h i r d e t é s

Öt nyomós ok a napszemüveg téli viselésére

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Öt nyomós ok a napszemüveg téli viselésére

2021. február 05. - 06:45

Aki télen nem gondol a szeme védelmére, az úgy tesz, mintha csak tavasztól őszig mosna fogat, az év egynegyedében pedig a fiókban tárolná a fogkefét. Hogy ne kövessen el ekkora hibát, olvassa el, miként óvhatja látását egész évben.

A ruházati boltok és a szupermarketek csak szezonális árucikknek tartják a napszemüveget, és az eladók kerek szemekkel néznek, ha valaki ilyenkor szeretne beszerezni egyet. Pedig az UV-védelemre télen is nagy szükség van. Erre hívja fel a figyelmet a Magyar Látszerész Szövetség UV Extra Tél 2021 kampánya, amelyben a nonprofit szervezet szakértői idén is hangsúlyozni szeretnék, hogy az optikusok télen is a rendelkezésünkre állnak, legyen szó síszemüvegek dioptriázásáról, 100%-ban UV szűrős szemüveglencséről vagy a minőségi napszemüveg kiválasztásáról.

De miért is van szükség ezekre a megoldásokra?

1., A biztonságos közlekedés érdekében
A napszemüvegek nemcsak a strandon és a sípályán védenek, de az autóban is ott kell legyenek egész évben. A kocsik szélvédői ugyanis leginkább csak a széltől védenek, az UV sugaraktól és a csillogástól csak minimálisan. „A polarizált lencsék jelentik a legjobb megoldást a téli autóvezetéskor használt szemüvegünk esetében. A polárszűrő ugyanis a túlzott fényterheléstől és a visszacsillanásoktól is megvédi a szemet” – mondja Szabadi Zsolt, a Magyar Látszerész Szövetség elnöke, aki télen is sokat van úton.

2., A betegségek elkerülésére
A szem számos degenerációját, így a pigmentek romlását és a kötőhártya elváltozását is okozhatja a túlzott kitettség a napfénynek. A WHO a vakság legfőbb okozójaként tartja számon a hályogokat, amelyek kialakulásában nagy szerepe van az UVB sugárzásnak. A napsugarak nemcsak a látásunkat károsíthatják, de a szemkörnyéki érzékeny bőr megégése, akár bőrrák kialakulásához is vezethet. Fontos megjegyezni, hogy aki szemüveges, az az optikai lencséjére is kérhet UV védő réteget, így 100%-os biztonságban lehet a mindennap viselt szemüvegében is, anélkül, hogy napszemüvegre váltana.

3., A télen erősebben visszaverődő sugarak miatt
Nyáron a sokszínű környezetünk, a növényzet, a talaj barna színe a napfénnyel érkező UV sugárzás egy részét elnyeli, ugyanakkor télen, a hóval és jéggel fedett környezet, a fehér szín és a csillogás miatt akár a teljes beeső UV sugárzás visszaverődhet, sokkal nagyobb mértékben terhelve a látószervünket. Sőt, télen alacsonyabban halad át a nap az égen, így azzal is számolnunk kell, hogy amikor nincs se hó, se jég a talajon, akkor is több közvetlen sugárzás juthat a szemünkbe az alacsonyabb beesési szög miatt.

4., Mert a nap akkor is sugároz, ha nem látszik
Az előző pontban említett veszély akkor is fennáll, ha éppen nem látjuk a napot az égen, ugyanis a napsugarak felhős időben is eljutnak a Földre. Téli sportok esetében ráadásul a nagyobb tengerszint feletti magasság miatt erősebbek is az UV sugarak, így ilyenkor az okuláris migréntől és az akár egy hétig is eltartó hóvakságtól is óvnunk kell magunkat.

5., A különösen érzékeny szemkörnyéki bőr védelmében
És ez nem csak egy esetleges megégés miatt fontos tény. Ha nem viselünk napszemüveget, ösztönösen hunyorgunk, hogy védjük a szemünket a túl sok fénytől. És amíg a hunyorgás, valamint a következtében kialakuló ráncos szemkörnyék csak Clint Eastwoodnak áll jól, addig egy jól megválasztott napszemüveg mindenkinek.


Forrás: Pexels.com / Gustav Lundborg

Úgy érzi, tanácsra, látásellenőrzésre vagy napszemüvegre van szüksége? Olvasson tovább itt vagy keresse fel optikusát!