h i r d e t é s

Mi az esztétikai fogászat célja?

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Mi az esztétikai fogászat célja?

2022. január 12. - 10:50

Van, aki bármit képes bevállalni a szép mosolyért és a hibátlan fogazatért. De vannak olyanok is, akik már csak akkor fordulnak szakemberhez, ha már elviselhetetlenné válik a fájdalom. Egyik véglet sem jó, valahol a kettő között van az igazság.

Forrás: jildent.fr

Az esztétikai fogászat célja

Ha jobban belegondolsz, lényegében a legtöbb fogászati kezelésnek esztétikai hozadéka is van. Ennek ellenére, amikor egy adott fogászati beavatkozást a fogorvos megtervez, majd kivitelez, már nemcsak a funkcionális és egészségügyi szempontokat veszi figyelembe, hanem pontosan akkora fókuszt helyez az esztétikai jellemzőkre is.

Itt kiemelten fontos a személyre szabottság, hiszen hiába hibátlan technikailag egy fogászati beavatkozás, ha nem lesz tökéletes a végeredmény. Gondot jelenthet, ha az nem áll harmóniában az arcoddal, a személyiségeddel, a karaktereddel.

Az esztétikai fogászat a fogászat azon területe, mely a fogaidnak, az ínyednek, a harapási formának az esztétikai javítását tűzi ki feladatául. Célja, hogy a legmagasabb színvonalon, a legjobb minőségű eszközök használatával a lehető legtermészetesebb mosolyt hozza létre. Alappillérei a harmónia, a szépség, a természetesség, az egyediség és a funkcionalitás.

Az esztétikai fogászat főbb területei

Az esztétikai fogászati beavatkozásoknak két nagy csoportja van:

  • Az egészségügyi problémát és funkcionális zavart okozó elváltozások helyreállítása
  • Az egészségügyi problémát nem jelentő esztétikai gondok korrigálása

Milyen módszereket alkalmaznak a szakemberek?

Az esztétikai fogászatban alkalmazható módszerek a következők:

  • Hidak, koronák készítése
  • Fogfehérítés
  • Kontúrálás
  • Adhezív tömési technikák
  • Ínyplasztika
  • Harapási forma fogászati korrekciója
  • Héjak

A fogászati héjak szerepe

A fogászati héjak olyan, az apró esztétikai hibák (elszíneződés, zománchiba) elfedésére szolgáló leheletvékony megoldások, amelyeket a budapesti Jildent Clinique fogszakorvosai is alkalmaznak. Ezeket a porcelán héjakat, a fogak elülső felszínére ragasztják, így ezzel a fogforma optikai korrekciója válik lehetővé.

Ez a módszer elsősorban az egészséges, azaz nem tömött, nem gyökérkezelt fogaknál választható akkor, ha nem áll fenn harapási rendellenesség (például fogcsikorgatás vagy mélyharapás).

A direkt héj előnyei, hátrányai

A direkt héj speciálisan rétegzett tömőanyagból készül, és a legmagasabb esztétikai elvárásoknak felel meg. Előnye, hogy általában nem kell hozzá a zománcot lecsiszolni, ép foganyagot feláldozni, ráadásul bármikor alakítható, helyreállítható.

Hátránya, hogy használat során kopik, emiatt a héj felszíne mattosodik és a felszínét bizonyos időközönként újra fel kell polírozni.

A kerámia vagy porcelán héj előnyei, hátránya

Ez a fajta fogászati héj utánozza a legtökéletesebben a természetes fogzománc megjelenését, ráadásul lényegesen ellenállóbb is a külső hatásokkal szemben. A használatának azonban hátránya is van, alkalmazásához 0,3–1 mm vastag ép fogzománcot is be kell áldozni a fogak ajak felőli oldalán.