Orbán Viktor és Emmanuel Macron csak rövid nyilatkozatokat tettek
Orbán stratégiai autonómiákról, Macron a jogállamiságról, a médiapluralizmusról és az alapjogokról is beszélt
Magyarország viszonya Emmanuel Macron elnökhöz a tisztelet – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök azután, hogy hétfőn Budapesten tárgyalt a francia elnökkel. Miután megköszönte, hogy az Európai Unió soros elnöki tisztségét átvevő ország vezetője „megtisztelte látogatásával” hazánkat, megjegyezte, hogy francia elnök utoljára 2007-ben járt nálunk, és bár májusban szebb Budapest, decemberben is megfelelő az idő erre.
"Mivel Franciaország az enciklopédisták hazája, ezért kimondhatjuk: politikai ellenfelek és egyúttal európai partnerek is vagyunk: mindketten szeretjük a hazánkat, mindketten Európa erősítésén dolgozunk, mindketten egyetértünk abban, hogy Európának stratégiai autonómiákra van szüksége" – utalt Orbán Macron hazánkkal kapcsolatos korábbi nyilatkozatára.
Azt, hogy a magyar miniszterelnök mit is ért „stratégiai autonómiák” alatt, sorolta is: védelmi ipar, saját energiaképesség, azaz nukleáris energia, valamint mezőgazdasági önellátó képesség.
Emmanuel Macron ugyancsak megköszönte, hogy meghívást kapott erre a bilaterális talákozóra, a V4-csoport csúcstalálkozója és az EU soros francia elnöksége miatt.
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök (b) fogadja Emmanuel Macron francia köztársasági elnököt a Karmelita kolostorban 2021. december 13-án. - Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Hozzátette:
"Európai koncepció az országainkhoz való ragaszkodás, tisztelet egymás iránt. Vannak egyet nem értések, de lojális partnerek, Európa-pártiak vagyunk."
Mint folytatta, egyetértünk a terrorizmus elleni küzdelemben, és a védelem Európájába beletartozik az űripar is. Míg energetikai szuverenitásunk azt jelenti, hogy a gázimportot is csökkentjük és az „atomúton” indulunk el, továbbá tárgyalnunk kell majd a digitális fejlődésről is.
"Voltak feszültségek közöttünk, ezért Európa közös szervezésének átgondolására van szükség, hogy megvédhessük külső határainkat. (...) A jogállamiság a nyilvános vita központi kérdése. Ahogy a médiapluralizmus, az alapjogok tiszteletben tartása, a párbeszéd, a kompromisszumkészség is kiemelten fontos az Európai Bizottságággal és az Európai Bírósággal egyaránt" – fogalmazott Macron.
A francia elnök szerint a következő hónapokban folytatni kell a tárgyalásokat az európai hovatartozás, a helyreállítás, az uniós projektek, a gazdasági fellendülés, szuverenitás és a jogállamiság kérdéseiről. Végül így búcsúzott: kedves Viktor, köszönöm a fogadtatást! (Népszava)