Továbbra is hülyeséget tanítanak
"A cél nem csupán a nevelés-oktatás tartalmi megújítása, hanem egy korszerű szemlélet kialakítása" - olvasható a Nemzeti Alaptanterv-tervezet honlapján.
Kiemelik, hogy az új Nat tanuló- és tanuláscentrikus.
Továbbá
A Nat a köznevelési rendszer legfőbb érintettjeire – tanuló, pedagógus és szülő/gondviselő – tekintettel fogalmazza meg nevelési céljait.
Az új Nat kompetencia-alapú tanterv.
A Nat tervezetének egyik vezérelve a tudásalkalmazás. Ez a megközelítés az ismereteket a tudás fontos, ám nem kizárólagos összetevőjének tekinti. A tantárgyak egymáshoz kapcsolódó rendszerében lényeges szerepet töltenek be a mindennapi életben használható készségek.
A Nat az ismeretcentrikus tanítás helyett a tudás felépítését és alkalmazását, az aktív tanulást támogatja.
A Nat elvárásként fogalmazza meg a differenciált, lehetőség szerint személyre szabott nevelést és oktatást.
A tanulók kötelező alapóraszáma úgy csökken, hogy ez a szabadon tervezhető óraszámmal együtt maximált.
A Nat számos lehetőséget biztosít arra, hogy az iskola helyi adottságaihoz igazítsa pedagógiai programját és helyi tantervét.
A tantárgyi tartalmak sorrendje, mélysége, kapcsolódása és súlyozása az egyes nevelési-oktatási szakaszokban a tanulók átlagára jellemző kognitív fejlődés figyelembevételével történt.
De addig is..
Az OFI honlapján a 3-4 évfolyamnak szóló kerettanterv szerint a környezetismeret:
A 3–4. évfolyamon az egyszerűbb vizsgálatok mellett egyre nagyobb szerepet kapnak a módszeresebb megfigyelések. A rácsodálkozástól a tapasztalatok mind szabatosabb megfogalmazásáig jutunk el: innen vezet majd az út azok rögzítéséig, rendszerezéséig és a természethez intézett kérdéseknek megfelelő kísérletek megtervezéséig a magasabb évfolyamokban. Mindez megalapozza az igényt az információkeresésre, az önálló munkavégzésre.
A Szülők az európai gyermekkorért facebook oldal osztotta meg az OFI negyedikes természetismereti kísérleti tankönyvéből azt az oldalt, amelyből egy negyedikes gyerek az eheti második (!) természetismereti dolgozatot írta:
Forrás: facebook.com
Szóval ezt a sz*rt kell bemagolnia a gyerekeknek, baromi fontos és leszámítva a jövő David Attenborough-it nyilván nagy hasznukra lehet a különböző növények nyílási ideje a való életben.
Ezzel szemben itt egy idézet a hatályos alsó tagozatos kerettanterv bevezetőjéből:
A tanítási tartalmak feldolgozásának folyamatában – élményszerű tanulással, problémahelyzetekből kiinduló izgalmas tevékenységekkel, kreativitást ösztönző feladatokkal – fejleszti az alapvető képességeket és alapkészségeket, közvetíti az elemi ismereteket, szokásokat alakít ki.
Sajnos az elmúlt nyolc év oktatáspolitikája, különös tekintettel a közoktatásra, nem akkora sikertörténet, mint ahogy azt a kormány láttatni szeretné.
- A tanköteles korhatár leszállítása,
- a heti öt kötelező tesióra,
- az iskolák államosítása és központosítása,
- a kötelező, új, állami tankönyvek bevezetése,
- a gimnáziumok helyett a szakiskolák támogatása,
- az igazgatók, majd a tanárok autonómiájának felszámolása
mind olyan intézkedések voltak, amik az elmúlt két ciklusban hozzájárultak ahhoz, hogy a közoktatás egyre kevésbé legyen hatékony. Több ezres pedagógus-hiány van az országban.
Jelentősen nőttek a pedagógusokra háruló adminisztrációs terhek, az oktatás minősége pedig a túlterheltség miatt látványosan gyengül: 2016 decemberében egyenesen rekord méretű zuhanást mutatott be a magyar oktatási rendszer az aktuális PISA-teszteken.