h i r d e t é s

Kisvárosi (szenny)vizit – És aztán jött az OLAF

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Kisvárosi (szenny)vizit – És aztán jött az OLAF

2017. augusztus 05. - 09:18

Hosszabb szünet után vagyunk kénytelenek felvenni történetünk bűzlő csatornákon át vezető szálát. 

A klasszikus mitológiával szemben azonban nem reménykedhetünk abban, hogy a felgöngyölítve e fonalat a gyönyörű Ariadné vár minket utunk végén.

2010-től volt oka a lakosságnak miért dühöngenie. Ekkor választotta azt a mára megszokottá vált megoldást a helyi önkormányzat, hogy az érintettek véleményét nemes egyszerűséggel figyelmen kívül hagyva, kényszerbeléptetéssel vetett ki olyan adót, amiről később kiderült, hogy annak az uniós pályázatnak önrészét képezte – sok más mellett(!) –, amit az önkormányzatnak magának kellett volna biztosítania.

Nem volt finnyás az önkormányzat, könyörtelenül bevasalták ezt olyan bevételekből is, mint példának a GYES.

A történeti hűség kedvéért ismét el kell ismernünk, hogy „a helyi önkormányzatokról szóló törvény jogköre szerint a testület kivethet adót. De a pályázat idején hatályos törvények azt is kimondják, hogy a lakosság e hozzájárulását teljes összegben visszaigényelheti. Amiből az érintettek azóta legfeljebb csak a befizetés töredékrészére tett ígérettel találkoztak.”

Amit a józanabb felfogású érintettek természetesen nem fogadtak el. Ellenállásuk eredményeképpen születhetett meg jelen, egyúttal megoldásához közeledő sorozatunk is. Pár napja jelent meg  a következő hír a Sztárklikk hasábjain:
„Brüsszel az összes uniós támogatást felfüggesztheti – számol be a Zoom.hu nyomán a Hír TV. A portál úgy tudja: az EU-s auditorok egy több mint négyszázmilliárd forintos víziközmű-beruházás keretmegállapodásait vizsgálták. Egy a portál birtokába került levél szerint az eljárások nem felelnek meg az unió irányelveinek.

A legnagyobb gond, hogy a keretszerződés miatt az EU-s forrásból finanszírozott ivóvíz-, illetve szennyvízberuházásokra az évtized végéig csak a kiválasztott cégek kaphatnak megrendelést, például Mészáros Lőrinc vállalata.”

Így aztán aligha meglepő, hogy az utóbbi időben feszült hangulat és néma csend uralkodik Orosházán. Legalábbis önkormányzati szinten. A viziközmű elnökét, Burka Lászlót pedig lincselésre éhes tömeggel sem lehet rákényszeríteni, hogy városi közgyűlést hívjon össze, noha évi két alkalommal kötelessége volna.

Pedig legutóbb a dühöngő tömeg is adott volt.

Ami nem csoda annak tükrében, hogy bár a szomszédos településeken a teljes összeget visszatérítették, Orosházán a beszedett adó töredékére, 104 ezer forintra kaptak a lakók ajánlatot. E nagyon szűkmarkú ajánlat kiötlője Burka.

Ehelyett kényelmesebb számára elbocsátással fenyegetni azokat, akik kapcsolatban állnak a tiltakozókkal. Mindez sem feledtetheti a tényt, hogy az OLAF értékelése kimondta a működésképtelenséget, ami azt jelenti, hogy minden támogatást felfüggesztethetnek.

Címkék: