h i r d e t é s

Ötven ház, amely versenyben van a világ legszebb téglaépülete címért 

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Ötven ház, amely versenyben van a világ legszebb téglaépülete címért 

2021. november 03. - 18:55

A Brick Award szakmai zsűrije idén is kiválasztotta a döntőbe jutott épületeket 

Brick Award 22 nominee: Auditorium-Theatre of Illucea - © Ruben P. Bescos

A napokban 50 pályaműre szűkítette a szakmai zsűri a „Brick Award 2022” díjért versenyben lévő projektek listáját. A döntőbe jutott alkotásokból jövő júniusban választják ki a világ legjobbjainak tartott téglaépületeit és téglaépítészeti megoldásait. A Wienerberger által életre hívott elismerés az idei kiírásával rekordot döntött: 53 országból összesen 789 projekt érkezett - ilyen nagyszámú nevezésre korábban soha nem volt példa.

Kialakult a Brick Award ’22 (BA) téglaépítészeti díj döntőjének „mezőnye”, miután az előzsűri október elején kiválasztotta azt az 50 alkotást, amely az öt kategória győzelméért és a nagydíjért jövő júniusban versenybe száll. A döntőben ezúttal európai dominancia alakult ki, hiszen az 50 projektből 34 a kontinens építészeihez köthető, míg összesen 12 ázsiai alkotás szerepel a legjobbak között, latin-amerikai jelölésből pedig 4 versenyezhet tovább. A 2004-ben a Wienerberger AG által életre hívott, ám határozottan független zsűrizés mellett zajló  BA kiemelt és hangsúlyos célja, hogy felhívja a figyelmet és egyben elismerje világ leginnovatívabb és legszebb téglaépítészeti alkotásait. 

A kétévente meghirdetett, idén jubileumi, tizedik kiírásához érkezett díj már rekordot döntött. Összesen  53 országból végül 789 alkotást nyújtottak be, ilyen nagyszámú nevezőre pedig korábban még soha nem volt példa. Mindez jól tükrözi, hogy a Brick Award mára a világ legnívósabb téglaépítészeti kitüntetésévé vált. 

"Az elmúlt évek fejlődése minden területen folytatódott. Rekordszámú nevezés mellett jól érzékelhető, hogy a pályaművek egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az erőforrások hatékony felhasználására. Ez egyaránt vonatkozik a rendkívül innovatív építményekre és a helyi anyagokból és kézműves technikákkal, hagyományos módon építettekre is. A téglák fantáziadús felhasználása talán soha nem volt ilyen arányú, mint idén. Ez szinte játékos és nagyon emlékezetes terveket eredményezett. Minden kategóriában látunk ilyen példákat, ez a kiegyensúlyozottság azt mutatja, hogy a tégla minden épülettipológiai területen nagyszerűen képviselteti magát" – hangsúlyozta Heimo Scheuch, a Wienerberger AG vezérigazgatója.

Ahogy az elmúlt években, úgy idén is öt kategóriába – „Mintha otthon lennél” (Feeling it home), „Együtt élni” (Living together), „Megosztott terek” (Sharing public spaces), „Közös munka” (Working together) és „Eredeti ötletek” (Building outside of the box) – sorolták be az épületeket. Minden szekcióban hirdetnek majd győztest, amelyek közül 2022 júniusában Bécsben a nagydíjast is kiválasztják. 

A hazai építészet korábban már eredményesen szerepelt a Brick Awardon. A második, 2006-os kiíráson ugyanis Cságoly Ferenc és Keller Ferenc munkája, a pécsi Barbakán tér 5-6. alatt álló lakó- és irodaépület ugyanis elnyerte a zsűri fődíját. 

Az alábbi galériában találhatják, mely épületek bizonyultak a legidőtállóbb alkotásnak.

GALÉRIA