Idén először indul önálló magyar FIRST LEGO League verseny
A világ egyik legnagyobb robotikai versenyének magyarországi döntői kezdődnek meg
Projektalapú feladatmegoldás, algoritmikus gondolkodás, csapatmunka, programozási alapok: 2021-ben először önálló magyar szervezésben tartják meg a világ egyik legnagyobb robotépítő közössége, a FIRST, valamint a világszerte ismert építőjáték-gyártó LEGO nagy hagyományokkal bíró versenye, a FIRST LEGO League hazai fordulóit. A versenyre jelentkező több mint 90 csapat öt regionális selejtezőkörben – Győrben, Debrecenben, Zalaegerszegen, Budapesten és Tatabányán – méri össze tudását, majd a fővárosi nemzeti döntő 3 nyertes csapata kvalifikálja magát a nemzetközi globális versenyekre, köztük az Egyesült Államokban, Detroitban tartandó világdöntőre.
A FIRST LEGO League nem csupán a robotépítésről szól: a csapatoknak olyan kutatási projektben kell részt venniük, amely során fel kell ismerniük és megoldást kell találniuk konkrét térbeli problémákra. A verseny összetett, az egyes természettudományos tantárgyak határait átlépő gondolkodást és csapatmunkát igényel, a megoldást pedig nem elég megépíteni, kellően izgalmasan prezentálni is kell a zsűrinek.
A robotépítő, problémamegoldó csapatverseny magyarországi állomásainak kiemelt támogatója a Telenor Magyarország, szakmai partnere pedig a telekommunikációs cég digitális oktatást segítő programja, a HiperSuli, amin keresztül a társaság négy tagintézményének hat csapata is részt vesz a megmérettetésben.
„A HiperSuli program és a FIRST LEGO League közös jellemzője, hogy a diákokat projektalapú gondolkodásra igyekszünk nevelni: nem száraz tényanyagot kell magolniuk, nem a fizika, kémia, matematika hagyományos silóiban kell gondolkozniuk, hanem célorientált, projektalapú oktatásban vehetnek részt. Egy konkrét feladatra koncentrálnak, interdiszciplináris tudást kell összegyűjteniük, hogy megoldást találjanak a kihívásra” - mondta Koren Balázs matematikatanár, digitális oktatási szakértő, a Telenor HiperSuli programjának szakmai vezetője.
Bár a világ egyik legnagyobb robotikai versenyét már évek óta meghirdetik Magyarországon, korábban az országban nemzeti döntőt még nem rendeztek. Idén először a HelloWorld Oktatás és Fejlesztés Egyesület szervezheti meg a hazai FIRST LEGO League versenyeit, így önálló versenyző országként kerülhet fel Magyarország a FIRST térképére. „Az idei verseny a vártnál is komolyabb kihívásokat tartogat: a koronavírus-világjárvány új, de egyben izgalmas helyzetet teremtett minden országban. Reménykedünk, hogy a budapesti nemzeti döntőn és a detroiti globális döntőn személyesen vehetnek majd részt a legügyesebb magyar LEGO-robotépítők” - mondta Molnár József, a FIRST LEGO League magyarországi projektvezetője.
A Telenor hosszú évek óta elkötelezett a modern, a következő évtizedek munkaerőpiaci elvárásaira felkészítő oktatási módszerek elterjesztése mellett. „Tavaly mindannyiunknak rohamtempóban kellett alkalmazkodni a digitális oktatáshoz, ehhez úgy gondolom, hatalmas segítséget nyújtott a tanárok, a szülők és diákok számára is az a tudásbázis, amit a HiperSuli programban felhalmoztunk és közzétettünk. Most boldogan állunk a világ egyik legnagyobb robotikai versenye magyarországi döntőinek szervezői mellé, mert hiszünk benne, hogy az algoritmikus gondolkodás nem csak a robotépítés és a programozás, de a jövő számos különféle munkahelyének fontos követelménye lesz” - mondta Mészáros Attila, a Telenor Magyarország kommunikációs igazgatója.
Mit keres a robotika az oktatásban? Így készülnek a diákok a versenyre: