h i r d e t é s

Ültess fát

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Ültess fát

2020. december 30. - 18:24

Egy napon az anyuka így szólt kisfiához. Itt van ez a mag. Ha elülteted, locsolod, gondozod, ebből egyszer egy hatalmas fa lesz, melynek lombja beárnyékolja az egész udvart, hűst ad a nyári melegben és lakóhelye lesz madaraknak. A kisfiú elültette a magot és másnap elújságolta a hírt barátainak.

Lelkesedés helyett, ők csak legyintettek. Ugyan, hogy gondolod, hogy ha ki is kel a mag, megéled, hogy abból hatalmas fa legyen. Az sok idő és ez alatt bármi történhet veled is és a fával is. Te elköltözhetsz innen, a fát meg kivághatják még azelőtt, hogy hatalmas lombkoronát növesztene. A fiúcska elkeseredett és elpanaszolta anyjának a hallottakat. Hogy gondolhattad, anya, hogy én megérem, míg ebből nagy fa lesz? Be akartál csapni? Dehogy, szólt az anya. Figyelj kisfiam. Nem az a lényeg, hogy megérjük mi lesz a magból. Az a lényeg, hogy adjunk szeretetet és gondoskodást. Amíg erre képesek vagyunk, a mag kiadja magából a teremtő erőt és fejlődni fog. Nem tudjuk, mi lesz belőle, meddig látjuk nőni a kis csemetét, az ágakat, a lombot. Nem a végeredményre vagyunk kíváncsiak, hanem a folyamatra. Az ad számunkra visszacsatolást, hogy érdemes volt szeretetet, gondoskodást befektetni.
Mi sem tudhatjuk, mi lesz gyermekeinkből tanítványainkból. Mi lesz a magvakból melyeket elvetettünk? Nem az a fontos, hogy mi lesz, hanem az, hogy elindítottuk őket szerető gondoskodással. Bolond az, aki az út elején akarja látni az út végét. Közben nem a megérkezés a cél, hanem az úton lét és kiélvezése az út minden szakaszának. Nem minden életet tudunk végig kísérni viszont rengeteg életszakasznak lehetünk tanúi, tevőleges résztvevői, alakítói. Ezek azok az útszakaszok, melyeket közösen járunk másokkal és sohasem tudhatjuk meddig tart a közös út, hol térülünk, fordulunk más-más irányba.
Mi tartja össze a fát és a kisfiút, aki elültette a magot? A közös élmények, szeretet, gondoskodás, szükség egymás iránt és a fejlődésben, növekedésben, kiteljesedésben megélt életszakaszok. Annak érzése, hogy megérte minden nap, amit egymással töltöttek. Embereket is ez köt össze. Ha ez az érzés nem jön létre, akkor a kapcsolat érdemtelen arra, hogy folytassák.
A fa szimbolikája számos alkalommal jelen van a spirituális üzenetekben. Halhatatlanság fája, tudás fája, Zaqqum fája vagy az, aminek gyökere a jóból táplálkozik. Se szeri se száma az üzeneteknek, mialatt a fák körbevesznek minket. Csak azt vesszük észre belőlük, hogy kivágjuk, majd tüzet rakunk belőlük. Kizárólag a célért hasznosítjuk és nem látjuk az üzenetet. Silány az élet, ha csak haszonelvűségben telik.

Nem látod-e miként vet Allah példát? Az üdvös szó, akár az üdvös fa. Gyökere szilárdan rögzült és lombja az Égig ér. (Korán 14:24)

Az „Üdvös szó” Isteni szó, az Üzenet. Általánosságban az Igazság. Ide értendő a jó szó, a kedves, igaz és egyenes beszéd. Vallásunk Allah és ember felé egyaránt kötelességet ró ránk. Ebben a jó, vagy üdvös szónak döntő szerepe van. A rossz szó, ennek az ellentéte. Hamis felfogásokból, hitekből istenkáromlásból táplálkozik, ami undor, gyűlölet formájában jelenik meg és rosszra hív.

Gyümölcsét mindenkor meghozza Ura engedelmével. Allah példákat vet az embereknek, hátha tán magukba szállnak. (Korán 14:25)

A rossz szó példázata, akár a rossz fa, mit tövestől kitéptek a földből. Nincs annak (szilárd) támasza. (Korán 14:26)

És íme! Eljutottunk az átvitt értelemhez, ahol a jó szó a mag, melyből üdvös fa sarjad és a rossz szó, pedig ennek ellentéte. Az eredeti példázatunknál maradva, nem biztos, hogy megérjük a fa kifejlett állapotát, így a jó szóból fejlődő tan sorsát sem biztos, hogy megérjük. Egyet tehetünk. Szerető gondoskodással ápoljuk a szót, melyből gondolat serken és szerető gonddal vigyük tovább a gondolatot, míg az kiteljesedik, virágzik, sok magot hoz, melyek termékeny talajba hullnak. Ne arra vágyj, hogy megéld a végkimenetelt, hanem adj hálát Allahnak, hogy megélhetted a kezdetet és bejárhasd az út egy szakaszát, ahol gondoskodhatsz egy mag, sarj, csemete, vagy fa életéről.

Címkék: