Ma lenne 62 éves Steve Jobs
1955. február 24-én, a kaliforniai San Franciscoban látta meg a világot Steven Paul "Steve" Jobs, a számítástechnika egyik úttörője és az elmúlt évtizedek egyik legmeghatározóbb személyisége - írja a Blikk.hu.
Az Apple egykori elnöke, vezérigazgatója - egyben az informatika és a szórakoztatóipar talán legemblematikusabb alakja 2011. október 5-én hunyt el Palo Altoban, hasnyálmirigyrákban. Ma lenne 62 éves.
Számítástechnikához laikusok is hallották már nevét, akik szeretik az Apple termékeit, isteni látnokként tekintenek rá, sokan visszasírják őt a cég élére és persze vannak olyanok is, akik szerint csak egy zsarnok volt, egy tolvaj, aki mások ötleteit adta el.
Én osztom azt az álláspontot, miszerint Jobsnak köszönhetjük, hogy az informatika ilyen szinten része lett életünknek, ám elismerem, valószínűleg akkor is így lett volna, ha ő nincsen. A kérdés itt inkább az, hogy mennyi időbe tellet volna és milyen formában történt volna az integráció? Gondoljunk csak a felhasználói grafikus felület egyszerűsítésére, az egérre, az MP3 lejátszókra, az érintőképernyős okostelefonra vagy a táblagépekre - mindegyiket megreformálta az Apple Jobs irányítása alatt, febolygatta vele a piacot, majd miközben a vállalat a világ legtrendibb és legtöbbet érő cégei közé emelkedett, mindenki más elkezdte másolni.
Viszont itt felmerülhet az a kérdés is, hogy ennyi év távlatából van-e még hatása annak, amit ő alkotott? Először 2009-ben ment el betegszabadságra, majd 2011-ben mondott le, és adta át a stafétát Tim Cooknak. Az azóta eltelt hat évben az iPhone-ok a legsikeresebb termékei lettek a cégnek, míg a Jobs által irányított szférában 4 év alatt 164 millió telefon kelt el, addig az elmúlt években több mint 800 millió, összességében pedig már az egymilliárdodik új iPhone is gazdát talált.
A Macintoshok és iPad-ek azonban visszaesést produkálnak már évek óta, ami egyrészt abból is fakadhat, hogy sokkal időtállób termékek készültek 2010 óta, mint előtte. Másrészt lehet az is, hogy hiányzik valami vagy valaki a tervezőasztaltól, a bemutatószínpadról, aki őrült ötleteket valósít meg, majd megmondja és eladja a felhasználóknak, mint valamit, amire évek óta szüksége van, csak eddig nem is tudott róla. Ez a valaki valószínűleg Steve Jobs volt, a valami pedig a személyiségének azon része, ami a színpadon megnyilvánult.
Jobs személyiségével - mely, mint írtam korántsem megosztó, az Apple élén olyan dolgokat oldottak meg, melyekre előtte lehetetlenként tekintettek. A dolgozók elmondásait összegyűjtő cikkek, könyvek és interjúk alapján félelmetes embernek tartották, nem mertek vele együtt utazni a liftben, mert simán kirúgott bárkit, aki nem tudott egy kérdésre megnyerően válaszolni. Az iPod-dal kapcsolatban az az anekdota kering, hogy úgy érte el, hogy kisebb méretű legyen a készülék, hogy az első prototípust az akváriumba hajította. Ellenben a hozzá közel állók nagyszerű embernek, barátnak írják le, akire mindig számíthattak.
2003-ban diagnosztizálták nála a hasnyálmirigyrákot, a daganatos megbetegedések azon fajtáját, melyből minimális az esély a felépülésre. Jobsnál egy igen agresszív típusú daganat jelent meg, ám Walter Isaacson könyve szerint így is csak húzta, halasztotta a műtétet, melyre 2004-ben került sor. Amíg Steve kórházban volt, Tim Cook intézte az Apple ügyeit.
2009-ben elment betegszabadságra, "mert egészségügyi problémái komplexebbek, mint gondolta", majd hat hónap távollét után visszaállt dolgozni. Még ebben az évben májátültetésen esett át, többek között Tim Cook is felajánlotta saját máját, ám Jobs ezt visszautasította. 2011-ben ment el újabb betegszabadságra, majd azon év augusztusában jelentette be, hogy visszavonul és Cookra bízza az Apple vezetését.
2011. október 5-én halt meg Palo Alto-i otthonában, Kaliforniában. Több helyen is megjelent az interneten, hogy egy hosszas beszédet mondott el, elfogadásról, eredményekről, célokról és kitartásról, ám ez nem igaz. Családja körében távozott el, utolsó mondatai pedig misztikusan csak ennyi voltak: