen nincs így; amióta az osztálytársadalomból tömegtársadalom lett. Oroszországban, Törökországban, Egyiptomban a tömeg választotta újra a diktátorokat:
A zsarnokokat választja meg újra és újra a többség. Ez nem osztálytársadalom, abban voltak osztályérdekek, amelyekre lehetett apellálni. Szóval a demokrácia, mint szó, már semmit nem jelent.
Tökéletesen igaza van Orbán Viktornak: a zsarnokság ellensége a liberalizmus, és nem a demokrácia. Ezt már Mussolini is felismerte. Előbb-utóbb az okos zsarnokok ezt felismerik; a szabadelvűség, a szabadság, a jogállamiság az igazi ellenség.
Heller Ágnes nem kertel, amikor arról beszél miben él ma Magyarország, hogyan lehet jellemezni az Orbán-rendszert
Zsarnokság. Oroszország is az. Törökország is az. Egyiptom is az. Zsarnokságról akkor beszélünk, ha egy ember dönt mindenről. Másként fogalmazva: minden, ami történik az ő akaratából történik, és semmi nem történik olyan, amit ő nem akar.
Az EP és az önkormányzati választásokat egységként kell kezelni
Elmondta, nem azt várja, hogy az európai választásokra egy listát állítsanak az ellenzéki pártok, mert nyilván nem mindenki hajlandó Gyurcsányra, vagy a Jobbikra szavazni:
De maximum két listát szabad állítani. Ezzel meg lehetne akadályozni azt, hogy a Fidesznek kétharmada legyen. Feltehetően azonban nem így lesz; a Momentum is külön akar indulni. Bármily tehetséges, szimpatikus, helyenként radikális fiatalok alkotják, ők is csak a saját érdekeiket nézik.
Meggyőződése, a magyar pártoknak nem az őszi, önkormányzati választásokra kellene csak koncentrálniuk, hanem a májusi EP-választásra is, hiszen állítólag részei vagyunk Európának.
Ez a tét Európában: létrejön-e a föderalizmuson alapuló közös lét, vagy a nacionalizmus győz, amely előbb-utóbb háborúkat fog jelenteni. Volt már balkáni háború az utóbb időben, jöhetnek újabbak.
Hangsúlyozta, olyan, hogy magyar társadalom nincs. Véleményformálók vannak, szónokok, újságok, kampányoló emberek. Csak éppen párbeszéd nincs.:
Mindenki mondja a magáét. Nem csak a fideszesekről beszélek, azok papagájok, hanem az ellenzékről; ők sem figyelnek oda egymásra.
Heller szerint: Nem Orbán nemlétező karizmáját, hanem a hatalmát imádják
A filozófus úgy gondolja, Orbán nem karizmatikus. Azért imádják, mert hatalma van. Ez nem karizma:
Karizmatikus az az ember, akit akkor is tisztelnek, szeretnek, ha nincs semmi hatalma. Az emberek olyanok, mint a napraforgó: arra fordulnak, ahol a hatalom van. Lehetne arra is fordulni, ahol szellemi erőt látnak, meggyőződést, gondolatot, ahol érdek nélküliséget tapasztalnak.
Heller szerint az EP választások tétje, kooperálnak-e az európai államok, vagy nem. Mert ha nem, akkor győz az etnikai nacionalizmus:
A migráció különben nem központi kérdés, csak az Orbán teszi azzá. Ez az ő ideológiai adu ásza. Enélkül nincs neki adu ásza. Márpedig ennek a migrációnak semmi köze az európai választáshoz. Mondjuk meg, hogy minek van köze hozzá.