Orbán: Kivándorlásról beszélni abszurd
A "megélhetési bevándorlással” kapcsolatos legújabb kommunikációs offenzíva, amely a miniszterelnök párizsi látogatásakor tett nyilatkozattal és annak apropóján indult, igen érdekes kérdéseket vetett fel, ezek azonban Orbán szerint értelmetlenek.
A kormányfő, háta mögött a kormány és a Fidesz prominens tagjaival, valamint a jobboldali médiumokkal az elmúlt héten határozott kampányt indított az úgynevezett "megélhetési bevándorlás" ellen, ami lényegében azt jelenti, hogy a Fidesz nem látja szívesen az országban a dolgozni érkező külföldieket. Emellett azt sem szeretnék, hogy a külföldiek megváltoztassák Magyarország kultúráját.
Az elmélet igen gyorsan eljutott az összeesküvés-elméletek szintjéig is, hiszen Orbán szerint Magyarországra "tömegesen kiképzett emberek" érkeznek, akiket jogászok hada készít fel arra, hogy menedékjogot kérhessenek. Az álláspont azonban határozott: „a megélhetési bevándorlóknak azonban nemet kell mondani, és világossá kell tenni számukra, hogy itt nem fogják megtalálni a megélhetésüket.”
Aki kifelé igyekszik, azt máshogy nevezzük
etődött a kérdés, hogy ennek fényében mi lehet az Orbán-kabinet véleménye a hazánkat százezerszám elhagyó „megélhetési kivándorlókról” – azokról, akik azért költöznek Németországba, Angliába vagy más országokba, mert itthon ők sem találják meg a megélhetést. A kérdésre a miniszterelnök igen gyorsan reagálva kijelentette vasárnap, hogy ilyen egész egyszerűen nincsen.
Orbán szerint ugyanis "nem vándorolnak ki, hiszen mi magunk akartuk, hogy egy közös gazdasági tér jöjjön létre, ahol szabadon lehet munkát vállalni". Szerinte tehát nem tekinthető kivándorlónak az a 3-400 ezer magyar állampolgár, aki már a rendszerváltás után hagyta el hazánkat, és több mint egy éve élt Magyarországon kívül.
Az abszurditás egyéb vetületei mellett ez felveti azt a hipotetikus kérdést is, hogy ha a hazánkba érkezők nagy része nem Koszovóból, hanem például a franciaországi muszlim közösségekből érkezne, magával hozva „sajátos szubkultúráját”, akkor ez vajon „megélhetési bevándorlásnak” lenne-e tekinthető, vagy őket a Fidesz tárt karokkal fogadná a közös akarattal létrehozott gazdasági közösségen belül.