h i r d e t é s

Orbán félig elhatárolódott saját "illiberális" tézisétől

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Orbán félig elhatárolódott saját "illiberális" tézisétől

2015. február 24. - 16:02
0 komment

Saját "illiberális demokrácia" tézisétől határolódott el félig-meddig a magyar miniszterelnök.

Orbán Viktor szerint Törökország a család értéke miatt fontos. - írja a nol.hu

Visszakozott és félig el is határolódott Orbán Viktor az Ahmet Davutoglu török miniszterelnökkel közösen tartott sajtótájékoztatón saját korábbi, az illiberális demokráciáról megfogalmazott tézisétől, melyben a szingapúri, orosz, török és kínai modellt tartotta követendőnek.

A Népszabadság azon kérdésére, hogy fenntartja-e tavalyi tusnádfürdői nyilatkozatát az illiberális demokráciáról, és arról, hogy Törökországot is a Magyarország által követendő modellek között említette, Orbán Viktor tagadta, hogy ilyesmit mondott volna Tusnádfürdőn.

"Az itt idézett gondolatot nem mondtam, de szívesen kommentálom, még ha nem is az enyém" - fogalmazott lapunk kérdésére a miniszterelnök, majd óvatosságra intett más országok példáinak követésével.

"Itt van például Törökország, akiket mi nagyon tisztelünk, de ahhoz, hogy az ember sikeres Törökországot építsen, sikeres törökökre van szükség" - mondta ki a szentenciát, hozzátéve: a sikeres Magyarországhoz meg magyarokra van szükség.

De - folytatta -, mindenkinek tanulmányoznia kell azt a kérdést, miért van az, hogy míg korábban az EU a világ legsikeresebb gazdasági övezete volt, addig az elmúlt években ez jelentősen megváltozott.

Olyan országok értek el sikereket - tette hozzá -, mint például Törökország, az ukrajnai háború előtt Oroszország vagy mind a mai napig Kína és Szingapúr, "amelyek nem az európai eszmerendszert követik". Azaz, Orbán Viktor már nem is használta a liberális, illetve illiberális kifejezéseket, és azt érzékeltette, mi is az európai "eszmerendszerhez" tartozunk.

Családalapításra fel!
Családalapításra fel!
Kurucz Árpád / Népszabadság

- Magyarországnak érdemes tanulmányoznia, hogy Törökország miért sikeres - folytatta a miniszterelnök, aki a török modell-értéket a sajtótájékoztatón a gyerekszületésre, illetve a családra redukálta. Sehol sem születik annyi gyermek, mint Törökországban, ami azt jelenti, hogy a család értéke ma leginkább Törökországban fontos Európában. A török tanulság Magyarország számára szerinte az, hogy "ha sikeresek akarunk lenni, akkor a családot komolyan kell venni".

Orbán Viktor visszatáncolását még feltűnőbbé tette, hogy pár hete, ugyancsak egy nemzetközi sajtótájékoztatón az Országház Delegációs termében a Angela Merkel német kancellárral tartott közös sajtótájékoztatón (nem kis megrőkönyödést keltve) még határozottan kiállt az illiberális demokrácia mellett. Akkor Merkel arra, hogy gondol Orbán illiberális demokrácia-elméletéről, úgy válaszolt: „Beszéltünk a demokrácia, és a demokrácia sajátosságainak témájáról, még el kell mélyítenünk a beszélgetést, és én személyesen is utaltam arra, a demokrácia gyökerei mindig is liberálisak voltak, a liberalizmushoz kapcsolódtak. Az én pártom, a CDU mindig is három gyökérrel rendelkezett, a keresztényszociális, a liberális és a konzervatív gyökérrel. Ezek adják számunkra a néppárti gyökereket". Finoman el is határolódott, amikor a végén úgy fogalmazott: "én személy szerint ezért az illiberális szóösszetétellel a demokráciával összefüggésben nem tudok mit kezdeni."

A német kancellár arckifejezése "leírhatatlanná" vált, amikor minderre Orbán Viktor azt a kategórikus megállapítást tette: "aki azt mondja egy demokrácia szükségszerűen liberális, az privilégiumot követel egy eszmerendszernek. Amit nem adhatunk meg neki".

 

nol.hu (Címlap fotó:Kurucz Árpád / Népszabadság)