Mélyülnek a törésvonalak a Visegrádi Együttműködésben
Rácz András történész szerint alapvetően is voltak különbségek a visegrádi országok között, de az orosz–ukrán háború ezeket kidomborította.
Nagyobb mennyiségben tudunk szállítani orosz gázt, mivel Magyarország 4 hónappal a háború kitörése előtt levált az ukrán tranzitról – mondta a Habsburg Ottó Alapítvány és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Tanulmányok Intézetének konferenciáján az Oroszország-szakértő, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóközpont tudományos főmunkatársa.
Kiemelte, hogy Közép-Európán belül mindig is megosztó volt az Oroszországhoz való viszony. Minden egyes törésvonal korábban is jelen volt, annyi történik, hogy a háború ezeket felerősíti, láthatóbbá teszi.
Új elem a Visegrádi Együttműködésben bekövetkezett nyílt, látható törés, de ezzel együtt nincs olyan, amit ne lehetne helyrehozni.
A szakértő kiemelte, Magyarországon kívül a másik három visegrádi állam aktívan szállít fegyvert és katonai felszerelést Ukrajnának, továbbá Lengyelország, Csehország és Szlovákia látványosan fellépett az orosz információs befolyás ellen és aktívan gyengítették az orosz nemzetbiztonsági szolgálatok munkáját.
Rácz András hangsúlyozta: „abból, hogy Magyarország ezt nem csinálja látványosan, én személy szerint nyílt forrásból dolgozó kutatóként nem tudom, hogy valóban nem csinálja-e, tehát attól, hogy valamiről nem beszélünk hangosan, még a simán lehet, hogy megtörténik”.
Rácz András felhívta a figyelmet arra, hogy mélyül és egységesül az uniós álláspont Oroszországgal szemben azzal együtt, hogy a szankciókról komoly vita alakul ki.
Hangsúlyozta: a gáz- és olajimport esetében technikailag az, hogy egyszerűen lekapcsolódunk az orosz olaj- és gázról, kivitelezhetetlen. Tehát átmeneti idő kell, néhány év, amíg ezt meg lehet csinálni.
A történész emlékeztetett arra, hogy Európán belül is voltak vagy vannak különbségek, a nyugati országok között most a V4-ek fedezik fel és alkalmazzák az egyet nem értés művészetét.
Rácz András szerint a jelenlegi eseti töréseket lehet kezelni, az együttműködés nem bomlott fel, azonban megnehezítheti a helyzetet, hogy nem tudni meddig tart még az orosz–ukrán háború és mi lesz annak a kimenetele. (Infostart)